UA / RU
Підтримати ZN.ua

Кулеба запропонував міжнародним партнерам узяти участь в перезавантаженні української судової системи

Керівник МЗС намагається переконати США і Євросоюз у тому, що Зеленський дійсно зацікавлений в боротьбі з корупцією.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба звернувся до міжнародних партнерів України із закликом долучитися до процесу перезавантаження української судової системи. Окремо глава МЗС зазначив майбутню адміністрацію обраного президента США Джо Байдена.

«Українська судова система України потребує повного перезавантаження. І міжнародні партнери теж мають брати участь у цьому процесі, щоб досягти суттєвих результатів і розвіяти будь-які побоювання з приводу неправильного керівництва. Було б дуже корисно, якби нова адміністрація США оцінила і підтримала ці зусилля», - написав міністр у своїй колонці в Atlantic Council, опублікованій 7 грудня.

Керівник МЗС констатував, що після 2014 року Україна переживала злети і падіння в боротьбі проти корупції. Дії Конституційного суду, який скасував положення антикорупційної реформи, міністр пояснив тим, що «корумпована стара гвардія незадоволена електронним декларуванням».

«Противникам змін не вдасться згорнути антикорупційні реформи в Україні, як би вони не старалися», - запевнив глава МЗС.

За словами Кулеби, до обрання президентом Володимира Зеленського «стара гвардія» не сприймала електронне декларування як реальну загрозу. Однак коли антикорупційні органи отримали «реальні повноваження» і запрацював Вищий антикорупційний суд, противники реформ вирішили завдати удар у відповідь.

«Стара гвардія хоче повернути Україну в ті часи, коли вони могли безкарно викачувати державні гроші і гратися в політику в стилі росіян. Ми не дамо їм досягти успіху», - підкреслив міністр.

Відзначимо, що Верховна Рада проголосувала за повернення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування 4 грудня. Як покарання автори законопроекту передбачили штрафи і обмеження свободи, але не позбавлення волі, як це було раніше. Володимир Зеленський натякнув, що в майбутньому відповідальність за брехню в деклараціях можуть посилити.

Читайте також: Венеціанська комісія та судді КСУ обговорили реформування суду

27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.

КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень

Суддя КСУ Сергій Головатий назвав рішення колег юридично необґрунтованим. Його підтримав суддя Василь Лемак.

У НАЗК піддали сумніву об'єктивність суддів і заявили про конфлікт інтересів в їхніх діях: вони визнали неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, за якою їх самих могли притягти до відповідальності.

Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ було змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.

На екстреному засіданні РНБО, яке скликав президент Володимир Зеленський, були прийняті рішення знову відкрити реєстр е-декларацій, а також внести в Раду невідкладний законопроект «Про відновлення доброчесності конституційного судочинства».

Якщо влада та всі її гілки не продемонструють достатньої політичної зрілості й відповідальності та не зможуть спільно виробити і прийняти рішення, що дадуть змогу Україні гідно вийти з нинішньої кризи, спричиненої рішенням КСУ, наслідки для країни на зовнішній арені будуть вельми сумними. Докладніше у матеріалі Тетяни Силіної "У правовій прострації" у ZN.UA.