«Київстар» і Helsi.me Фрідмана. Де ж ті межі нацбезпеки?

ZN.UA Опитування читачів
Поділитися
«Київстар» і Helsi.me Фрідмана. Де ж ті межі нацбезпеки? © Колаж ZN.UA

Ситуація така: нідерландська компанія VEON одночасно володіє і «Вымпелкоммуникациями», які обслуговують «Спецсвязь» збройних сил РФ, і українським «Київстаром». Нідерландськість VEON дуже умовна, до 2017-го компанія гордо носила назву VimpelCom Ltd. Умовним є і розірвання зв’язків VEON із Міхаілом Фрідманом, якого 28 лютого 2022 року показово виключили зі складу ради директорів VEON, але залишили у цілком законних бенефіціарах компанії.

Це не історія про потенційні фінансові ризики, як було у випадку із «Сенс Банком», докапіталізація якого була просто неможливою через санкції, накладені на Фрідмана, а відтак, створювала постійний ризик для системно важливого банку.

Однак точно ця історія важливіша за «Моршинську» — інший актив російського олігарха в Україні, який уже успішно працює під управлінням «Карпатської джерельної».

«Київстар» — це зв'язок майже для 25 мільйонів абонентів і домашній Інтернет ще для мільйона з лишком. «Київстар» це бази даних і доволі широкі телекомунікаційні можливості, це покриття. А ще це величезна компанія, потужний роботодавець і великий платник податків.

Нагадаємо, що рішення про запровадження санкцій проти Міхаіла Фрідмана президент Зеленський затвердив, ввівши своїм указом у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони від 19 жовтня 2022 року. Там поруч із Фрідманом був цілий список й інших суб’єктів, зокрема найбагатші «колеги по цеху», наприклад Владімір Лісін, брати Ротенберги, Міхаіл Воєводін тощо.

Найбільше Фрідман переживав через банк. Ще до включення в санкційний список він носився із пропозиціями його докапіталізувати та іншими варіантами «вирішення» ситуації. НамарнеНБУ не пішов шукати компромісів.

Далі ми побачили вагон і візок заяв і статей про те, що така «дрібнота», як «Карпатська джерельна», не може управляти величезною «Моршинською», і потрібні нові конкурси та, вочевидь, нові управителі. Видно було, що не байдужий колишньому власнику і цей актив. Добре, що дуже швидко «Карпатська» показала, що і без порадників впорається.

А от про «Київстар» загалом і згадок не було. Наче й нема у Фрідмана такого активу в Україні.

У квітні цього року мої колеги з Центру протидії корупції опублікували присвячену проблемі колонку.

У свою чергу компанія VEON, власник мобільного оператора «Київстар», повідомила, що таки має намір завершити вихід із ринку РФ, виставивши акції на Дубайську біржу, а «Київстар»окремо на Варшавську або NASDAQ.

Причому відповідну пропозицію тоді висловив міноритарій VEON американська компанія Shah Capital. Псевдонідерландські мажоритаріїані пари з уст. Що й недивно, адже вони заяви про вихід із ринку РФ зазвичай подають виключно у доконаній формі, іплани американського партнера нарешті вийти з ринку, з якого вони буцімто вже вийшли, стали для них величезним «паливом».

За прогнозами Shah Capital, якщо продаж російських активів (оператора «Вымпелком») завершиться за графіком, то 2023 року VEON має отримати прибуток (EBITDA) у розмірі 1,8 млрд дол., своєю чергою капіталізація компанії досягне 3,2 млрд дол. Але наразі ситуація, оце дивина, підвисланічого не продано, ніхто не вийшов на жодну з бірж із задекларованою метою.

Уже у серпні американська влада, а саме OFAC (Office of Foreign Assets Control), внесла співвласників «Альфа-груп» до свого списку і запровадила проти них обмеження. Українським політичним елітам це як натяк на пришвидшення стягнення в дохід держави активів підсанкційних путінських олігархів.

Пояснимо, санкції США передбачені через внесення до списків спеціально визначених громадян і заблокованих осіб (SDN). У межах своїх зусиль із правозастосування OFAC публікує список осіб і компаній, які належать або контролюються цільовими країнами чи діють від їхнього імені. Не щастить, так не щастить співвласникам «Альфи», адже це означає найжорсткіші обмеження щодо їхньої бізнес-діяльності. Іронічно, що адвокат одного із співвласників заявив: «Життя мільярдера Фрідмана було «зруйноване» через санкції, запроваджені проти нього після початку повномасштабного вторгнення». Але це більше стосувалося вже європейських санкцій.

