Зустріч глав МЗС країн G7: ЗМІ розповіли, які теми домінуватимуть на порядку денному

Поділитися
Зустріч глав МЗС країн G7: ЗМІ розповіли, які теми домінуватимуть на порядку денному
Зокрема, однією з тем буде війна РФ проти України.

Росія погрожує використати ядерну зброю проти України. Войовничі військові Китаю активізувалися навколо Тайваню. Північна Корея проводить безпрецедентну кількість ракетних випробувань. Провідні дипломати країн G7 матимуть багато чого обговорити, коли зберуться в неділю, 16 квітня, в курортному містечку Каруїдзава в Японії, пише AP.

Дехто вважає, що з послабленням ООН, на тлі непоступливості Росії та Китаю в Раді Безпеки, глобальні форуми на кшталт G7 набувають ще більшого значення. Але є також значні сумніви, що дипломати здебільшого західних демократій можуть знайти способи вплинути на ситуацію, не кажучи вже про те, щоб зупинити авторитарні держави, які дедалі частіше вдаються до насильства або загрози його використання задля власних інтересів.

Окрім глобальних гарячих тем, міністри закордонних справ Японії, США, Великої Британії, Франції, Німеччини, Канади, Італії та ЄС, як очікується, обговорять шляхи покращення прав людини та демократії, а також питання, важливі для країн з низьким рівнем доходів.

Однак на порядку денному домінуватиме занепокоєння щодо Росії, Китаю та Північної Кореї, а також усвідомлення безсумнівного взаємозв'язку між цими та іншими зовнішньополітичними проблемами.

За словами професора міжнародної політики з Університету Кейо в Японії Юічі Хосоя, цьогорічні зустрічі G7 є найважливішими в історії саміту, зважаючи на нагальну потребу припинити війну Росії проти України та зупинити потенційне вторгнення Китаю на Тайвань.

Війна РФ проти України

Широка концентрація на ядерних питаннях завжди була важливою на цьогорічних переговорах G7, які завершаться самітом лідерів країн групи наступного місяця в Хіросімі.

Це питання набуває все більшої актуальності на тлі побоювань, що президент Росії Владімір Путін, який впадає у відчай через невдачі в Україні, може використати тактичну ядерну зброю для перемоги у війні.

Китай вважається однією з небагатьох країн, які можуть вплинути на дії Росії, і зовнішньополітичне узгодження між двома найбільшими автократіями світу буде в центрі уваги в Каруїдзаві.

Китайський лідер Сі Цзіньпін, який, здається, все більше надихається своїми авторитарними імпульсами, нещодавно відвідав Москву і пообіцяв поглибити двосторонні відносини.

«Це кинуло тінь на сподівання, що Пекін чинитиме тиск на Путіна, щоб він припинив конфлікт», - вважає аналітик Стівен Надь.

Під час свого візиту до Пекіна цього місяця президент Франції Еммануель Макрон закликав Сі «привести Росію до тями», але отримав лише прохолодну відповідь і додаткові заклики до політичного врегулювання.

Японія може використати G7 для того, щоб оголосити про посилення своєї і без того значної підтримки України, вважає аналітик Джеффрі Холл, викладач Університету міжнародних досліджень Канда.

«Японське керівництво розглядає співпрацю з питань безпеки, пов'язаних з Україною, як можливий шлях до посилення співпраці у сфері безпеки в Тихоокеанському регіоні», - сказав Холл.

Посилення Китаю

Дедалі сміливіші спроби Китаю залякати самоврядний Тайвань стали очевидними, коли Пекін нещодавно відправив літаки і кораблі для проведення імітації оточення острова, який вважає своєю територією. Широка військова експансія Китаю, в тому числі стрімке збільшення кількості ядерних боєголовок, більш жорстка позиція щодо претензій на Південно-Китайське море і нещодавні заяви Сі, в яких змальовується сценарій конфронтації, викликали побоювання серед країн G7.

Під керівництвом прем'єр-міністра Японії Фуміо Кішіда Токіо суттєво відійшов від своїх принципів самооборони після Другої світової війни, прагнучи отримати потенціал превентивного удару і крилаті ракети для протидії зростанню загроз з боку Північної Кореї, Китаю і Росії.

Поки G7 вивчає шляхи управління зростанням сили Китаю, Пекін зміцнює відносини з країнами від Пакистану до Аргентини, які прагнуть торгівлі та інвестицій. Це значно розширить глобальну присутність Китаю і кине виклик спробам Північної Америки і Європи пов'язати інвестиції з належним управлінням і повагою до прав людини.

Рішення Кішіди запросити прем'єр-міністра Індії Нарендру Моді на саміт лідерів наступного місяця сигналізує про бажання Японії посилити співпрацю у сфері безпеки з одним із суперників Китаю.

«Коли Японія закликає до вільного і відкритого Індо-Тихоокеанського регіону, вона закликає країни протистояти тому, як Китай і Росія поводяться на міжнародній арені», - сказав аналітик Холл.

Загроза з боку КНДР

Цьогорічні переговори G7 мають вирішальне значення для пожвавлення дипломатії, спрямованої на те, щоб змусити Північну Корею повернутися до переговорів про роззброєння, особливо в умовах дисфункціональної Ради Безпеки ООН, яка розділена між постійними членами, вважає аналітик Пак Вон Гон.

З минулого року Північна Корея провела випробування близько 100 ракет, включаючи міжконтинентальні балістичні ракети, які мають потенціал досягнення материкової частини США, а також різноманітну зброю меншої дальності, яка загрожує Південній Кореї та Японії.

Лідер КНДР Кім Чен Ин, можливо, прагне використати глобальне відволікання уваги на війну Росії проти України для розширення ядерного арсеналу, який він розглядає як найсильнішу гарантію династичного правління своєї сім'ї.

Минулого року Пекін і Москва заблокували зусилля США щодо посилення санкцій Ради Безпеки ООН проти Північної Кореї через її масштабні ракетні випробування.

Малоймовірно, що Рада Безпеки посилить санкції, навіть якщо Північна Корея проведе перше ядерне випробування з 2017 року. Але значущою каральною відповіддю може стати мережа односторонніх санкцій, запроваджених Сполученими Штатами, їхніми союзниками та європейськими партнерами, подібно до того, як Вашингтон тисне на Москву через її агресію в Україні.

«Значення G7 значно посилилося, оскільки очевидно, що роль і функції Ради Безпеки ООН підриваються Росією і Китаєм, і є необхідність знайти щось нове, щоб замінити її», - каже аналітик Пак.

Раніше повідомлялося, що міністри закордонних справ країн G7, ймовірно, повторять свої заклики до Росії негайно припинити війну проти України і зроблять «негласне» попередження Китаю щодо спроб змінити статус-кво силою, коли зберуться в Японії на зустріч.

Що важливо розуміти про позицію Токіо та двосторонні відносини у світлі візиту японського прем’єра Фуміо Кішіди до Києва? Що найбільше змінилося в Японії щодо України після повномасштабного вторгнення Росії? Як зробити так, щоб японське головування у G7 стало поштовхом до переходу двосторонніх відносин між Києвом і Токіо на суттєво новий рівень?  Відповіді на ці запитання дає директорка Центру «Нова Європа» Альона Гетьманчук у статті «Поворотний момент: навіщо прем’єр Японії приїздив до України».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі