Польща програла у Суді ЄС суперечку щодо судової реформи

Поділитися
Польща програла у Суді ЄС суперечку щодо судової реформи © unsplash/tingeyinjurylawfirm
Країна має сплатити штраф у 557 млн євро

Суд Європейського Союзу став на бік Європейської Комісії у суперечці із урядом Польщі, який заперечував штрафні санкції через судову реформу, яка порушувала законодавство ЄС. Радикальні зміни в судовій системі від грудня 2019 року ставлять під загрозу незалежність суддів, постановив п’ятого червня Суд ЄС, передає POLITICO. 

Європейська комісія стверджувала, що польська реформа не дозволяє суддям ставити під сумнів законність призначення інших суддів, а статус суддів є хвилюючим питанням у Польщі, оскільки уряд радикально змінив спосіб їх призначення. Реформа також дозволяла Дисциплінарній палаті Верховного суду Польщі карати суддів за їхні вироки (наразі ця палата ліквідована). 

«Сама лише перспектива для суддів, покликаних застосовувати право ЄС, наражатися на ризик того, що такий орган може виносити рішення з питань, що стосуються їхнього статусу та виконання ними своїх обов'язків... може вплинути на їхню незалежність», – йдеться у рішенні Суду ЄС.

Відповідно до законодавства ЄС, країни-члени зобов'язані гарантувати, що «будь-яка регресія їхніх законів про організацію правосуддя не допускається, й вони мають утримуватись від ухвалення правил, які б підірвали незалежність суддів», додали у Суді ЄС.

Це рішення завершило давню суперечку між Варшавою і Брюсселем щодо порушень польським урядом принципу верховенства права. У польському уряді рішення суду викликало обурення. Заступник міністра юстиції Польщі Себастьян Калета назвав вердикт «фарсом» і поставив під сумнів, чи має право Суд ЄС виносити рішення з таких питань.

«Хоча ЄС не має повноважень за договорами оцінювати організацію судової системи, Суд ЄС вирішив, що він може оцінювати польську», – сказав він.

Колишня прем'єр-міністерка Польщі Беата Шидло, яка зараз є членом Європейського парламенту, заявила, що це рішення є «знущанням над європейським правом і вираженням ставлення до Польщі як до держави, на якій брюссельські еліти намагаються перевірити свої антидемократичні погляди».

У жовтні 2021 року суд почав штрафувати Польщу на один мільйон євро на день за ігнорування рішення про призупинення роботи дисциплінарної палати. Пізніше суму штрафу було зменшено вдвічі – до 500 тис. євро на день – після того, як суд визнав, що польська влада здійснила часткові (хоча й недостатні) реформи для відновлення незалежності суддів.

Протистояння з Судом ЄС коштувало Польщі 557 мільйонів євро штрафів, з яких 360 мільйонів євро – штраф Єврокомісії. 

Нагадаємо, що президент Польщі Анджей Дуда погодився на пом’якшення закону, який передбачає розслідування впливу Росії на Польщу в період між 2007 і 2022 роками – у відповідь на критику США та ЄС, які переймалися, що нове законодавство допоможе усунути лідерів опозиції від виборів восени 2023 року.  

Раніше прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан погодився почати судову реформу, сподіваючись розблокувати фінансування для країни від ЄС на суму 13,2 мільярда євро. Угорський парламент почав обговорення судової реформи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі