З'їзди суддів можуть заблокувати судову реформу і не дати очистити ВСП — Костін

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Кардинально змінити ситуацію може тільки введення прямого електронного голосування суддів. Контролювати п'ять тисяч людей завжди складніше, ніж кілька сотень.

Ухвалення ключових президентських законопроектів, що стосуються відновлення роботи ВККС (№3711-д) і оновлення складу ВРП (№5068) при пріоритетному слові міжнародних експертів в процесі формування ключових судових органів - що готова підтримати правляча партія в парламенті - дасть можливість почати змінювати судову систему, а не просто рубати голови. Про це в інтерв'ю ZN.UA заявив глава правового комітету Андрій Костін.

Однак з'їзди суддів, адвокатів, профільних ВНЗ, конференції прокурорів, які висувають кандидатів до ВРП. Із нинішньою процедурою голосування все це — "пасьянс, розкладений силами, які продовжують контролювати судову систему".

"Відновлення роботи ВККС і оновлення складу ВРП - це пріоритетні питання, але вони - не вся реформа, - коментує ситуацію голова правового парламентського комітету. - Чотири мільйони справ розглядають суди. І навіть якщо ми заповнимо всі вакансії в судах — а це порядку двох тисяч, — не конче всі справи автоматично почнуть розглядатися швидко і якісно. Запуск ВККС не означає, що від цього моменту всі судді почнуть виносити справедливі рішення".       

Більш того, у ВККС є й інше не менш важливе завдання: завершити кваліфікаційне оцінювання двох тисяч вже чинних суддів. У тому числі більшості суддів ОАСК. За його результатами якраз можуть бути відсіяні ті судді, які не відповідають критеріям компетентності та доброчесності. І це теж прямий інструмент очищення судової системи.

"Є свої нюанси і в ситуації з ВРП. Після прийняття законопроєкту впродовж шести місяців членів ВРП перевірятиме Етична рада. Але перевірку буде завершено тільки тоді, коли ті члени ВРП, котрі залишаться незадоволеними її результатами, пройдуть усі інстанції оскарження в судах. А закон, за рекомендацією Венеційської комісії, має надати їм цю можливість", - зазначив Костін.

Він додав, що конституційні суб'єкти обрання/призначення (з'їзди суддів, адвокатів, прокурорів і вищих навчальних закладів, ВРУ і президент) повинні будуть винести свої вердикти щодо раніше висунутих ними людей. І вони можуть погодитися або не погодитися з висновками Етичної комісії.

"Це теж процес, який забере певний час. Паралельно будуть оголошені конкурси на вакантні посади у ВРП, які теж передбачають перевірку кандидатів Етичною радою. Але остаточне рішення щодо обрання та висування кандидатур усе одно належить тим-таки конституційним суб'єктам", - пояснив глава правового комітету.

За його словами, кардинально змінити ситуацію може тільки введення прямого електронного голосування суддів.

"Контролювати п'ять тисяч людей завжди складніше, ніж кілька сотень. Однак багато що залежатиме ще й від того, які матеріали надасть Етична рада як аргументи недоброчесності чинного члена ВРП або претендента на цей статус", - зазначив Костін.

Він навів приклад, коли фіксуються технічні порушення - наприклад, декларування доходів на два дні пізніше терміну.

е одна історія, і тут з'їзд може об'єктивно не погодитися з таким підходом Етичної ради. Але коли є волаючі факти, що їх масовано подають, у тому числі, й медіа, то тут будь-який з'їзд навряд чи захоче ставити під удар репутацію всієї професії, покриваючи недоброчесного колегу", - підсумував Костін.

Президент Зеленський, максимально посиливши РНБО і, по суті, ввівши режим санкцій правосуддя, в своїх інтерв'ю прямо заявляє, що більше не може чекати, поки розгойдаються інші гілки влади. ВРП як головний орган суддівського самоврядування не дає згоди на відсторонення глави ОАСК Вовка, а парламентська монобольшінсь ховає президентські законопроекти, які повинні «включити» судову реформу. Справедливість не те що не наступила, а ще далі відсунулася від громадян, які повірили Зеленському.

Але чи тільки справа в парламенті і судах? Чи збігаються публічні і непублічні сигнали Банкової чи ми все-таки спостерігаємо за договірними матчем? Про це Інна Ведернікова говорила з главою парламентського комітету з питань правової політики Андрієм Костіним.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі