Голова Венеціанської комісії пан Буккікіо під час недавнього візиту в Україну абсолютно чітко заявив про необхідність спочатку оновити склад Вищої ради правосуддя, а тільки потім Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Але тут виникає ключова перепона - час. Про це в інтерв'ю ZN.UA заявив глава правового комітету Андрій Костін.
"Якщо піти шляхом, пропонованим Венеційською комісією та її головою, то кейс прийняття законопроєкту і формування ВРП, включно з оскарженнями в судах та з'їздами конституційних суб'єктів, — про те, що вони приймають ключові рішення, ми вже говорили, — забере близько року. Тобто тільки наступного літа ми зможемо розпочати створення ВККС. А до реальної робочої комісії вийдемо тільки на 2023 рік", - пояснив Костін.
Він нагадав, що сьогодні в Україні величезний дефіцит суддів.
"Добре, якщо до цього часу (до 2023 року - ред.) із п'яти тисяч чинних суддів залишиться хоча б три. Решта — вийдуть у відставку. Плюс — катастрофічна ситуація з апеляційними судами. В Одеському апеляційному суді сьогодні працюють четверо (!) суддів. Має бути — 45. І так по всій країні. Причому показово, що в судах адміністративної та господарської юрисдикцій немає критичних кадрових проблем, а ось у судах загальної юрисдикції, де розглядаються кримінальні та цивільні справи, — катастрофа. І це дуже нехороший сигнал для системи", - сказав Костін.
На питання журналістки про те, навіщо було ліквідовано колишній склад ВККС, глава парламентського комітету відповів:
"Достроковий розпуск ВККС - наша найбільша помилка. І я це говорю публічно і відкрито. Це рішення істотно послабило наші позиції в боротьбі з внутрішнім опором реформі, про який ми з вами сьогодні так предметно говоримо. Створивши нову ВККС на основі рекомендацій Венеційки, ми виправимо свою помилку".
Президент Зеленський, максимально посиливши РНБО і, по суті, ввівши режим санкцій правосуддя, в своїх інтерв'ю прямо заявляє, що більше не може чекати, поки розгойдаються інші гілки влади. ВРП як головний орган суддівського самоврядування не дає згоди на відсторонення глави ОАСК Вовка, а парламентська монобольшінсь ховає президентські законопроекти, які повинні «включити» судову реформу. Справедливість не те що не наступила, а ще далі відсунулася від громадян, які повірили Зеленському.
Але чи тільки справа в парламенті і судах? Чи збігаються публічні і непублічні сигнали Банкової чи ми все-таки спостерігаємо за договірними матчем? Про це Інна Ведернікова говорила з главою парламентського комітету з питань правової політики Андрієм Костіним.