Новий польський уряд Дональда Туска після свого затвердження може визнати недійсними контракти, підписані урядом партії «Право і Справедливість» (PiS) після виборів 15 жовтня, заявив спікер парламенту Польщі Шимон Головня. Цією заявою він поставив під сумнів деякі угоди з Південною Кореєю. Сеул висловлював стурбованість цим сценарієм ще у листопаді – як через зміну влади у країні, так і через нестачу коштів у польського уряду.
«Угоди, підписані тимчасовим урядом PiS, можуть бути визнані недійсними. Після 15 жовтня PiS повинен був обмежитися управлінням державою і не витрачати державні гроші», – заявив в інтерв'ю мовнику Radio Zet 10 грудня Головня, чия партія, як очікується, увійде до складу майбутнього коаліційного уряду, передає Reuters.
Нещодавні збройні угоди з Південною Кореєю включають угоду про купівлю понад 150 південнокорейських гаубиць K9 на суму 2,6 млрд доларів і угоду про купівлю 288 ракетних пускових установок K239 Chunmoo.
Заява Головні пролунала після того, як можливий новий міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив 9 грудня, що угоди, підписані урядом після 15 жовтня (виборів, які привели до влади опозиційну коаліцію), підлягатимуть «аналізу і оцінці». Косіняк-Камиш також наголосив на важливості інвестицій у польську збройову промисловість.
Нинішній міністр оборони Маріуш Блащак заявив, що перегляд контрактів, про який говорив Косіняк-Камиш, рівнозначний оголошенню про їхнє скасування.
«Вони популістично скажуть, що ми замінимо обладнання з Кореї на обладнання польської збройової промисловості, і в підсумку ми залишимося ні з чим», – написав Блащак у соціальній мережі X.
Нагадаємо, 11 грудня спливає строк, який давався тимчасовому прем’єру Матеушу Моравецькому для підготовки програми дій, яка має бути ухвалена парламентом. Але, зважаючи на більшість у Сеймі мають політичні опоненти PiS, його не затвердять й перейдуть до формування уряду на чолі з Дональдом Туском.