WP: Індія не може стати на бік України у війні через залежність, яка стримує її відносини з Заходом

Поділитися
WP: Індія не може стати на бік України у війні через залежність, яка стримує її відносини з Заходом © flickr/Sanyam Bahga
Ця залежність буде заважати прем’єр-міністру Нарендрі Моді під час візиту в Білий дім.

В арсеналі Індії одним з найбільш дорогоцінних зразків озброєння стала надзвукова крилата ракета, яку можна запускати з моря, неба і суходолу. Її назва BrahMos поєднує в собі річки Брахмапутра в Індії і Москва в Росії. Дві країни почали спільну розробку ракети після розпаду СРСР. Індійські чиновники в сфері оборони називають її своєю «Брахмастрою» - індуїстською міфологічною зброєю, яка може знищити весь всесвіт.

Індія розглядає цю ракету як важливу частину свого військового потенціалу. BrahMos  розгорнуті вздовж напруженого індійського кордону з Китаєм. Ці ракети також постачали на Філіппіни, і наразі розглядається можливість її продажу В'єтнаму й Індонезії.

«Цього тижня, коли президент Джо Байден привітає прем'єр-міністра Індії Нарендру Моді в Білому домі, ракета Brahmos буде ілюстрацією, як давня залежність Індії від Росії в питаннях військової техніки і технологій обмежує здатність Нью-Делі стати в один ряд із Заходом у протистоянні з Кремлем на тлі його війни проти України», - пише Washington Post, нагадуючи, що Індія не засудила російське вторгнення, чим розчарувала Вашингтон.

Питання озброєнь залишається «ключовим фактором» небажання Індії виступати проти російського вторгнення в Україну, - сказав голова відділу американо-індійських політичних досліджень «Центру стратегічних і міжнародних досліджень» Річард Россоу.

Активна військова торгівля між Нью-Делі і Москвою почалася ще в 1960-х роках, а на російську техніку зараз припадає близько 85% індійського арсеналу, згідно з дослідженням, проведеним групою під керівництвом старшого експерта «Інституту миру США» Саміра Лалвані. Росія постачала винищувачі, атомні підводні човни, крилаті ракети, бойові танки, автомати Калашникова та багато чого іншого.

«Дещо з цього, наприклад, винищувачі, Індія буде використовувати до 2065 року. Тому країна залишатиметься залежною від Москви в питаннях постачання запчастин і технічного обслуговування протягом наступних десятиліть», - йдеться в статті.

Росія також користується й іншими формами впливу на Індію. Наприклад, вона пропонує країні підтримку в ООН і на інших міжнародних форумах, а з початку війни проти України дає знижки на нафту.  Все це утримує Індію ближче до Москви. Але такі експерти, як Лалвані, кажуть, що військова залежність забезпечує«найсильніший» і «найтриваліший»  зв’язок між двома країнами.

«Кількість дійсно важливих для США країн, які користуються великою кількістю російської продукції, невелика, але Індія очолює цей список. Загальна картина така, що ви не можете швидко розірвати відносини, які тривають 60 років. Навіть рішуче налаштованому національному уряду буде нелегко це зробити. А мені зовсім не зрозуміло, чи можна назвати нинішній режим в Нью-Делі рішучим», - сказав колишній директор у справах Південної Азії в офісі міністра оборони США Кріс Клері.

Washington Post пише, що під час візиту Моді до Вашингтона цього тижня американські чиновники намагатимуться зменшити російське домінування на оборонному ринку Індії, обговорюючи угоди про продаж 31 бойового безпілотника і спільне виробництво двигунів для винищувачів за участю General Electric. Крім того, сторони поговорять про нову ініціативу щодо поглиблення співпраці у сфері військових інновацій.

Протягом останнього десятиліття США прагнули розширити свою роль, оскільки військовий імпорт з Росії до Індії поступово зменшувався. За даними Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру, Індія - найбільший імпортер озброєнь у світі. І впродовж п’яти років до російського вторгнення в Україну вона отримувала 45% своєї техніки з Росії.

