Як у конфіскації активів Дерипаски поставили крапку: але не там, де треба

ZN.UA Інфографіка Опитування читачів
Поділитися
Як у конфіскації активів Дерипаски поставили крапку: але не там, де треба © RFE/RL Graphics

Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду України видала постанову, в якій задовольнила скарги третіх осіб, зокрема щодо ПрАТ «Хустський кар'єр» і ПрАТ «Жежелівський кар'єр» та компанії Samsta Limited, у базовому позові українського Мін’юсту до путінського олігарха Олега Дерипаски. Було скасовано рішення щодо стягнення акцій цих підприємств у дохід Української держави. Це доволі неоднозначне і водночас знакове рішення, яке варто розібрати.

Апеляційне провадження розпочалося 21 лютого 2023 року після рішення ВАКС від 16 лютого, яке частково задовольнило позовну заяву Мін’юсту щодо Олега Дерипаски та компанії «Об'єднана компанія «Русал». Згідно з рішенням суду від 23 лютого, скарги було залишено без руху, а сторонам — надано строк до 28 лютого для усунення недоліків у поданих скаргах. Далі були ще клопотання про подовження строків з метою усунути недоліки, а також до суду надійшла апеляційна скарга ще однієї третьої особи — ТОВ «Сервісний центр «Металург», яка також мала строк до 6 березня 2023-го для усунення недоліків.

13 березня 2023 року апеляційне провадження було офіційно відкрито. Колегія суддів Апеляційної палати вирішила задовольнити клопотання компанії Samsta Limited та залучити її до участі у справі як третю особу на боці відповідачів. Уже 17 березня судді відмовили у задоволенні клопотання представників двох вищезгаданих кар’єрів про залучення інших компаній до участі у справі як третіх осіб, оскільки адвокат Дмитро Никифоров не був їхнім представником.

Далі «шапіто» із залученням дедалі нових і нових «третіх осіб» тривало. 22 березня 2023 року, перед початком апеляційного розгляду, компанії Overin Limited та Financial&Investment Energy Holding (F.I.E.H.) Establishment подали клопотання про залучення їх до участі у справі як третіх осіб, але це клопотання також було відхилено, оскільки не було достатніх доказів впливу оскаржуваного рішення на їхні права, свободи або інтереси. А до того, 7 березня, до Апеляційної палати надійшла скарга Міжнародної компанії публічного акціонерного товариства «Об'єднана компанія «Русал», яка була залишена без руху, а пізніше повернута через невиконання вимог ухвали. Тепер про все по черзі.

Передісторія. Для повноти розуміння ситуації за кейсом щодо стягнення в дохід держави активів Олега Дерипаски ознайомтеся з «першим етапом». Якщо коротко, то суд застосував санкції щодо Дерипаски та «РУСАЛ» і визнав опосередкований контроль стосовно ПрАТ «Хустський кар'єр» і ПрАТ «Жежелівський кар'єр» через компанію Rasperia Trading Ltd, яка має частку акцій Strabag SE.

Власне, в результаті придбання Rasperia Trading Ltd акцій австрійської компанії Strabag SE Дерипаска і став акціонером Strabag SE та отримав 28,7% її акцій. Strabag SE у 2007–2008 роках стала основним акціонером Жежелівського та Хустського кар'єрів через свою пов'язану компанію Kamenolomy CR. На той час путінський олігарх був представником Rasperia Trading Ltd у наглядовій раді Strabag SE.

Запроваджені 2017 року щодо Дерипаски санкції РНБО стали основним мотивом зміни юрисдикції Rasperia Trading Ltd. У травні 2019-го компанія переїхала з Кіпру до спеціального адміністративний району в Російській Федерації — Калінінграда. Це і посприяло підтримці компаній, що підпадають під санкції, адже резидентами цього району можуть бути компанії, що контролюються росіянами.

Доля звела вищезгадані кар’єри з компанією Samsta Limited, а наприкінці жовтня 2021 року Strabag SE уклала договори купівлі-продажу акцій цих підприємств із кіпрською компанією, власником якої є Флоріан Гут. Тобто в той час, коли Дерипаска був серед акціонерів Strabag SE.

Санкції щодо Дерипаски, зокрема стосовно блокування активів, були також застосовані починаючи з 2018 року. Євросоюз вніс Олега Дерипаску до санкційного списку 8 квітня 2022 року. Обмежувальні заходи також поширюються на підконтрольну йому Rasperia Trading Ltd, а отже, заморожують акції Strabag SE. Враховуючи санкції, які були застосовані до Дерипаски з 2017 року, можна здогадатися, що укладені угоди про продаж акцій можуть бути спрямовані на виведення активів з-під санкційних обмежень. Проте апеляційна інстанція та адвокат сторони апеляції аргументують незаконність абсолютної передачі прав на ПрАТ «Жежелівський кар'єр» і ПрАТ «Хустський кар'єр» відсутністю вирішального впливу в австрійській компанії.

Однак саме він був делегованим представником компанії Rasperia Trading Ltd у наглядовій раді Strabag SE та призначив двох із чотирьох членів ради. Це свідчить про його здатність приймати рішення щодо продажу акцій зазначених підприємств через інших фізичних або юридичних осіб. Крім того, вказано, що підприємство Strabag SE придбало акції компаній «Жежелівський кар'єр» і «Хустський кар'єр» через кіпрську компанію Samsta Limited. Окремим питанням залишається платоспроможність Флоріана Гута для купівлі цінних паперів двох кар’єрів.

Про цікаві моменти під час апеляційного розгляду. У судовому процесі було наголошено про зміну структури контрагентів. За їхньою інформацією, ПрАТ «Кривий Ріг Цемент» і ТОВ «ХГУ» належать компанії Overin Limited, яка підконтрольна українським бізнесменам. Проте ці твердження є хибними. Нагадаємо, 24 лютого 2020 року кінцевим бенефіціаром ПрАТ «Кривий Ріг Цемент» став громадянин РФ Іван Шестак, що здійснював непрямий вплив на компанію через володіння більш як 25% статутного капіталу Bicyler Limited.

У момент укладання договорів купівлі-продажу акцій Жежелівського та Хустського кар'єрів 21 жовтня 2021 року, затверджених третіми особами в інтересах ПрАТ «Кривий Ріг Цемент», яке належить Overin Limited, головним акціонером цієї компанії був Іван Шестак із часткою 59,96%. Тому твердження, що Жежелівський і Хустський кар'єри були придбані українськими бізнесменами, є неправдивим.

Підсумок. Власне, проаналізований командою StateWatch у рамках проєкту Trap Aggressor огляд демонструє очевидну неоднозначність рішення Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду України, аргументуючи це прямим зв’язком і підконтрольністю підсанкційному путінському олігарху Олегу Дерипасці. Однак правосуддя має й надалі тривати, щоб прискорити конфіскацію активів путінського оточення з метою подальшої відбудови України. Помилки подеколи стаються, головне, щоб із них потім не сформувалося правило.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі