Президент Польщі Анджей Дуда відповів на критику з боку США та Європейського Союзу щодо закону, який передбачає розслідування впливу Росії на Польщу в період між 2007 і 2022 роками, що потенційно може поставити лідера опозиції країни Дональда Туска перед слідством напередодні виборів восени 2023 року. Дуда заявив, що критика є необґрунтованою, передає Bloomberg.
Дуда запропонував поговорити безпосередньо з президентом Джо Байденом, щоб пояснити нове законодавство, яке передбачає створення спеціальної Державної комісії для розслідування ймовірного втручання Росії у справи Польщі. США і ЄС заявили, що комісія, яка, ймовірно, буде спрямована проти лідера опозиції Дональда Туска, може бути використана для того, щоб вплинути на результати голосування, запланованого на жовтень, яке буде проходити в умовах жорсткої конкуренції.
Шквал критики після того, як Дуда схвалив закон 29 травня, застав варшавський істеблішмент зненацька.
«Я не зовсім розумію реакцію наших союзників. Я не знаю, чи їх ввели в оману опозиційні політики, чи їх ввели в оману помилки в перекладі законопроекту, чи хтось просто не пояснив», – сказав Дуда в інтерв'ю 30 травня.
Ця сутичка кидає тінь на зусилля Польщі з налагодження тісніших трансатлантичних зв'язків, в яких Дуда відіграє важливу роль в утвердженні центральної ролі країни як головного пункту доступу для зусиль НАТО та її союзників щодо захисту України.
Державний департамент США заявив, що створена комісія може блокувати опозиційних кандидатів «без належної правової процедури». Європейська комісія підтримала цю оцінку, заявивши, що розглядає можливість вжити заходів, поглиблюючи довготривалий конфлікт щодо прихильності східних країн-членів ЄС верховенству права.
Дуда не погодився з таким тлумаченням, заявивши, що закон містить право на апеляцію і «абсолютно не перешкоджає» кандидатам балотуватися на посаду. Критики кажуть, що процес оскарження може зайняти роки, щоб скасувати будь-яке початкове рішення.
«У США приймаються різні рішення, виносяться судові вироки, створюються різні комісії. У нас має бути так само. Тому я не бачу тут проблеми, якщо тільки хтось не поширює дезінформацію», – сказав Дуда.
Окрім юридичних суперечок, слідча комісія піднімає перспективу публічного допиту Туска, колишнього президента Європейської Ради, в місяці, що передують виборам. Правляча партія «Право і справедливість» Ярослава Качинського роками звинувачувала Туска в потуранні російському впливу під час його прем'єрства з 2007 по 2014 рік.
Польський парламент ще не призначив дев'ятьох членів комісії, які мають підготувати початковий звіт до 17 вересня, за кілька тижнів до голосування. Опитування громадської думки показують, що «Право і справедливість» не матиме більшості, навіть якщо вона збереже перевагу над «Громадянською платформою» Туска.
Нагадаємо, що 29 травня президент Дуда підписав закон про створення Державної комісії з розслідування російських впливів в Польщі у 2007-2022 роках. Закон пішов на розгляд Конституційного суду. Він стверджував, що новий закон необхідний для пояснення масштабу російського впливу. Дуда також заявив про необхідність створення подібної комісії на європейському рівні, «щоб розслідувати вплив Росії також у європейських інституціях».