У ЗОНІ ЗАНИЖЕНОГО ТИСКУ ТИЖДЕНЬ, ЯКИЙ ПОТРЯС ХАРКІВ

Поділитися
Коли в Харкові три-чотири рази на добу відключали електроенергію, жителі Салтівки навіть у страшному сні не могли уявити, що невдовзі їм доведеться зазнати ще більшого потрясіння — відключення газу.....

Коли в Харкові три-чотири рази на добу відключали електроенергію, жителі Салтівки навіть у страшному сні не могли уявити, що невдовзі їм доведеться зазнати ще більшого потрясіння — відключення газу...

Після першої декади вересня харків’яни відчули — з газовою трубою не все гаразд. Першою ластівкою стало відключення від газу ряду заводів. Когось це змусило замислитися, але не більше. Харків’яни вже звикли, що до вчорашніх гігантів промисловості сьогодні ставляться за принципом «куди вітер віє» — рубильник «вирубується», навіть якщо платиш. Багатьох спочатку не змусило насторожитися і зниження рівня полум’я на газових пальниках у власних квартирах. Але тиск продовжував падати день у день.

Наприкінці минулого тижня в місті заговорили про відключення від газу ряду будинків. У тому, що ситуація загрозлива, всі пересвідчилися минулими вихідними. Господиням довелося перейти на полегшені технології приготування страв. На газі минулої суботи борщ варився до трьох годин, навіть звичайна картопля не закипала годину. «Обвал» пішов із понеділка. Прокинувшись рано-вранці, салтівчани переконалися: щоб на газі закипів чайник, треба чекати годину-півтори. Апогею ситуація сягнула надвечір. Ще на підступах до будинку мешканці, повертаючись із роботи, довідувались — газу немає взагалі.

Щоб краще зрозуміти масштаб того, що сталося, невелика довідка: Салтівка — один із найбільших масивів Харкова з безліччю мікрорайонів. Самі харків’яни називають її міською «спальнею». За кількістю населення Салтівку часто порівнюють із Полтавою. Інфраструктура масиву така, що тут немає заводів, фабрик, великих організацій. Задля об’єктивності треба сказати, що останніми роками тут сталася низка змін, Салтівка дала притулок (часом на очевидне невдоволення жителів) ряду досить великих ринків. Базари буквально обліпили три зупинки метрополітену. До речі, саме тут і підживлювалися «інформацією» чимало салтівчан. Реалізатори, котрі й самі переважно із сусідніх мікрорайонів, видавали версію за версією. Але хоч як би лякали, тисячам людей довелося шукати вихід.

Відповідь на запитання, як прожити без газу, начебто проста. Якщо у вас є гроші (щоправда, «круті» в Харкові вибирають для життя інші райони) — можете снідати, обідати й вечеряти в центрі міста. Якщо в змозі придбати новинки електротехніки: мікрохвильові печі, електрочайники чи ваша сім’я складається з одного-двох чоловік, то кілька днів можна якось викрутитися. Для решти, в кого у кишенях негусто, хто не в змозі купити напівфабрикати в супермаркетах, — біда. А для сімей із маленькими дітьми — просто трагедія: як без газу закип’ятити звичайне молоко або зварити манну кашку? До того ж, дитинку треба купати...

Харків’яни згадали про кип’ятильники, чайники, самовари. Кинулися було на сусідній ринок по електроплитки, але там чекало розчарування — є лише двокомфоркові за 100 гривень. Понарікавши на ціни, чимало людей вирішило почекати: на ледь живих заводах ще є умільці, був би попит — вони за кілька днів наповнять місто потрібним і дешевим товаром. Під кінець другого дня електроплитки коштували вже 15 гривень.

Водночас почалося переселення «душ». Намагаючись вийти із ситуації, салтівчани «потяглися» у квартири родичів, друзів і близьких, які живуть в інших районах. З інших частин міста, де газ ще теплився, «поїхала» продовольча гуманітарна допомога — баночки із супом, картоплею, кашею...

Емоційний бік цих подій краще випустити, бо «Дзеркало тижня» ще звинуватять у порушенні моральності або, ще гірше, «у спробах повалення державного ладу», — лексика жителів Салтівки була геть не нормативною.

То що ж призвело до подій, які потрясли Харків? Коментуючи ситуацію, перший заступник генерального директора ВАТ «Харківгаз» Олександр Назаров сказав:

— Навколо Харкова — так зване кільце високого тиску, розраховане на 12 атмосфер. Планово на нього працюють чотири станції, але через відсутність лімітів із них діють тільки дві. У зв’язку з цим окремі райони міста, насамперед Салтівка, опинилися в зоні заниженого тиску. Для гарантування безпеки газопостачання служби змушені відключати будинки. Ліміт, виділений нам Києвом на вересень, становив 16,8 млн. кубів. Для порівняння: торік у вересні місто спожило 23 млн. Враховуючи, що в Харкові вже не один місяць немає гарячої води, потрібні додаткові обсяги газу.

Заборгованість Харкова перед газовиками — 7,7 млн. гривень, по субсидіях нараховано 4,1 млн., оплачено — 506 тис. У Харківську область надійшов лист за підписом голови правління НАК «Нафтогаз України» — перерахувати 10 млн. гривень. Із загальної суми заборгованості за газ 2000 року — 104,8 млн. гривень — 73 відсотки припадає на «Харківтеплоенерго».

Володимир Углов, начальник управління ТЕК Харківської облдержадміністрації, запевнив, що цього тижня бюджети всіх рівнів перерахують за субсидії та пільги понад 4,5 млн. гривень, і в такий спосіб область розрахується за поточні потреби. Паралельно буде погашатися заборгованість із початку року.

Цілком можливо, що до кінця тижня ситуація в Харкові може трохи змінитися. Пробувати «оживити» газові пальники почали вже у вівторок по обіді, але проблема в іншому — це не електроенергія, віяльні відключення на кілька годин тут не спрацьовують, до того ж, гра з вогнем, а тим більше газом, загрожує великою небезпекою, непередбачуваними наслідками.

Парадокс нинішніх подій у тому, що від труби відлучали й тих, хто платив. Постраждали най- більш дисципліновані платники, приміром Харківська бісквітна фабрика та хлібозаводи. Через низький тиск хлібозаводи практично не могли працювати, і просто диво, що в цій ситуації вдалося уникнути хлібного ажіотажу, хоча перебої в продажу хліба були.

Що очікує харків’ян завтра? Відповідь зрозуміла, бо попереду зима. Вже сьогодні, про всяк випадок, салтівчани почали цікавитися електропечами, спеціальними електролампами та свічками.

Для інформації: на Харківську область припадає 42 відсотки загального видобутку газу в Україні.

* * *

Як повідомив заступник генерального директора ВАТ «Харківміськгаз» Микола Мордовенко, в місті було відключено 528 багатоповерхових та 1,5 тис. будинків приватного сектора. На 15.00 четверга газ в усіх будинках підключено. Тиск у мережі — мінімально необхідний для роботи. На запитання, що буде завтра, пан Мордовенко відповів: «Будуть перераховувати гроші — буде газ».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі