Серед народних депутатів України лише 7%, або ж 29 із 415 обранців, добровільно подали декларації про доходи за 2021 рік до Національного агентства із запобігання корупції, повідомляє Рух «Чесно» із посиланням на НАЗК.
Найбільше депутатів, які задекларували власні статки у партії більшості «Слуга народу» - там таких аж 20. Водночас це лише 8% від складу всієї фракції, яка налічує 237 депутатів.
Також декларації подали троє представників депутатської групи «Довіра», та двоє із групи «За майбутнє». У фракціях «Європейської солідарності», «Батьківщини», «Голосу» та депутатів від забороненої ОПЗЖ подали лише по одній декларації. Позафракційні депутати взагалі не реєстрували доходи за 2021 рік.
Як зазначають в «Чесно», у переліку тих, хто добровільно подав свої декларації, немає керівництва Верховної Ради, лідерів парламентської більшості та голів інших фракцій та груп.
Водночас до завершення воєнного стану громадяни і медіа не зможуть ознайомитися з деклараціями, а НАЗК — перевірити їх. Тому у випадку подання неправдивої інформації декларант не отримає покарання.
Водночас у НАЗК підкреслюють, що рядові держслужбовці справно подають декларації, натомість найменше декларацій подано від посадовців Офісу президента, Кабміну та народних депутатів.
Нагадаємо, що навесні 2022 року через повномасштабне вторгнення РФ було відмінено обов’язкове декларування посадовців.
Водночас антикорупційні органи наполягають на відновленні цієї практики. Зокрема ще у вересні у Верховній Раді було зареєстровано законопроєкт № 8071, яким пропонується поновити електронне декларування та перевірки декларацій, однак він досі так і не був розглянутий.
Як зазначив в інтерв’ю Інні Ведерніковій для ZN.UA голова НАЗК Олександр Новіков, якщо в Україні не відновлять декларування, на держпосадах з’являться сотні нових корупціонерів.