UA / RU
Підтримати ZN.ua

Рада ухвалила за основу розкритикований законопроєкт про ВККС

"Слугам народу" не вистачило власних голосів для прийняття рішення.

Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт №3711-д “Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України”. Документ, який раніше розкритикували експерти G7, ЄС та США, підтримали 227 народних депутатів.

Фракції голосували так:

Згідно із законопроєктом, Вища кваліфікаційна комісія суддів має складатися з шістнадцяти членів. Вісім із них пропонується призначити з числа суддів або суддів у відставці. Документ передбачає, що ВККС вважається повноважною за умови призначення до її складу не менше одинадцяти членів. 

Проєкт закону визначає, що членом ВККС може бути громадянин України, який:  

“Член Вищої кваліфікаційної комісії суддів України має дотримуватись політичної нейтральності, не може належати до політичних партій, професійних спілок, брати участь у будь-якій політичній діяльності”, - йдеться в документі. 

Водночас у документі передбачено, що призначення на посаду члена ВККС здійснює Вища рада правосуддя за результатами конкурсу. Їх мають призначати на чотири роки. 

Однак членів конкурсної комісії з питань доброчесності, згідно із законопроєктом, також має призначати досі не реформована Вища рада правосуддя. Зокрема, до комісії мають увійти шестеро осіб. Троє з них – це особи із числа суддів, в тому числі й у відставці, запропоновані Радою суддів. Ще трьома членами мають стати особи, запропоновані Радою прокурорів України, Радою адвокатів України, Національною академією правових наук України в особі Президії.  

Члени конкурсної комісії також мають призначатися на чотири роки. Засідання конкурсної комісії мають бути відкритими. 

При цьому документ пропонує, щоб перший склад конкурсної комісії з питань доброчесності, який сформує новий склад ВККС та працюватиме протягом року, сформували з трьох суддів та трьох міжнародних експертів. Останніх мають обрати з числа запропонованих міжнародними та іноземними організаціями, з якими Україна співпрацює у сфері запобігання та протидії корупції. 

Зазначимо, що голова “Центру протидії корупції” Віталій Шабунін зазначив, що при підготовці законопроєкту №3711-д парламентський комітет з питань правової політики проігнорував всі зауваження Венеціанської комісії, а також рекомендації Європейського Союзу та USAID.

“Президентський законопроєкт №3711 не лише не покращили після висновку Венеційки, його погіршили. Депутати мінімізували роль міжнародних експертів і віддали весь контроль за відбором членів ВККС в руки покидьків з ВРП і Ради суддів”, - зазначив Шабунін.  

Читайте також: Рада перегляне судову реформу після критики Зеленського

Нагадаємо, у червні минулого року президент Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт №3711 "Про внесення змін до Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та деяких законів України щодо діяльності Верховного Суду та органів суддівського врядування". Він визначив документ як невідкладний.

У жовтні Венеціанська комісія затвердила звіт щодо законопроєкту та деяких інших законів, яким визначено важливі аспекти діяльності Верховного суду та органів судового врядування. Загалом, Венеціанка підтримала необхідність швидкого запуску ВККС, але зазначила, що проєкт №3711 треба суттєво доопрацювати.

Профільний комітет Ради зобов'язався врахувати рекомендації Венеціанської комісії. Однак, за час зимових свят члени комітету з питань правової політики змінили редакцію законопроєкту №3711, який передбачає перезапуск Вищої кваліфкомісії суддів (ВККС). Зокрема, народні депутати звели нанівець роль міжнародних експертів у відборі членів ВККС. Натомість парламентарії передали всю владу нереформованій Вищій раді правосуддя.

25 січня поточного року посли країн G7 опублікували дорожню карту судової та антикорупційної реформ в Україні. Однак, попри традиційну занепокоєність дипломатичних представників провідних країн світу, документ має і відмінності, які раніше не зустрічалися в подібних документах. Доопрацьований документ також розкритикували експерти з Євросоюзу та США.

У своїй статті для ZN.UA Роман Куйбіда зазначив, що насправді законопроєктом №3711-д хочуть законсервувати проблему залежності суддів та сформувати ВККС у “ручному” режимі. Детальніше читайте у статті “Такий зручний ручний суд”.