Адміністрація президента США Джо Байдена підштовхує індійський уряд, із яким нещодавно уклали дорожню карту співпраці в оборонній промисловості, до подолання бюрократичної тяганини та укладення угоди на поставку десятків ударних безпілотників американського виробництва MQ-9B, повідомили Reuters дві людини, знайомі з цим питанням.
Американські учасники переговорів розраховують, що візит прем'єр-міністра Індії Нарендри Моді до Білого дому 22 червня допоможе зрушити з мертвої точки. Після того, як дата візиту Моді була визначена, Держдеп, Пентагон і Білий дім попросили Індію «продемонструвати» прогрес в угоді щодо 30 ударних безпілотників MQ-9B у варіанті SeaGuardian виробництва General Atomics, повідомили два джерела.
Індія вже давно висловлює зацікавленість у придбанні великих ударних дронів у США. Але бюрократичні перепони вже багато років заважають укладенню угоди, вартість якої оцінюють у два-три мільярди доларів. Очікується, що Моді і Байден також обговорять спільне виробництво боєприпасів і наземних транспортних засобів, таких як бронетранспортери, поки Моді перебуватиме у Вашингтоні, повідомили джерела.
Розв'язання індійського бюрократичного тупика щодо безпілотників залежить від внутрішньої зустрічі, на якій буде ухвалено документ «Визнання необхідності» – індійський попередник офіційного «Листа-запиту», який запускає процес продажу військової техніки іноземним державам.
Станом на минулий тиждень міністерство оборони Індії все ще не визначилося з кількістю безпілотників, які воно хоче придбати, за словами особи, знайомої з перебігом переговорів. Раніше йшлося про 30, але згодом ця кількість була переглянута до 24, а минулого місяця – до 18. Джерела застерігають, що жодна з цих цифр не є остаточною. Індія також прагне, щоб компоненти обладнання були вітчизняного виробництва, що може ускладнити будь-яку угоду.
Група країн Чотиристороннього діалогу з питань безпеки (QUAD) – Сполучені Штати, Індія, Австралія і Японія – всі експлуатують або експлуатували MQ-9B SeaGuardian, але лише Індія орендує їх MQ-9B (в рамках операції зі збору розвідувальної інформації).
Нагадаємо, що п’ятого червня Індія і США уклали дорожню карту співпраці в оборонній промисловості на найближчі кілька років. Підписаний документ містить конкретні пропозиції, які можуть забезпечити Індії доступ до передових технологій.
Нагадаємо, що за минулий фінансовий рік оборонне виробництво в Індії вперше перевищило 12 млрд доларів. Це стало можливим через прагнення держави зменшити свою залежність від імпорту зброї з інших країн, зокрема Росії.
30 травня посол США в Нью-Делі Ерік Гарсетті заявив, що дружба між Сполученими Штатами та Індією ще ніколи не була такою міцною, а розбіжності щодо вторгнення Росії в Україну не завадять зв'язкам між двома країнами.