UA / RU
Підтримати ZN.ua

Польський суд визнав неконституційними тимчасові заходи вищого суду ЄС у спорах щодо країни

Це стосується справи про судову реформу Польщі та суперечки щодо шахти Туров.

Конституційний трибунал Польщі визнав неконституційними попередні  постанови вищого суду Європейського союзу, на підставі яких Суд ЄС наклав на Польщу покарання щодо суперечки з Чехією через вугільну шахту Туров та через реформу судової системи Польщі, внаслідок якої було створено Дисциплінарну палату суддів, повідомляє RMF24.

Відповідно до рішення трибуналу, накладені вищим судом Європейського Союзу щодо Польщі покарання до винесення остаточного рішення, відомі як тимчасові заходи, несумісні з конституцією Польщі. Зокрема неконституційним названо застосування штрафних санкцій на основі внутрішнього регламенту СЄС, який не є міжнародною угодою.

Заяву до Конституційного трибуналу з цього приводу у листопаді 2021 року – подав генеральний прокурор Збігнєв Зіобро, який вимагав визнати неконституційними норми права ЄС, що стосуються цих питань. У своїй заяві до Конституційного трибуналу Зіобро просив провести перевірку конституційності ст. 279 Договору про функціонування Європейського Союзу в тій мірі, в якій «СЄС припускає, що це положення дозволяє накладати фінансові штрафи за невиконання введеного тимчасового заходу». Він також оскаржив ст. 39 Статуту СЄС, яка уповноважує Голову СЄС або суддю цього трибуналу накладати на державу-члена тимчасові заходи, пов’язані з реформою системи та функціонуванням конституційних органів Республіки Польща.

Читайте також: Уряд Туска може скасувати мільярдні контракти уряду Моравецького на озброєння армії Польщі

Наприкінці жовтня 2021 року Суд ЄС зобов’язав Польщу сплачувати Європейській комісії штраф у розмірі 1 млн євро на день за те, що вона не призупинила застосування положень щодо створення Дисциплінарної палати Верховного суду щодо суддів. У квітні 2023 року штраф, накладений на Польщу, зменшили до 500 тис. злотих. євро на день.

CJEU оголосив у червні цього року Рішення встановило, що реформа польської системи правосуддя у грудні 2019 року порушила законодавство ЄС, і таким чином задовольнила скаргу ЄК. До моменту винесення рішення у цій справі на Польщу було накладено штрафів на суму понад 500 мільйонів євро.

При цьому ще в жовтня 2021 року Конституційний суд Польщі виніс рішення, що ряд законів ЄС і деякі судові постанови ЄС суперечать основному закону Польщі, і постановив, що Конституція Польщі — вищий закон, аніж  директиви Євросоюзу.