Тему про зруйновані життя дуже хочеться продовжити, бо вищезгадані бізнесмени, і Фрідман зокрема, прямо причетні до участі у воєнній інтервенції РФ. Наприклад, їхня компанія «Альфа-страхування» надавала послуги із страхування автомобілів росгвардії. Понад те, Служба безпеки України оголосила підозру Фрідману за фінансування тероризму. Як повідомили в Службі, із початку повномасштабного вторгнення РФ він влив близько 2 млрд руб. у кілька військових заводів країни-агресорки. Серед них — «Тульський патронний завод», який виробляє набої, а також «Уральський оптико-механічний завод імені Яламова», де виробляють високотехнологічне обладнання для бойових літаків і вертольотів РФ.

І «Київстар», з огляду на корпоративну структуру,це не якийсь там бізнес, до якого ледь дотичний кінцевий бенефіціар Міхаіл Фрідман. Це «українське» відгалуження російського телекомунікаційного бізнесу, який обслуговує російську ж «Спецсвязь» збройних сил РФ. А сам Фрідман не дуже схожий на людину, яка ляже кістьми, але не дасть зашкодити клієнтам своєї компанії чи там змішувати бізнес із політикою.

На додачу «Альфа-груп» має доступ не лише до телекомунікаційного обслуговування громадян України, що саме по собі є ризиком.

У серпні 2022 року, коли вже тривала повномасштабна війна, наші можновладці допустили консолідацію в руках вищезгаданих осіб мажоритарної частки медичного сервісу Helsi. Так, того самого, який записує вас до профільних лікарів чи на щеплення.

Наразі «Альфа-груп» належить 69,99% цієї компанії, яка має доступ до 23 мільйонів наборів даних українцівце паспортні дані, ідентифікаційні номери, прописка і проживання, а також прив’язка до мобільного номера, електронної пошти, й родинні зв’язки на додачу. Хороший набір, якісний. А головне, масовий. До Helsi станом на літо 2022 року було приєднано 1300 клінік, і мережа зростатиме, бо сервіс зручний і зовсім не асоціюється із «російським слідом».

Ми маємо чітке розуміння, що Міністерство юстиції готове подати позовну заяву до Вищого антикорупційного суду з метою стягнути в дохід держави й ці активи «Альфа-груп». Утім, за нашою інформацією, це рішення чомусь забуксувало десь на рівні середньої ланки Ради нацбезпеки і оборони.

Побоювання можна пояснити не лише корупційними (якщо це перше, про що ви подумали) мотивами. «Київстар» — не «Моршинська», він уже монополіст, а його потенційні управляючілічені оператори, злиття з якими цю монополію тільки поглибить. За наявності абсолютно безхребетного Антимонопольного комітету такі ринкові пертурбації потребують дуже зваженого підходу та якісного аналізу можливих наслідків для конкурентного середовища.

Втім, і лишати все як є не можна, враховуючи обсяги даних, якими володіють компанії, та їхню умовну захищеність від втручання, зважаючи на політичні ризики.

Насправді і для самого «Київстару», з репутаційного погляду, позбутися Фрідмананайкраще із можливих рішень, адже в їхньому бізнесі лояльність клієнта завжди переважає лояльність власника. Принаймні фінансово.

Нижче редакція наводить роз'яснення ТОВ “Хелсі Україна” щодо захисту персональних даних користувачів:

Керівництво компанією ТОВ “Хелсі Україна” (Helsi) здійснює виключно український менеджмент компанії і серед засновників, власників та керівників Helsi відсутні особи, діяльність яких  підпадає під дію закону про санкції.

Усі персональні дані користувачів зашифровані та надійно захищені. Всі випадки передачі персональних даних чітко зафіксовані та детально описані у повідомленні про обробку персональних даних, що доступне на сайті  сервісу. Окрім цих випадків, жодні сторонні особи чи компанії не мають доступу до персональних даних, зокрема не має і ПРАТ "Київстар". ТОВ “Хелсі Україна”  є незалежним суб’єктом господарювання, керівництво яким здійснюється виключно українським офісом у м. Києві.

Одним з учасників Helsi є ПРАТ "Київстар", якому належить частка у статутному капіталі ТОВ “Хелсі Україна” у розмірі 69,9%. Часткою у розмірі 30,1% володіє команда менеджменту, яка повністю керує операційною діяльністю ТОВ “Хелсі Україна”.

ПРАТ "Київстар" жодним чином не долучене до управління поточною діяльністю Helsi. ТОВ “Хелсі Україна” не передає персональні дані, в тому числі медичні дані, користувачів стороннім особам, зокрема ПРАТ "Київстар" чи іншим повʼязаним особам.

Сервіс як частина Національної електронної системи охорони здоровʼя (ЕСОЗ) успішно протестований для встановлення її відповідності усім технічним вимогам. Вони передбачені тестовою програмою, яку розробило ДП “Електронне здоровʼя” та яку затвердила Національна служба здоров'я України (НСЗУ).

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі