Громадські організації “Центр протидії корупції”, “Автомайдан” та Фундація DEJURE закликали парламент вдосконалити законопроєкт №5068 щодо порядку обрання (призначення) на посади членів Вищої ради правосуддя та діяльності її дисциплінарних інспекторів. Зокрема, громадські активісти закликали народних депутатів ухвалити 733 правку, яка дозволить очистити ВРП.
“Реформування та очищення Вищої ради правосуддя – обов’язкова умова для проведення справжньої судової реформи. На жаль, за час свого існування цей орган повністю себе дискредитував: сьогодні члени ВРП покривають недоброчесних суддів, володіють статками, які не можна пояснити офіційними доходами, тиснуть на суддів-викривачів”, - йдеться в заяві, опублікованій на сайті ЦПК.
У ГО пояснили, що від ВРП безпосередньо залежить, хто саме займе понад 2 тисяч вакантних посад в українській судовій системі. Тому лише справжнє, а не фіктивне очищення цього органу дозволить провести реальну судову реформу.
Ухвалений у першому читанні президентський законопроєкт №5068, з-поміж іншого, передбачає, що чинних членів ВРП та кандидатів на посади в органі має перевірити на доброчесність Етична рада, яка стане новим органом. Якщо Етична рада встановить, що член ВРП не відповідає критеріям доброчесності, його автоматично відсторонять від посади. Однак, звільнити такого члена ВРП зможуть лише з’їзди суддів, адвокатів, прокурорів і юридичних ЗВО, президент чи парламент.
“Ми переконані, що без додаткових змін така модель не спроможна очистити ВРП. На жаль, проєкт фактично залишає для з’їздів можливість просто проігнорувати рекомендацію Етичної ради, або поставити її на голосування і провалити – цього достатньо, щоб лишити недоброчесного члена ВРП на посаді”, - вважають в ГО.
У ЦПК пояснили, що аби унеможливити такий сценарій потрібно підтримати поправку №733, яка передбачає особливу процедуру голосування на з’їздах. Згідно з цією процедурою, для збереження недоброчесного члена на посаді необхідна більшість голосів з’їзду. Таким чином, зберегти недоброчесного члена Вищої ради правосуддя буде значно складніше.
“Наголошуємо, що у разі, якщо депутати підтримають законопроєкт 5068 без поправки 733, вони свідомо залишать лазівки, які дозволять недоброчесним членам ВРП залишитися на посадах попри висновки Етичної комісії”, - підсумували громадські організації.
Президент Володимир Зеленський вніс законопроєкт №5068 до Верховної Ради в лютому, виконуючи програму співпраці України з МВФ, одним з ключових умов якого є судова реформа.
США і Євросоюз висловилися за посилення ролі міжнародних експертів.
Зазначимо, що Венеціанська комісія вказала на слабкі місця законопроєкту Зеленського про перезапуск ВРП. Комісія рекомендувала українським депутатам посилити та зробити вирішальною роль міжнародних експертів в процесі відбору майбутніх членів ВРП та перевірки на добропорядність нинішнього його складу. У Венеціанській комісії наполягають на тому, щоб вирішальний вплив на рішення Етичної комісії мали не українські судді, а експерти, номіновані міжнародними партнерами України.
Про те, які механізми потрібно закласти, щоб клани втратили вплив на рішення з'їздів суддів і адвокатів при висуненні ними кандидатів у ВРП, а також що зміниться в роботі дисциплінарних інспекторів, читайте у статті Галини Чижик “ВРП: реальна чистка чи імітація?”