За словами директора Національного антикорупційного бюро України Семена Кривоноса, боротьба з корупцією є питанням чистого виживання країни. Його тези відповідають занепокоєнню західних партрнерів, які збираються надіслати мільярди доларів на допомогу у відновленні України.
«Корупція більше не розглядається як просто злочин, а як злочин проти національної безпеки», – сказав Кривонос в інтерв’ю Reuters, що було опубліковане 21 серпня.
За його словами, брак ресурсів Бюро та зростаючий суспільний запит на підзвітність означає, що тепер воно має зосередитися на злочинах воєнного часу, які становлять безпосередню загрозу для України. Серед пріоритетів – справи у стратегічних галузях, таких як оборона, реконструкція та енергетика, а також справи, пов'язані з високопосадовцями, чиї корисливі махінації ілюструють системний характер хабарництва в Україні.
Кривонос навів приклади нещодавніх розслідувань – зокрема, проти колишнього голови Верховного Суду за ймовірне отримання хабара у розмірі 2,7 мільйона доларів та проти заступника міністра, якого підозрюють у розкраданні коштів, виділених на ліквідацію наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
«Ми повинні продемонструвати результати, націлившись на поточні корупційні схеми, в яких задіяні високопосадовці, а не просто якісь пересічні порушники», – сказав він.
За словами Кривоноса, у 2023 році НАБУ разом зі Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою розпочало майже 300 справ і направило до суду рекордні 58 обвинувальних актів.
Нагадаємо, що директор НАБУ Кривонос заявив про необхідність збільшення штату детективів Бюро задля того, щоб створити спеціалізований підрозділ, який розслідуватиме злочини саме у сфері відновлення України.
Нещодавно Кривонос також згадував про розслідування злочинів на інфраструктурних проєктах («Велике будівництво»), в тому числі тих, що мали місце ще до повномасштабного вторгнення Росії. За його словами, у низці проваджень, що стосуються 2020-2022 років вже є підозрювані, але детективи очікують на результати експертиз.