Земля має велике значення для вирішення багатьох екзистенційних проблем, ідеться в матеріалі BBC. Величезні її ділянки відведені на грандіозні плани по боротьбі зі зміною клімату та збереженню довкілля, однак земельні ресурси також необхідні для виробництва їжі та подолання бідності.
Оскільки більша частина планети вже «використана», світ стоїть перед важким вибором щодо того, як використовувати землю в найбільш ефективний спосіб. Таке послання намагаються донести до людей 50 провідних експертів.
Вчені зазначають, що землі просто не вистачає, щоб вирішити всі ці проблеми одночасно.
«Ми живемо на планеті, де навіть та земля, яка вважається незадіяною чи недоторканою, приносить людям велику користь. Земельного ресурсу недостатньо, щоб втілити всі плани водночас. Ми повинні це визнати та знайти кращі шляхи вирішення проблем. Такий процес вимагатиме багато переговорів між різними групами суспільства та націями», — сказала доктор Бернського університету Аріан де Бремонд.
У політичному документі, опублікованому в журналі Proceedings of the Academy of Sciences, вчені виклали основні причини, чому земля важлива в багатьох проблемах людства, із закликом до впливових осіб та зацікавлених сторін робити більше для подолання помилкових уявлень щодо використання землі.
«Існує дуже мало «порожньої» або «вільної від компромісів» землі, потенційно доступної для розширення сільського господарства, урбанізації, пом’якшення наслідків зміни клімату або збереження біорізноманіття», — зазначено у зверненні.
Три чверті всієї землі, яка не вкрита льодом, уже передана для сільського господарювання, будівництва міст і видобутку корисних копалин, тоді як невелика частина, що залишилася, часто має першорядне значення для місцевого населення й призначена для поглинання викидів вуглецю та збереження природи.
«Земля – це обмежений ресурс, і тут немає ніяких чудодійних вирішень чи простих відповідей, натомість є значна кількість компромісів», – говорить доктор Единбурзького університету Кейсі Райан.
«Як подивишся новини, то половину Землі відведено на захист довкілля за ініціативи природоохоронців, а наслідком останньої конференції стали прийняття рішення про нульову вирубку лісів та ініціатива про трильйон дерев. Усе це добрі наміри, однак такі хибні великі ідеї насправді не підкріплені даними, які ми маємо в цьому документі», — додає Кейсі.
Автори документу поділили знання з науки про землекористування на десять «суворих істин», серед яких зокрема зазначено, що зміни у використанні земельних ресурсів можуть бути незворотними й мати вплив на десятиліття або навіть століття.
Вчені також наголошують на тому, що врахування зазначених фактів допоможе впливовим особам просувати ідею сталого, справедливого та ефективного землекористування в усьому світі.
Згідно з даними кліматологів США, майже чверть населення світу пережила рекордно спекотний 2021 рік, оскільки кліматична криза продовжує спричиняти підвищення температури по всьому світу, пише The Guardian.