У проміжному звіті першого етапу роботи Спільної слідчої групи, оприлюдненому в середу, 28 вересня, криміналісти спростували і твердження представників Росії, що MH17 був збитий ракетою, випущеною з району селища Зарощенське. За словами представників російського міноборони, він контролювався українською армією. Спільна слідча група (Joint Investigation Team, JIT) досліджувала два ймовірних місця пуску в районі цього селища і не виявило жодних доказів, що підтверджують слова росіян. "Натомість, як випливає з наведеної у звіті перехопленої розмови двох проросійських сепаратистів, ті самі визнають, що контролювали Зарощенське, коли був збитий пасажирський літак",- йдеться в статті.
У проміжному звіті не вказуються підозрювані у вчиненні злочину, хоча й кажуть, що до транспортування ЗРК і її управління були причетні близько ста осіб. "Встановлення їх осіб буде предметом другого етапу розслідування JIT. Як і пошук відповіді на питання, хто дав команду відправити "Бук" і екіпаж "відпускників" в нашу країну і наказав вистрілити ракетою по пасажирському літаку", - про це йдеться в статті.
Наслідок наголошує: той факт, що зенітно-ракетна установка прибула в Україну з Росії і після того, як випустили ракету по MH17, повернулася назад в РФ, може говорити про участь російських солдатів в управлінні комплексом. Але, на думку слідчих JIT, те, що ЗРК "Бук" прибув з РФ і потім повернувся назад, не є самодостатнім, щоб висунути звинувачення. Щоб передати справу в суд, потрібно чітко визначити коло підозрюваних, ланцюжок підпорядкування і передачі наказів.
У статті також зазначається, що вже той факт, що звіт фіксує: зенітно-ракетний комплекс має російське походження, - викличе лють Кремля. По-перше, це побічно вказує на вину Росії і покладає на неї політичну відповідальність. ЗРК "Бук" не продають в военторгах, так і ракети - не уніформа.
"По-друге, звіт JIT в ЄС посилить позицію країн, які виступають за збереження санкцій проти РФ: у цій ситуації говорити про зняття різного роду ембарго з Росії після поетапного виконання мінських угод буде виглядати цинічною зневагою до пам'яті жертв. Адже секторальні санкції були введені через те, що МН17 був збитий, а не для того, щоб змусити Кремль виконувати мінські домовленості", - сказано в статті.
Детальніше читайте у статті Володимира Кравченка "МН17: за півкроку до істини. Слідчі встановили російські корені "Бука"".
Повідомлялося, що Bellingcat назвав імена ймовірно причетних до трагедії MH17. Автори дослідження стверджують, що "Буком", з якого збили літак, швидше за все, управляли військовослужбовці 2-го батальйону 53-ї зенітно-ракетної бригади армії РФ. Bellingcat зазначає, що до складу стандартного екіпажу "Бука" входять дві людини - оператор установки і водій, а також двоє офіцерів - сержант і лейтенант. При цьому рішення про запуск ракети приймає лейтенант. У свою чергу,міноборони РФ відповіло на звіт Bellingcat і заперечило причетність російських військових до трагедії MH17.
17 липня 2014 року в Донецькій області поруч з селищем Шахтарськ в зоні бойових дій був збитий Боїнг-777 "Малайзійських авіаліній", що слідував рейсом MH17 "Амстерлам-Куала-Лумпур". Усі 298 осіб, які перебували на борту літака, загинули.
13 жовтня 2015 року відбулася презентація доповіді Ради безпеки Нідерландів, згідно з яким літак рейсу MH17 був збитий ракетою комплексу "Бук" російського виробництва. У той же час, в доповіді не названі відповідальні за запуск цієї ракети.