За словами Лалвані, американські поставки все ще становлять лише 1% від того, чим користуються індійські сухопутні війська, а також близько 4% від арсеналу індійських ВМС і ВПС. За даними SIPRI, з 2018 по 2022 рік оціночна вартість російських озброєнь, проданих Індії, в чотири рази перевищувала вартість американських озброєнь. Американським чиновникам може не подобатися, що склади армії Індії заповнені російською зброєю. Але вони визнають важливість того, щоб цей арсенал залишався ефективним з огляду на напругу у відносинах Індії з Китаєм, - сказав Росоу.

Військові аналітики в Індії погоджуються, що російські технології втрачають будь-яку технічну перевагу. Тому угоди про поставки американської зброї більш бажані. Також російська війна проти України спричинила затримки в постачанні запчастин з Росії, а також проблеми з оплатою. Професор міжнародної політики в Університеті Джавахарлала Неру Раджеш Раджагопалан сказав, що, на його думку, індійські лідери зараз «шкодують» про свою надмірну залежність від Росії.

«Росія історично була готова надати Індії передові технології, чого, відверто кажучи, не робили США», - сказала директор з питань безпеки в Індо-Тихоокеанському регіоні «Центру за нову американську безпеку» Ліза Кертіс, яка раніше керувала політикою щодо Південної Азії в Раді національної безпеки США.

Коли СРСР здійснив свій перший великий продаж винищувачів МіГ-21 Індії в 1960-х роках, Москва запропонувала умови, на які Вашингтон не погодився б, зокрема, дозволила Індії платити в рупіях і виробляти винищувачі на внутрішньому ринку. Протягом десятиліть після цього Кремль користувався майже монопольним становищем на індійському військовому ринку, встановлюючи нижчі ціни, ніж конкуренти, і пропонуючи певну передачу технологій. У 1980-х роках СРСР почав відкрито ділитися ядерними технологіями, здавши в оренду Індії атомний підводний човен і підтримавши індійське виробництво ядерної енергії.

Багато індійських військових чиновників і планувальників були вражені рішенням США стати на бік Пакистану під час війни з Індією 1971 року.

«Три десятиліття у відносинах між Індією і США були втрачені, тому що американці вважали нас прорадянськими. Ми звернулися до Радянського Союзу, тому що нам нічого не запропонували», - сказав колишній посол Індії в Росії Венкатеш Верма.

Після розпаду СРСР, коли Індія прагнула побудувати нові торговельні відносини, США, як і раніше, неохоче постачали військову техніку через занепокоєння щодо амбіцій Індії розвивати свою ядерну зброю, - сказав Верма. Ядерна угода, укладена у 2008 році, яка дозволила Індії і США координувати свої дії у сфері ядерної енергетики, стала важливим поворотним моментом у відносинах між Індією і Америкою.

«За останні 15 років ставлення до США стало набагато теплішим, але воно все ще не досягло рівня стратегічної емпатії, яку Індія поділяла з СРСР і Росією», - сказав Раджагопалан.

Після анексії Росією українського Криму в 2014 році і втручання Росії в американські вибори у 2016 році, США почали все більше тиснути на країни, які купують російську зброю. В 2017 році були запроваджені санкції, які обмежили обмін американськими технологіями з покупцями певного російського обладнання. Незважаючи на ризик санкцій, Індія уклала угоду про купівлю російських ракет С-400.

«Сподіваємося, що з боку США є розуміння того, що це перехід, який Індії слід дозволити здійснити у власному темпі. Тому що Індія занадто велика, а відносини з Росією занадто глибокі, щоб Індія могла робити різкі розвороти», - сказав Верма.

Деякі експерти в Індії вже бачать, що вона відвертається від Росії. Гаппімон Джейкоб, професор Університету Джавахарлала Неру каже, що індійці думають про відносини з Росією «як про минуле», а про відносини зі США - «як про майбутнє».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі