Комітет Ради погодив обмеження, а не позбавлення волі за не достовірне декларування – ЦПК

Доповнено
Поділитися
Комітет Ради погодив обмеження, а не позбавлення волі за не достовірне декларування – ЦПК
Серед альтернативних покарань за таке правопорушення – штраф до 85 тисяч гривень.

Профільний комітет Верховної Ради вирішив зареєструвати у парламенті законопроект, який за недостовірне декларування передбачає обмеження волі, а не позбавлення, повідомили у «Центрі протидії корупції». Водночас у законопроекті підвищили «суму брехні».

«Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності вирішив подати окремий законопроєкт щодо відновлення відповідальності за брехню в декларації, текст якого має з’явитися сьогодні. Однак на комітеті озвучили ключові положення: депутати підвищують суму брехні до 9 мільйонів гривень та відмовляються встановлювати покарання за такий злочин у вигляді позбавлення волі, натомість  хочуть обійтися лише обмеженням волі», - йдеться у повідомленні. 

Вказано, що відповідне рішення підтримали 16 депутатів відповідного комітету зі всіх фракцій. При цьому раніше фракції подавали власні законопроекти, в яких пропонували карати за недостовірне декларування саме позбавленням волі.

«Зокрема, за покарання у вигляді обмеження волі проголосував представник фракції «Голос» Андрій Осадчук, який вказав, що позиції фракції ще не знає. Так само за обмеження волі проголосував і Сергій Алєксєєв з фракції «Європейської солідарності». Низка депутатів від «Слуги Народу» також підтримали обмеження волі, хоча вказали, що підтримують і покарання у вигляді позбавлення волі», - зазначили в ЦПК.

Зареєструвати проект закону у Верховній Раді мають сьогодні, 3 грудня, а голосувати за документ – наступного дня. Очільник комітету Денис Монастирський стверджує, нібито відповідна редакція законопроекту є консенсусом усіх фракцій. За його словами, це має дозволити винести відповідне питання на розгляд народних депутатів вже завтра та ухвалити його за процедурою ad hoc.

“Депутати хочуть пошити всіх у дурні та пропонують за брехню на понад 9 мільйонів гривень покарання у вигляді “обмеження” волі, назвавши це моделлю, яка працюватиме. Однак “обмеження” волі не лякатиме топчиновників із незадекларованими мільйонними статками та можливістю ними користуватися під час відбування цього покарання. Відповідальність за таке недолуге рішення несе особисто спікер Разумков, який спеціально загнав роботу над цим питанням в робочу групу аби покарання треба було узгоджувати з усіма фракціями, в тому числі ОПЗЖ та групою Коломойського”, – зазначив голова правління ЦПК Віталій Шабунін. 

Крім обмеження волі до двох років, карати за неправдиві дані в деклараціях пропонується штрафом від 51 тис. гривень до 85 тисяч гривень. Ще одним альтернативним покаранням пропонують зробити громадські роботи з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

У ЦПК зазначили, що подібне покарання не матиме належного стримуючого ефекту і не відповідатиме позиції міжнародних партнерів. Адже посли G7 наголосили тому, що «важливо забезпечити, щоб покарання за неправдиві та неподані майнові декларації  ефективно стримували корупцію та не послаблювались». Водночас, запропоновані депутатами санкції ще й за умови збільшення суми брехні є явним послабленням.

«Це фактично дозвіл топчиновникам і далі брехати в деклараціях, адже за це їм не загрожуватиме ув’язнення. «Обмеження волі» – це виправні центри, де живуть у гуртожитках, користуються гаджетами, за дозволом керівництва центру вільно його покидають, а через пів року можна почати жити повноцінним життям, повертаючись лише для реєстрації», – додав Шабунін.

Більше того, поблажливе “обмеження волі” уряд пропонує відмінити вже найближчим часом. У «Центрі протидії корупції» підкреслили, що «карати» чиновників та депутатів за мільйонну брехню в деклараціях не будуть навіть обмеженням волі. При цьому в державному реєстрі є велика кількість судових рішень ув’язнення для звичайних українців за крадіжки на кілька сотень гривень.

Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи.

КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень.

Виконуючи рішення КСУ, НАЗК закрило доступ до реєстру е-декларацій, а НАБУ буде змушене закрити 110 кримінальних справ про недостовірне декларування. Згодом доступ до реєстру було відновлено.

За словами представниці Верховної Ради в Конституційному суді Ольги Совгирі, норма про ув’язнення за внесення посадовцями в декларацію недостовірних даних виявилася неефективною. Вона стверджує, ніби відповідна стаття Кримінального кодексу, яку нещодавно скасував КСУ, нібито не працює.

Водночас голова Верховної Ради Дмитро Разумков заявляв, що робоча група за рішенням конституційної кризи узгодила повернення кримінальної відповідальності за недостовірне декларування. Та й сам президент Зеленський говорив про те, що кримінальна відповідальність за недостовірне декларування повинна бути суворою.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі