Міністр оборони України Олексій Резніков досі не виконав одну із основних вимог уряду щодо закупівель продуктів для сил оборони – не переглянув каталог продуктів для Збройних сил України, заявив керівник Центру протидії корупції Віталій Шабунін.
Зокрема Кабінет міністрів дозволив проводити оборонні закупівлі через Prozorro та заборонив Міноборони прикривати захмарні ціни міфічними «послугами».
«Насправді нічого нового Кабмін не придумав. Мова йде про виконання закону, розробленого антикоркомітетом ВРУ за участі ЦПК та Мінекономіки. Цей закон ухвалений ще у лютому. Однак, залишається невиконаною одна з головних вимог закону. Резніков НЕ переглянув каталог продуктів для ЗСУ, який за словами керівника детективів НАБУ Калужинського є одним з головних корупційних ризиків харчових закупівель Міноборони», - наголошує Шабунін.
Зокрема під виглядом «послуг» Міноборони закуповує харчі по каталогу із 409 позицій, де є всі продукти, які теоретично мають постачатися для військових. Проте фактично поставляється лише третина із них – найбільш популярні, ціни на які у каталозі суттєво завищені. Ціни на інші продукти – червону рибу, кешʼю, делікатеси – у каталозі занижені, однак вони до військових не доходять.
Згідно з новими правилами уряду відтепер усі оборонні закупівлі (крім збройних) можна проводити за спрощеною процедурою у Prozorro. Також Кабмін заборонив Міноборони закуповувати продукти під виглядом послуг, як це було раніше з харчами.
«Резніков виправдовувався тим, що купує міфічну послугу доставки продуктових комплектів та їх «освіження» на складах. Хоча насправді військам купували звичайну картоплю і м’ясо. А вартість доставки картоплі і мʼяса зі складу зашита у ціну товару як у військовому контракті, так і в ціні продуктів у магазині. Тепер цю відмазку Міноборони заборонили», - додав керівник ЦПК та зазначив, що у розробці жодного з цих рішень Резніков ініціатором не був.
Законопроект про оборонні закупівлі зареєстрували у парламенті 24 січня, а через два тижні його визначили невідкладний та проголосували за основу із скороченням строку підготовки до другого читання. Він передбачає, що оборонні замовники та військові частини мають публікувати звіти в систему Prozorro протягом робочих 10 днів з дня підписання контракту. Крім того, до 22 червня їм потрібно буде прозвітувати по всіх договорах, укладених з 24 лютого 2022 року, тобто від початку повномасштабного вторгнення. Законопроект зареєстрували у парламенті після скандалу про махінації на закупівлях Міноборони, які викрило ZN.UA.
Останній скандал довкола закупівельних цін на продукти харчування для військових частин висвітлив багато гострих питань стосовно ризиків таємності оборонних контрактів. Детальніше про це читайте у матеріалі Володимира Даценка «Що таємного в оборонних закупівлях, які не пов’язані зі зброєю?».