Забруднення річок Землі ліками досягло небезпечного рівня – вчені

Поділитися
Забруднення річок Землі ліками досягло небезпечного рівня – вчені Забруднення річок планети лікарськими препаратами досягло критичного рівня © По материалам из открытых источников
За словами дослідників, це забруднення «несе глобальну загрозу для здоров'я людей та навколишнього середовища».

Вчені з 86 установ під керівництвом Джона Вілкінсона з Університету Йорка провели дослідження, яке показало, що використання людьми лікарських препаратів призвело до небезпечного забруднення річок. За словами дослідників, забруднення «несе глобальну загрозу здоров'ю людей та навколишнього середовища», повідомляє The Guardian.

Використання ліків людьми завдає шкоди дикій природі. Антибіотики, які приймають люди, призводять до лікарської стійкості бактерій – однієї з найбільших загроз людству.

У ході дослідження вчені виміряли концентрацію 61 активного фармацевтичного інгредієнта (АФІ) на 1000 дільницях 258 річок у 104 країнах світу. Лише два регіони виявилися незабрудненими – Ісландія та венесуельське село, корінні жителі якого не користуються сучасними ліками.

Найпоширенішими АФІ були протиепілептичний препарат карбамазепін, який важко розщеплюється, метформін, ліки від діабету та кофеїн. Усі три препарати було знайдено, як мінімум, у половині місць. Небезпечна концентрація антибіотиків була виявлена на кожному п'ятому зразку, у багатьох регіонах хоча б один АФІ був виявлений на рівні, що вважається небезпечним для природи.

АФІ потрапляють у річки після того, як їх приймають люди або домашні тварини, а потім вони опиняються у каналізації або безпосередньо у навколишньому середовищі. Іноді препарати можуть проникати з фармацевтичних заводів.

Точками з найвищими показниками забруднення виявилися Лахор у Пакистані, Ла-Пас у Болівії та Аддіс-Абеба в Ефіопії. У перші 10% рейтингу увійшов Мадрид в Іспанії, а Глазго у Великій Британії та Даллас у США – у перші 20%. Найбільша зареєстрована кількість АФІ була зафіксована у річці Кай Так у Гонконгу, там вчені знайшли 34 різні препарати на одній ділянці.

Серед досліджених річок була одна з України – Харків. Рівень її забруднення виявився нижчим за середній.

За словами Вілкінсона, у 19% зразків вчені виявили антибіотики у концентраціях, що стимулюють розвиток резистентності бактерій.

Серед препаратів, виявлених на всіх континентах, крім Антарктиди, були антидепресанти циталопрам та венлафаксин, антигістамінні препарати цетиризин та фексофенадин, антибіотик триметоприм та знеболююче лідокаїн.

Найбільша концентрація ліків у річках була зафіксована у країнах з низьким та середнім рівнем доходів, включаючи Індію та Нігерію. Ймовірно, це пов'язано з тим, що мешканці цих країн мають достатній рівень доходів для купівлі ліків, але недостатній – для проведення дорогого очищення каналізації.

Наголошується, що вчені не досліджували концентрації в річках заборонених речовин, таких як кокаїн та екстазі. Відомо, що їхня концентрація в річках вже є шкідливою для дикої природи.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з Чеського університету біологічних наук заявили про те, що риби стали залежними від наркотиків, які потрапляють до водойм разом зі стічними водами. Через це вони не можуть нормально харчуватися та розмножуватися.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі