14 вересня міністерство фінансів США оголосило про запровадження нових санкцій проти низки російських підприємств та фізичних осіб, а також фізичних та юридичних осіб з інших країн, що допомагають Росії обходити санкції та отримувати товари й послуги для продовження війни в Україні.
У мінфіні США пояснили, чому включили до списку санкцій нових представників російської еліти.
Андрій Бокарьов і «Трансмаш»
До списку включено російського олігарха Андрєя Бокарьова, дружину Бокарьова Ольгу Сироватскую та великого російського виробника рухомого складу АТ «Трансмашхолдинг» («Трансмаш»). Бокарьов обіймав посаду президента «Трансмашу», а також є власником або членом правління інших російських компаній, пов'язаних із залізничним машинобудуванням. Бокарьов також є членом правління Російського союзу промисловців і підприємців (РСПП).
Бокарьов має особисті зв'язки з міністром оборони Росії Сєргєєм Шойгу та іншими високопосадовцями Кремля і членами їхніх сімей. Бокарьов також пов'язаний з організованою злочинністю і з 2022 року намагається уникнути санкцій. З 2022 року Бокарьов співпрацював з різними постачальниками трастових і корпоративних послуг для створення підставних компаній, що може бути пов'язано з відмиванням грошей.
У 2022 році російські чиновники залучили «Трансмаш» до виробництва деталей для бойових машин піхоти. Дочірнє підприємство «Трансмашу» – АТ «Метровагонмаш» причетне до виробництва військової техніки, включаючи шасі для російських радарів «земля-повітря», систем озброєння і декількох варіантів броньованих гусеничних машин.
Іскандер Махмудов та УГМК
Мінфін США також включив до списку бізнес-партнера Бокарьова – олігарха Іскандера Махмудова і його сина Джахангіра Махмудова. Махмудов, який заснував і володів зареєстрованим у США акціонерним товариством «Уральська гірничо-металургійна компанія» (УГМК), є власником або членом правління інших російських металургійних і гірничодобувних компаній, а також володіє кількома російськими компаніями, що надають фінансові послуги. Махмудов також має зв'язки з російською організованою злочинністю. Джахангір є посадовцем УГМК і раніше працював на цинковому заводі в Росії.
Мкртіч Окроян та «Союз» і «Балашиха»
Відкрите акціонерне товариство «Авіаційний двигунобудівний науково-технічний комплекс «Союз» («Союз») є російським підприємством, що працює у військовій авіакосмічній галузі Росії, включаючи створення двигунів для крилатих ракет і військово-транспортних літаків.
Відкрите акціонерне товариство «Балашихінський литейно-механічний завод» («Балашиха») – російська компанія, що займається виготовленням, розробкою, виробництвом, випробуванням та ремонтом авіаційної техніки. Міністерство оборони Росії є основним споживачем продукції «Балашихи».
Громадянин Росії Мкртіч Окроян є головним конструктором «Союзу» і членом ради директорів «Балашихи». До санкційного списку внесені також дружина Окрояна Алла Бабан, діти Окрояна – Анна Окроян і Андранік Окроян (є членами ради директорів «Союзу»), а також брат Окрояна – Арутюн Окроян.
Алєксєй Кріворучко та «Калашников»
Алєксєй Кріворучко обіймає посаду заступника міністра оборони Росії з 2018 року. Кріворучко, колишній генеральний директор АТ «Концерн «Калашников», раніше був включений до списку санкцій. Мінфін США також включив до переліку дружину Кріворучко – Катєріну Кріворучко.
Нагадаємо, що мінфін США запровадив санкції щодо 24 фізичних та більше 140 юридичних осіб. Серед російських компаній, що потрапили під санкції – автомобільні підприємства «АвтоВАЗ» та «Москвич», а також низка компаній, що виробляють озброєння. Також під санкції потрапили компанії з Фінляндії та Туреччини, що допомагали Росії обходити санкції у питаннях постачання електронних компонентів для зброї, вимірювальної апаратури, а також послуг з ремонту суден.
Напередодні запровадження нових санкцій у мінфіні РФ заявили, що країни Заходу не зважаться на подальше посилення санкцій проти Росії, у тому числі не підуть на масову конфіскацію заморожених російських активів за кордоном.