Вчені з Італії та Бразилії провели дослідження, яке дозволило їм помітити дива у зростанні дерев, що пережили аварію на японській АЕС «Фукусіма-1», що сталася у 2011 році. За словами дослідників, рослини «збожеволіли» під впливом радіації, пише Newsweek.
У ході дослідження вчені вивчили дерева та інші рослини, які росли неподалік АЕС під час аварії. Під час інциденту іонізуюче випромінювання та радіоактивні речовини були викинуті на прилеглі території та покрили рослинність, яка тут виросла. У роки, що послідували за аварією, дерева демонстрували аномалії розвитку.
Іонізуюча радіація – вид енергії, що видаляє електрони з атомів і молекул, із якими він стикається у повітрі, рідинах і твердих матеріалах, що робить його потенційно дуже небезпечним живих організмів.
У ході дослідження вчені вивчали мутовки – місця на рослинах, у яких листя, пелюстки чи голки розходяться з центральної точки. Замість очікуваного розгалуження мутовки показали нерівномірне зростання і навіть зникнення пагонів. Цього не спостерігалося у дерев, які не зазнавали впливу радіації.
Більше того, кількість мутацій відповідала кількості радіації, яка вразила дерева. За словами дослідників, швидкість мутацій «прямо пропорційна дозі іонізуючого випромінювання, яку зазнало хвойне дерево».
Вчені також помітили «видалення» пагонів японської ялиці та червоної сосни. Найчастіше це відбувалося після весни 2012 року, а пік припав на 2013 рік, хоча чому саме, залишається загадкою.
За словами вчених, їхнє дослідження надало нові відомості про те, як іонізуюче випромінювання впливає на структуру хвойних дерев. Автори також зазначили, що зафіксовані ними мутації були схожі на ті, що спостерігалися у сосен у Чорнобильській зоні відчуження після аварії на ЧАЕС.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
11 березня 2011 року стався найсильніший в історії Японії землетрус магнітудою 9,1, який спричинив руйнівне цунамі. Удар стихії обрушився на узбережжя, спричинивши аварію на АЕС "Фукусіма-1", де вийшла з ладу система охолодження реакторів. Це призвело до порушення герметичності споруд та радіоактивного зараження місцевості. Територію довкола станції залишили близько 300 тисяч мешканців.
Катастрофа на АЕС "Фукусіма-1" стала найсерйознішою з часів Чорнобиля у 1986 році.