США ігнорують проблеми демократії в Індії, щоб зробити її своїм союзником проти Китаю — FT

Поділитися
США ігнорують проблеми демократії в Індії, щоб зробити її своїм союзником проти Китаю — FT © andriano_cz / depositphotos
Занепокоєння щодо демократичних стандартів буде відсунуто на другий план, коли Вашингтон прийматиме індійського лідера наступного тижня, кажуть аналітики.

Перед візитом Нарендри Моді до Вашингтона наступного тижня американські чиновники засипали його словами захоплення, які привели в захват прихильників індійського прем'єр-міністра і змусили здригнутися його критиків, пише Financial Times.

"Він найпопулярніший світовий лідер не просто так. Він надзвичайний, далекоглядний, а його рівень прихильності до народу Індії просто неймовірний", – заявила міністр торгівлі Джина Раймондо на заході India House у Вашингтоні у квітні, виступаючи в зелено-жовтому сарі і широко жестикулюючи.

Ерік Гарсетті, посол США, який прибув до Нью-Делі минулого місяця, назвав Моді "гуру-джі" Індії, а Аджита Довала, радник прем'єр-міністра з національної безпеки – "не лише національним, але й міжнародним скарбом".

За неофіційною інформацією, на зустрічі в рамках саміту G7 у Хірошімі минулого місяця президент Джо Байден сказав Моді, що у нього закінчуються квитки на державний банкет до Білого дому наступного четверга, тому що індійський лідер "надто популярний".

У світі постпандемічних змін у ланцюжках поставок, глобально руйнівної війни в Україні та зростання побоювань з приводу Китаю, США не одні розстилають червону доріжку для Індії. Француз Еммануель Макрон запросив Моді стати почесним гостем на параді на честь Дня взяття Бастилії наступного місяця.

Але ця кампанія з очарування була з тривогою сприйнята ліберальною елітою Індії. Аналітики кажуть, що західні демократії відкладають у бік принципи прав людини, включно із занепокоєнням щодо поводження Делі з мусульманами та християнами серед меншин, тиском на неурядові організації та журналістику, послабленням демократичних стандартів, тому що Індія потрібна їм як оплот проти Китаю.

"Західні країни вирішили не звертати уваги на зниження демократичного авторитету, свободи преси або поводження з релігійними меншинами, що відбувається в Індії, тому що вони вважають, що Індія потрібна їм на противагу Китаю. Вони вважають, що сильніша Індія зможе протистояти посиленню Китаю", – каже Сушант Сінгх, старший науковий співробітник Центру політичних досліджень.

Індія – чи не єдина країна, де Вашингтон відсуває права людини на другий план, а на перший виходять геополітичні міркування, що також видно із зростаючого зближення в питаннях оборони з В'єтнамом, однопартійною недемократичною країною. Серед інших демократичних країн – Ізраїль, з його нестабільною репутацією в галузі прав людини та розхитуванням демократичних інститутів за Біньяміна Нетаньяху є багаторічним союзником США і має двопартійну підтримку.

"Питання в тому, чи підтримуємо ми тут дедалі більш неліберальну демократію? На мій погляд, так. Ми вважаємо, що геополітика та протидія Китаю для нас зараз важливіша, ніж дипломатія, заснована на цінностях, про пріоритетність якої заявила адміністрація Байдена", – каже про відносини США та Індії Дерек Гроссман, старший оборонний аналітик Rand Corporation.

Масштаби Індії відрізняють її як щодо того, що її західні дипломатичні партнери готові не помічати, так і у плані того, скільки вони можуть від цього виграти.

За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження миру, ця країна зараз є найбільшим у світі покупцем зброї. Франція завдяки замовленню 36 винищувачів Rafale стала другим за величиною військовим постачальником після Росії, а США – третім.

Моді виступить перед Конгресом у четвер і головуватиме на підписанні цілої низки угод за участю американських компаній, які є плодом розширення американо-індійського партнерства в галузі технологій і оборони.

Очікується ще більше угод, включно з GE щодо виробництва реактивних двигунів в Індії, оскільки країна просуває план "індигенізації" щодо нарощування місцевого оборонного виробництва.

Незважаючи на ці пріоритети, деякі критичні зауваження на адресу Індії з питань прав людини все ж таки звучать з вуст представників адміністрації США. В останньому звіті держдепартаменту про свободу віросповідання Індія була включена до 17 країн, які викликають особливе занепокоєння, з посиланням на насильство та розпалювання ненависті щодо мусульман та християн.

Але в наші дні це зазвичай відбувається пошепки. Нещодавно депутата від опозиції Рахула Ганді було засуджено за кримінальний наклеп і позбавлено місця в парламенті, на що США обережно заявили, що "стежать" за цією справою, підкресливши "загальну відданість Вашингтона і Нью-Делі демократичним цінностям".

Аналітики, які стежать за майбутнім візитом, кажуть, що будь-які слова США з чутливих питань, включно з правами людини та зв'язками Індії з Росією, будуть такими ж делікатними, якщо вони взагалі будуть озвучені.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі