UA / RU
Підтримати ZN.ua

Голова НАЗК закликав Зеленського ветувати закон, яким не передбачено позбавлення волі за брехню в деклараціях

Новіков назвав суму, за недекларування якої, на його думку, потрібно саджати.

Голова Національного агентства із запобігання корупції Олександр Новіков публічно закликав президента Володимира Зеленського накласти вето на законопроєкт №4460-д, що повертає кримінальну відповідальність за недостовірне декларування.

Новіков звернув увагу на те, що закон не передбачає позбавлення волі для посадових осіб за навмисну брехню в деклараціях, а лише штрафи або обмеження волі.

«Таким чином, ці діяння Верховна Рада визнає не за злочином, а кримінальними проступками. Тобто, корупціонера можуть звільнити від відповідальності в разі щирого каяття», - йдеться у відкритому листі до президента, опублікованому НАЗК увечері в п'ятницю, 4 грудня.

Новіков нагадав, що відповідно до схваленого депутатами закону, якщо чиновник або депутат навмисне не задекларує майно більш ніж на 4 тисячі прожиткових мінімумів для працездатних осіб (з 1 грудня 2020 року - 9 млн 80 тисяч гривень), суд може дати йому до двох років обмеження волі. Покарання корупціонер відбуватиме не в колонії, а в виправному центрі, де зможе вільно користуватися засобами зв'язку і навіть тимчасово залишати установу з дозволу керівництва.

У НАЗК ж наполягають на тому, що за недостовірне декларування на суму 1 млн гривень і більше має бути передбачено покарання у вигляді позбавлення волі.

«Просимо застосувати до зазначеного закону право вето відповідно до п. 30 ч. 1 ст. 106 Конституції України», - звернувся керівник НАЗК до президента.

Верховна Рада проголосувала за повернення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування 4 грудня. Як покарання автори законопроекту передбачили штрафи і обмеження свободи, але не позбавлення волі, як це було раніше. Володимир Зеленський натякнув, що в майбутньому відповідальність за брехню в деклараціях можуть посилити.

Читайте також: Норма була неефективною: у "Слузі народу" пояснили, чому вирішили відмовитися від ув'язнення за недостовірне декларування

Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.

КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень

Суддя КСУ Сергій Головатий назвав рішення колег юридично необґрунтованим. Його підтримав суддя Василь Лемак.

У НАЗК піддали сумніву об'єктивність суддів і заявили про конфлікт інтересів в їхніх діях: вони визнали неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, за якою їх самих могли притягти до відповідальності.

Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ було змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування.

На екстреному засіданні РНБО, яке скликав президент Володимир Зеленський, були прийняті рішення знову відкрити реєстр е-декларацій, а також внести в Раду невідкладний законопроект «Про відновлення доброчесності конституційного судочинства».

Якщо влада та всі її гілки не продемонструють достатньої політичної зрілості й відповідальності та не зможуть спільно виробити і прийняти рішення, що дадуть змогу Україні гідно вийти з нинішньої кризи, спричиненої рішенням КСУ, наслідки для країни на зовнішній арені будуть вельми сумними. Докладніше у матеріалі Тетяни Силіної "У правовій прострації" у ZN.UA.