Анонімно повідомити про корупцію і отримати за це гроші: НАЗК планує запустити «портал викривачів» 

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Анонімно повідомити про корупцію і отримати за це гроші: НАЗК планує запустити «портал викривачів»  © pixabay.com
Процес створення порталу затягнувся на два роки через вето на законопроєкті, який має ввести його в дію.

Національне агентство з питань запобігання корупції планує запустити сайт, через який можна буде анонімно повідомляти про корупцію у своїй організації або компанії, і якщо за цим фактом суд винесе вирок, викривач зможе отримати грошову винагороду. Про це голова НАЗК Олександр Новіков повідомив редактору відділу політики ZN.UA Інні Ведерніковій у інтерв’ю під назвою «В Міноборони порушили закон щодо уповноваженого антикорупційного підрозділу».

«Інститут викривачів корупції - новий для України. Фактично, він почав ефективно розвиватися з 2019 року. НАЗК запропонувала парламентові створити портал повідомлень викривачів. На жаль, процес його створення теж затягнувся на понад два роки. Наші партнери з проєкту USAID зупиняли цю роботу через накладення президентом вето на законопроєкт, який вводив його в дію. Ми сподіваємося до 1 червня запустити портал викривачів», - каже Новіков. 

За його словами, портал дозволить анонімно повідомляти про корупційне правопорушення в будь-якій організації. Людина, яка залишає анонімне повідомлення, отримує цифровий код. Якщо за наданим фактом порушать кримінальне провадження і суд винесе обвинувальний вирок, викривач може отримати 10% від грошового розміру предмета корупційного злочину або від завданого державі збитку. Це стосується справ, у яких сума корупційного злочину складає або перевищує 13,420,000 грн. Викривач може отримати 10% від суми, але якщо вона занадто велика, максимальна винагорода викривача складатиме не більше 20,100,000 грн. 

«Викривач - це не будь-яка особа, котра повідомляє про корупцію, а особа, котра повідомляє про корупцію в організації, де вона працює або в якій проходить навчання чи виконує якусь іншу професійну діяльність, перебуваючи у відносинах із тією чи іншою організацією», - уточнив Новіков. 

Запуск порталу викривачів, а також забезпечення їхньої реальної незалежності та захисту дозволить інституту викривачів працювати належним чином, підкреслює Новіков. 

«Що НАЗК зараз і забезпечує, але в межах своїх сил та можливостей. Наприклад, ми представляли інтереси керівника уповноваженого підрозділу НАЕК «Енергоатом» пана Олега Поліщука, виграли суди, включно з Верховним судом. Також захистили чимало викривачів із допомогою наших антикорупційних уповноважених», - розповідає чиновник.

Він визнав, що в цьому плані ще є певні проблеми, зокрема, з Міністерством оборони, яке ліквідувало відділ викривачів.

«Відділ роботи з викривачами - один із найбільших у НАЗК. З метою підвищення контролю на цьому напрямі найближчим часом наше юридичне управління буде залучене до представництва інтересів викривачів. Але більшість антикорупційних заходів ми не можемо реалізовувати, тому що уряд досі не затверджує державну програму», - підкреслив він.

Нагадаємо, після корупційного скандалу в Міноборони із закупівлями продуктів для армії за завищеними цінами НАЗК створює окреме управління для сектору безпеки і оборони

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі