Понад три роки в Україні у зв’язку з особливими обставинами (у вигляді пандемії та війни) влаштування на державну службу стало легшим для «своїх» людей, зокрема через відсутність обов’язкового декларування та інших перевірок. Корупційні ризики при цьому шалені, заявив голова НАЗК Олександр Новіков в інтерв’ю редактору відділу політики ZN.UA Інні Ведерніковій «Різні групи стейкхолдерів законопроєкту №5655 намагалися втягнути нас у політичну історію».
«Окремі міністри навіть зверталися до мене з проханням проводити спеціальні перевірки по деяких кандидатах, хоча парламент їх зараз заборонив. Тому справді, на державні посади за відсутності конкурсів іноді потрапляють люди, які не гідні представляти звитяжний український народ», - каже Новіков.
При цьому він нагадав, що голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія зареєстрував законопроєкт №8071, який передбачає відновлення декларування і спеціальних перевірок на посади.
«Тобто є запит від уряду, залишилося сказати своє слово народним депутатам. Якщо ми не відновимо декларування (а одночасно з відновленням декларування цей закон відновлює спеціальні перевірки), то отримаємо десятки і сотні корупціонерів на державних посадах», - підкреслив Новіков, додавши, що державна служба ще може пережити відсутність конкурсів, але її ефективність точно буде підважена відсутністю спеціальних перевірок.
Тим часом в Україні все ще не діє адекватна кримінальна відповідальність за недостовірне декларування.
«Як ви пам’ятаєте, Конституційний суд наприкінці 2020 року скасував цю відповідальність. Завдяки чіткій позиції президента, Ради національної безпеки та оборони, парламенту вже в грудні, тобто менш як за два місяці, кримінальну відповідальність за недостовірне декларування повернули. Але не в тому обсязі, на який ми сподівались», - пояснив Новіков.
За незаконне приховування статків зараз передбачено лише один рік позбавлення волі. «Ми сподіваємося, що колись повернемося і до того розміру відповідальності, який був», - підкреслив голова НАЗК.