UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зустріч Байдена і Моді: у Білому домі кажуть про «нову еру» відносин між США та Індією

Вашингтон хоче, щоб Індія була стратегічною противагою Китаю

Президент Джо Байден розгорнув червону доріжку в Білому домі для прем'єр-міністра Індії Нарендри Моді 22 червня в рамках своїх зусиль, спрямованих на зміцнення відносин між США і Індією і протидію глобальному впливу Китаю за допомогою низки оборонних і торгових угод.

Байден зустрів Моді барвистою церемонією прибуття на Південну галявину Білого дому перед близько 7000 людей вранці, перш ніж лідери зібралися на переговори в Овальному кабінеті перед блискучою державною вечерею ввечері, пише Reuters.

«Виклики і можливості, що стоять перед світом у цьому столітті, вимагають, щоб Індія і США працювали і лідирували разом, і ми це робимо», – сказав Байден під час церемонії.

Читайте також: WP: Індія не може стати на бік України у війні через залежність, яка стримує її відносини з Заходом

Вашингтон хоче, щоб Індія була стратегічною противагою Китаю, і розглядає Індію як критично важливе партнерство, хоча деякі аналітики і колишні чиновники ставлять під сумнів готовність Індії колективно протистояти Пекіну в таких питаннях, як Тайвань. Вашингтон також розчарований тісними зв'язками Індії з Росією на тлі війни Москви в Україні.

Моді прагне посилити вплив Індії, найчисельнішої країни світу з населенням 1,4 мільярда осіб, на світовій арені через напружені відносини з сусіднім Китаєм.

«Ця урочиста церемонія привітання в Білому домі є честю і гордістю для 1,4-мільярдного народу Індії. Це також честь для понад 4 мільйонів людей індійського походження, які проживають у США. За цю честь я висловлюю свою сердечну вдячність», – сказав Моді, виступаючи переважно на гінді. 

Обидва лідери зазначили, що конституція їхніх країн починається з тих самих трьох слів: «Ми, народ».

Читайте також: Зеленський призначив послів у Бразилії, Індії та Колумбії

Рідкісним жестом стало те, що Моді погодився відповісти на запитання журналістів разом з Байденом у Білому домі. Індійський лідер не проводив прес-конференцій відтоді, як став прем'єр-міністром дев'ять років тому, і його візит привернув увагу до проблем з правами людини в Індії.

Байден сказав в Овальному кабінеті перед їхньою приватною розмовою, що відносини між двома країнами мають бути «засновані на демократії, правах людини, свободі та верховенстві права». Моді, зачитуючи заздалегідь підготовлену промову, сказав, що всі погляди прикуті до двох найбільших демократій світу.

Читайте також: Індія збільшила імпорт російської нафти в 10 разів і це не межа – Indian Oil

Нові угоди між США та Індією

Представники адміністрації Байдена кажуть, що масштабні угоди, які будуть оголошені щодо напівпровідників, критичних мінералів, технологій, космічної співпраці та оборонного співробітництва і продажів, відкриють нову еру у відносинах між двома країнами.

Деякі з них спрямовані на диверсифікацію ланцюгів поставок, щоб зменшити залежність від Китаю. Сполучені Штати також намагаються протистояти зростаючому впливу Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні, зміцнюючи оборонні зв'язки з такими країнами, як Індія та Австралія.

Байден і Моді підпишуть те, що один чиновник назвав «новаторською» угодою, яка дозволить компанії General Electric виробляти реактивні двигуни в Індії для індійських військових літаків, підписавши меморандум про взаєморозуміння з Hindustan Aeronautics.

Читайте також: Дизпаливо з Індії, яке купує Україна, має російське походження

Кораблі ВМС США в регіоні зможуть зупинятися на індійських верфях для ремонту в рамках морської угоди, а Індія закуповуватиме американські ударні безпілотники MQ-9B SeaGuardian.

Американський виробник мікросхем Micron Technology планує побудувати в рідному штаті Моді, Гуджарат, нову установку для тестування і пакування напівпровідників вартістю 2,7 млрд доларів. США також спростять отримання та продовження американських віз для кваліфікованих індійських робітників.

Індія погодилася приєднатися до очолюваної США «Угоди Артеміди» про дослідження космосу та співпрацювати з NASA над спільною місією на Міжнародну космічну станцію у 2024 році.

Читайте також: Індія стала найбільш населеною країною світу, випередивши Китай – ООН

Бойкот з боку прогресивних членів Конгресу США

Інформація про нові угоди з'явилася після того, як деякі законодавці висловили серйозну стурбованість щодо відступу від демократії в Індії.

Байден перебуває під тиском своїх колег-демократів, які вимагають від нього обговорити з Моді питання прав людини. Троє прогресивних демократів – Александрія Окасіо-Кортес, Ільхан Омар і Рашида Тлаїб – заявили, що бойкотуватимуть виступ Моді в Конгресі.

«Я закликаю моїх колег, які виступають за плюралізм, толерантність і свободу преси, приєднатися до мене і зробити те ж саме», – написала Окасіо-Кортес у Twitter.

Читайте також: Індія та США домовилися співпрацювати в оборонній промисловості

Американський чиновник, який провів брифінг для журналістів, сказав, що Байден підніматиме питання свободи преси, релігійних свобод та інші проблеми у шанобливій формі, без «повчань, лекцій чи лайки».

Тим часом спікер Палати представників Конгресу США, республіканець Кевін МакКарті заявив журналістам, що він і лідер демократів палати Хакім Джеффріс очолять двопартійну делегацію Конгресу до Індії в жовтні, але Джеффріс сказав, що він не зобов'язувався їхати в цю поїздку.

Моді вже п'ять разів відвідував США після того, як став прем'єр-міністром у 2014 році, але ця поїздка буде його першою з повним дипломатичним статусом державного візиту. Обидва лідери провели приватну вечерю в Білому домі ввечері 21 червня.

Читайте також: Посол США в Індії заявив, що розбіжності щодо України не зашкодять міцним відносинам

Байден і його дружина Джилл збиралися подарувати Моді старовинний американський фотоапарат, копію патенту Джорджа Істмена на перший фотоапарат Kodak, книгу про американську фотографію дикої природи і перше видання віршів Роберта Фроста з автографом.

23 червня Моді виступить перед керівниками американських компаній, які планують нові інвестиції в Індію.

Раніше повідомлялося, що США ігнорують проблеми демократії в Індії, щоб зробити її своїм союзником проти Китаю.