UA / RU
Підтримати ZN.ua

Усунувши Тупицького, Зеленський діяв в межах своїх повноважень - представник президента в КСУ

Такий крок Веніславський називає вимушеним

Президент Володимир Зеленський діяв в межах своїх повноважень, усуваючи главу Конституційного суду України Олександра Тупицького від посадових обов'язків.

Про це в коментарі "Інтерфакс-Україна" заявив представник президента в КС Федір Веніславський.

"Чи діяв президент України в межах своїх конституційних повноважень, ухвалюючи рішення про тимчасове відсторонення судді КСУ А. Тупицького з посади судді? Безумовно, так! Адже відповідно до частини 3 ст. 154 КПК України, особа, яка підозрюється у вчиненні злочину і яка призначається президентом України, може бути відсторонена від посади президентом за клопотанням прокурора", - заявив Веніславський.

За його словами, указ Зеленського про відсторонення Тупицького з посади судді КС є дуже зваженим і відповідальним. При цьому, стверджує Веніславський, такий крок був вимушеним у відповідь на клопотання Офісу генерального прокурора України.

«Для забезпечення встановлення істини в ЧПС розслідування відповідних кримінальних проваджень. Адже після вручення Офісом Генерального прокурора України підозри про злочин, процесуальний статус пана Тупицького істотно змінився - тепер він підозрюваний в скоєнні кількох злочинів проти правосуддя!"- наголосив Веніславський.

Він зазначив, що підозрюваний в таких злочинах не може брати участь в здійсненні Конституції судочинства, а громадськість не готова визнати рішення КС за участю судді, що є підозрюваним у злочинах проти правосуддя.

"Отримавши звернення, президент України, прийшов до однозначного висновку про необхідність негайного відсторонення А. Тупицького з посади судді КСУ, оскільки його перебування на цій посаді на час досудового розслідування є реальною загрозою не тільки об'єктивності попереднього розслідування, а й національній безпеці держави в цілому. при цьому, відповідно до Конституції України, президент видає укази на виконання Конституції і законів України. КПК - це закон України. А відповідно до пункту 31 ст. 106 Конституції України, президент України здійснює інші повноваження, передбачені Конституцією. Таким чином, президент України в повній відповідності зі своїми конституційними повноваженнями на виконання ст. 154 КПК України видав указ про тимчасове відсторонення судді КСУ О.Тупицького з посади ", - підсумував представник президента в КС.

Нагадаємо, указ про відсторонення Тупицького Зеленський підписав 29 грудня після засідання РНБО, яке проводили якраз з цього приводу.

Пізніше ввечері Конституційний суд заявив, що планує зібратися на спеціальне екстрене пленарне засідання через указ Зеленського про відсторонення Тупицького.

28 грудня голові КСУ оголосили підозру в підкупі свідка і наданні завідомо неправдивих свідчень. "Схеми" опублікували розслідування про участь Тупицького в подіях, які привели до зміни власника заводу в Зугресі.

Уже після призначення до КСУ Тупицький намагався відрадити свідка від свідчень правоохоронцям і виявляв бажання отримати грошову винагороду за врегулювання давнього корпоративного конфлікту. Журналісти  оприлюднили запис розмови Тупицького з донецьким бізнесменом Владиславом Дрегером.

27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.

КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень

Суддя КСУ Сергій Головатий назвав рішення колег юридично необґрунтованим. Його підтримав суддя Василь Лемак.

У НАЗК піддали сумніву об'єктивність суддів і заявили про конфлікт інтересів в їхніх діях: вони визнали неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, за якою їх самих могли притягти до відповідальності.

Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ буде змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.

На екстреному засіданні РНБО, яке скликав президент Володимир Зеленський, були прийняті рішення знову відкрити реєстр е-декларацій, а також внести в Раду невідкладний законопроект «Про відновлення доброчесності конституційного судочинства».

Якщо влада та всі її гілки не продемонструють достатньої політичної зрілості й відповідальності та не зможуть спільно виробити і прийняти рішення, що дадуть змогу Україні гідно вийти з нинішньої кризи, спричиненої рішенням КСУ, наслідки для країни на зовнішній арені будуть вельми сумними. Докладніше у матеріалі Тетяни Силіної "У правовій прострації" у ZN.UA.