UA / RU
Підтримати ZN.ua

Старі та нові податки: за що треба платити українцям цього року

В Україні у 2022 році зросли деякі ставки податків та з’явилися нові.

В Україні з 1 січня 2022 року громадянам та ФОПам доведеться платити більше податків та внесків, оскільки набув чинності так званий «ресурсний закон» та були внесені зміни у Податковий кодекс. Зокрема, цього року українцям необхідно платити податок на нерухомість та автівки.

Податок для землевласників

В Україні вводиться нова система оподаткування сільгоспвиробників, а також поняття «мінімальне податкове зобов’язання». Власник сільськогосподарської землі має сплачувати 5% на рік від вартості землі до держбюджету.

У випадку, коли сума всіх податків, що сплачує сільгоспвиробник (сюди входять податок на прибуток, податок на землю та єдиний податок), виходить меншою, ніж МПЗ (мінімальне податкове зобов’язання), різницю прийдеться доплатити.

Податок з продажу городини

У 2022 році фізичні особи мають платити 18% податку з доходів, які були отримані внаслідок продажу вирощених продуктів (якщо ця сума перевищує 12 мінімальних зарплат – 6 500 грн від 1 січня 2022 року).

Податок з продажу нерухомості

З 1 січня в Україні змінилися правила оподаткування угод з продажу нерухомості.

Продаж одного об’єкта нерухомості на рік не оподатковується, другий продаж – за ставкою 5%. Оподаткуванню за ставкою 18% підлягають угоди про продаж третього та наступних об’єктів нерухомості, проданих фізичною особою за рік.

Зазначається, що 18% податку потрібно буде сплатити не з усієї суми, що отримана від продажу нерухомого майна, а тільки від різниці між сумою продажу та ціною, за якою нерухомість перейшла до продавця.

Читайте також: В Україні податківці перевірятимуть відомості про покупців нерухомості

Податок на автомобілі

Автовласники мають сплатити транспортний податок, якщо:

Податок слід платити один раз на рік у розмірі 25 000 грн. Термін оплати становить 60 днів.

Відрахування та податки із зарплати

В Україні з 1 жовтня 2022 році очікується зростання мінімальної зарплати до 6 700 грн, а відрахування з неї становитимуть 1306,5 грн:

Податок на нерухомість

Цього року в Україні збільшилася ставка податку на нерухомість. У Державній податковій службі України повідомили, що тепер за квадратні метри «зайвої» площі треба платити.

Оскільки у 2022 році податок нараховується за звітний 2021 рік, то ставка податку розраховується виходячи із мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня 2021, яка складала 6 000 гривень. Таким чином, максимальна ставка податку на нерухомість за 1 кв. метр не може перевищувати 90 грн (6 000 * 1,5%).

Податок на нерухоме майно для фізичних осіб розраховується за площу, що перевищує:

Читайте також: Податок на доходи фізичних осіб: напередодні фіскальної атаки

Податки для ФОПів: як вони змінилися

В Україні через підвищення розміру мінімальної зарплати зростатимуть податки для фізичних осіб-підприємців. З 1 січня вони мають сплачувати:

Нагадаємо, що в Україні можуть запровадити обмеження щодо співпраці ФОПів третьої групи єдиного податку з юридичними особами.