Пустелі по всьому світу швидко розширюються, оскільки все більше ґрунтів висихають і втрачають свою родючість. DW пропонує 4 ідеї, як оживити безлюдні піщані краєвиди та відновити виснажені землі.
Через Монголію та північний захід Китаю найшвидшими темпами розростається пустеля Гобі. Її розмір вже становить 1,2 мільйона квадратних кілометрів, і щороку це число збільшується ще приблизно на 6 тисяч.
Розширяючись, пустеля поглинає луки та цілі села і перетворює величезні ділянки родючої землі на непридатну для життя пустку. Десятки тисяч людей вже були змушені переїхати, і лише кілька тисяч ще можуть жити в регіоні.
Опустелювання — процес, під час якого родючий ґрунт деградує до неродючої породи — може бути викликаний природними змінами, але людина відіграє вирішальну роль у його швидкому поширенні.
Є чотири основні причини погіршення стану ґрунтів у всьому світі: надмірне використання води в промисловому сільському господарстві, більш часті та сильні посухи, вирубка лісів і надмірний випас худоби.
Колись родючі ландшафти перетворюються на ворожі піщані регіони, що загрожує життєдіяльності близько мільярда людей у всьому світі, а також виживанню мільйонів видів. Прогнозується, що до середини цього століття чверть усього ґрунту на Землі буде вражена опустелюванням. Передбачення песимістичні, однак є певні заходи, що здатні вплинути на ситуацію.
Використання проливних дощів
Одне з перспективних вирішень проблеми знайдено поблизу Мекки. Фахівці із землеробства проекту «Аль-Байда» розробили систему, яка відновлює пустельні ґрунти за допомогою проливних дощів.
Коли в Саудівській Аравії дощить, часто за короткий період випадає величезна кількість опадів, як це було у квітні 2021 року, коли цілі міста були ненадовго затоплені. Однак ґрунтам важко зберігати воду, коли її одразу надходить багато.
«Ми вирішили, що якщо нам вдасться втримати цю воду, вона може стати для ґрунту постійним джерелом і тоді, як дощі не йтимуть 20 місяців», — сказав експерт з відновлення сільського господарства та колишній директор Аль-Байда Ніл Спакман.
Разом із сільськими жителями, які проживають у тому районі, аграрії побудували дамби та тераси вздовж скель, що межують із долиною на заході Саудівської Аравії, та викопали кілометрові рови. Тепер, коли йде дощ, вода збирається й спрямовується туди, де вона потрібна й де може повільно просочуватися в землю. Цей метод зрошення працює у всьому світі і використовувався інками в Південній Америці ще багато століть тому.
Спочатку експерти використовували штучне зрошення, щоб запустити такий природний цикл у Саудівській Аравії. Хитрість полягала в тому, що ґрунт був насичений водою більше, аніж з нього витягується, завдяки чому в спустошених місцевостях знову почали рости дерева, чагарники й трави і навіть пережили 30-місячну посуху.
Як відновлювана енергія викликає дощ
Недалеко від Саудівської Аравії країни Північної Африки також експериментують із технологіями, щоб запобігти опустелюванню.
За площею понад дев’ять мільйонів квадратних кілометрів Сахара є найбільшою пустелею на Землі й так само, як Гобі, продовжує розширюватись, у деяких напрямках майже на 50 кілометрів щороку. Регіони, що оточують Сахару, є посушливими, але заселеними, проте через втручання з боку людей місцевості все більше загрожує опустелювання. Бідність, нестача води та конфлікти щодо права власності на землю загострюються внаслідок постійної небезпеки погіршення стану навколишнього середовища.
На допомогу приходять сонячні батареї та вітрові електростанції — це ще одне потенційне рішення у протидії розростанню пустелі.
Технологія працює таким чином: чорна поверхня сонячних панелей нагріває повітря, яке потім піднімається вище в атмосферу, обертання тисяч вітряних турбін також штовхає його вгору.
«Коли ці повітряні маси досягають більшої висоти, вони охолоджуються, волога конденсується, перетворюється на дощ і падає», — розповідає фізик з Університету Меріленду та співавтор дослідження по даній темі Сафа Моте.
Експерти підрахували, що якщо одну п’яту частину Сахари використовувати під сонячні та вітрові електростанції, то на півдні пустелі випадатиме близько на п’ять сантиметрів більше опадів щороку. Цифра може здатися незначною, але такі дії допоможуть збільшити рослинний покрив регіону на 20% і значно підвищать розвиток сільського господарства.
За словами Моте, сонячна та вітрова електростанція такого розміру могла б виробляти в чотири рази більше електроенергії за один рік, ніж сьогодні використовується в усьому світі. Це може допомогти африканським країнам стати більш стійкими. Фізик переконаний, що якби на те була політична воля, гігантські витрати на реалізацію проекту, які оцінюються в 20 трильйонів доларів, можна було б покрити.
Згортання опустелювання
Ще один природний спосіб відновлення родючості ґрунту проходить випробування в Китаї, і вже приносить помітні успіхи.
Лише кілька десятиліть тому пустелі в Китаї розширювались на 10 000 квадратних кілометрів на рік, за даними Державного управління лісового господарства та пасовищ країни. Сьогодні ж за той самий час їх площа скорочується більше ніж на 2000 квадратних кілометрів. Такого результату було досягнуто за ініціативи, розпочатої в 1988 році.
Люди почали садити дерева в пустелі Кубукі на північний захід від Пекіна, щоб захистити транспортні шляхи соляної шахти. За останні десятиліття це перетворилося на одну з найуспішніших програм відновлення лісу в світі.
Замість того, щоб просто висаджувати дерева звичним способом, для посадки дерев у піщаних дюнах були розроблені спеціальні водяні струмені. Вони свердлять отвори в піску й одночасно поливають молоді живці.
«Це скоротило час посадки з десяти хвилин до десяти секунд, що є дуже ефективною і важливою методикою», — зазначає провідний науковець Конвенції ООН по боротьбі з опустелюванням Баррон Джозеф Орр.
У Кубукі фермери також кладуть снопи сіна на дюни, щоб захистити молоді рослини від вітру.
Нові пасовища тепер служать для випасу худоби та культивування культур, таких як лакриця та подібні трави, що добре ростуть у посушливому кліматі та користуються великим попитом у традиційній китайській медицині.
Озеленення Кубукі мало позитивний вплив навіть на Пекін, який знаходиться приблизно за 800 кілометрів від пустелі. Забруднення повітря від піщаних бур у місті з тих пір значно зменшилося.
Технології та опустелювання: хто переможе?
Відродити деградовані ґрунти й рослинність, а також порушений кругообіг води можливо за допомогою природних методів або високотехнологічних стратегій, але ця справа потребує значних матеріальних витрат та зусиль.
Експерти кажуть, що єдиний спосіб запобігти висиханню родючих ґрунтів і розширенню пустель, — це зупинити нещадну експлуатацію земель та припинити надмірне використання обмежених водних джерел.
Рівень хімічного забруднення планети перетнув критичну межу. Показники забруднення, які охоплюють планету, загрожують стабільності глобальних екосистем, від яких залежить життя людства, пише The Guardian.