Судова система Польщі може втратити незалежність, а країна — членство в ЄС

Поділитися
Судова система Польщі може втратити незалежність, а країна — членство в ЄС Через свою судову реформу Польща може втратити членство в ЄС © STATUS QUO
Перший Голова Верховного суду Польщі стверджує, що в країні руйнується система вільного судоустрою

Судова реформа, яку ініціювали депутати Сейму Польщі, може позбавити її можливості перебувати в союзі демократичних країн, сприяючи виходу з ЄС через невідповідність вимог до демократичності і незалежності суду.

Про це йдеться в заяві Першого Голови Верховного суду Польщі, опублікованій 17 грудня на сайті Верховного суду Польщі.

Голова Верховного суду вказує на те, що законопроект, який щойно (13 грудня) внесений на обговорення депутатів Сейму, істотно обмежує не тільки повноваження суддів, але і їх особисті свободи. Законопроект став продовженням впроваджуваної в Польщі судової реформи, яка викликала обурення широкої громадської Польщі та інституцій ЄС.

"Тут є все: заборона на використання свободи слова суддями, створення механізму нагляду та різке обмеження їх права мати профілі на сайтах соціальних мереж, розширення каталогу дисциплінарних правопорушень, які були викладені в найнезрозуміліших словах, спроба за законом дозволити законність актів про призначення суддів - всі вони належать прерогативам президента, а не повноваженням Сейму", - пише голова Верховного суду Польщі.

У заяві також наголошується, що законопроект руйнує систему вільного судоустрою і ставить Польшу за рамки вільної держави.

"Щоб пояснити, чому цей закон загрожує нам усім, незалежно від нашого світогляду і переконань, потрібно пам'ятати одну річ: немає вільних громадян без незалежних судів і незалежних суддів. Немає чесної і демократичної держави без серйозних парламентських дебатів. Не судді знищують і анархують польську державу, а політична влада несе відповідальність за руйнування Конституційного суду", - йдеться в заяві, в якій також наголошується, що суддя не просто має, а зобов'язаний мати право мати вільне соціальне життя і право вільних висловлювань, а суд не повинен бути інструментом влади, а інстанцією, яка приймає справедливе рішення.

"Наша незалежність, а не перемога тієї чи іншої партії на наступних виборах, є вищим благом", - резюмує голова Верховного суду.

Місцеве населення вийшло на вулиці Польщі в знак протесту проти звільнення судді Павла Ющишина з Ольштина, який виступив проти проведеної польською владою судової реформи. Про це 1 грудня повідомили в DW.

Ющишин був звільнений зі свого поста після дисциплінарного розгляду з приводу його дій при розгляді апеляції. Він поставив під сумнів незалежність судді, який виніс вирок першої інстанції, який був призначений новим органом, що наглядає за всіма судами країни - Національною радою юстиції, що була створена в рамках судової реформи.

Акції протесту пройшли у Варшаві, Кракові, Познані, Щеціні та Вроцлаві.

Детальніше про реформи судової влади в Польщі і їх критики в Євросоюзі читайте в матеріалі "Ядерний варіант" для Варшави" автора Надії Коваль для тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Кругленко Александрина
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі