Плани урядів країн щодо економічного відновлення після пандемії коронавірусу повинні враховувати також і нейтралізацію виникнення першопричин пандемії, зокрема – боротьбу зі знищенням природи, пише британська газета The Guardian.
Найважливіші інвестиції та дії, які допоможуть уникнути потенційних пандемій у майбутньому наразі відсутні, заявила коаліція вчених. Світ зараз фактично грає в лотерею з дикою природою.
Коаліція стверджує, що величезні кошти цілком виправдано витрачаються на зміцнення системи охорони здоров'я людей та стимулювання зростання глобальної економіки, однак життєво необхідні та набагато менш затратні заходи щодо зупинки вирубки лісів і припинення незаконної торгівлі дикою природою наразі фактично відсутні. Експерти попереджають про те, що потенційно гірші пандемії можуть вражати світ вже у найближчому майбутньому, якщо людство залишатиметься бездіяльним.
Вважається, що коронавірус, який викликає COVID-19, перейшов від кажанів до людей, і близько двох третин захворювань, які заражають людей, переходять саме від інших видів, включаючи віруси грипу, ВІЛ, Зіка та Ебола. Неконтрольоване та нерівномірне використання природних ресурсів, знищення природи землеробством, вирубкою деревини та торгівлею дикими тваринами призвело до більш тісного контакту людей із дикою природою, що також спровокувало збільшення кількості захворювань, які переходять від тварин до людей за останні десятиліття.
"Вакцини проти COVID-19 допоможуть нам врятуватися від нинішнього безладу, але не допоможуть захистити людство від наступної потенційної пандемії. Лише діями, які зупиняють нові інфекції там, де вони починаються, ми можемо закінчити нашу нещасну гру в лотерею з патогенами", - сказав учений школи громадського здоров'я при Гарвардському університеті в США Аарон Бернштейн.
«Ліси, а особливо тропічні ліси, містять складні мережі мікробів та їх господарів-представників дикої природи. Руйнування цих ландшафтів несе потенціал для переходу мікробів до наших одомашнених тварин і самих людей. Отже, підтримка цілісності лісів служить не тільки для захисту біорізноманіття та пом’якшення проблеми зміни клімату, але й для стримування цих складних та потенційно небезпечних мереж патогенів», - каже Емі Віттор з відділу інфекційних хвороб та глобальної медицини Університету Флориди.
Вважається, що глобальні витрати у відповідь на COVID-19 наразі перевищують 20 трильйонів доларів, але дослідження, проведене в липні, дійшло висновку, що витрати лише у 27 мільярдів доларів на рік істотно зменшать ризики виникнення чергової пандемії у масштабах спалаху коронавірусу.
"Відносно скромні витрати та співпраця між урядами у нових" гарячих "точках боротьби з вирубкою лісів над значним скороченням комерційної торгівлі дикою природою та покращенням біозахисту суттєво допоможуть", - каже експерт із зоонозних вірусів в Альянсі екологічного здоров'я Джон Епштейн.
Зупинка вирубки тропічних лісів має вирішальне значення, заявила коаліція. Визнання прав корінних народів, які мають багатовікові знання про гармонійне життя з природою, також було б важливим кроком на шляху захисту лісів, зазначається в повідомленні.
У жовтні провідні світові вчені заявили, що світ перебуває в "ері пандемій", і нові хвороби будуть з'являтися частіше, поширюватися швидше, вбивати більше людей і впливати на світову економіку з більш руйнівними наслідками, ніж будь-коли раніше, якщо тільки люди не зупинять спустошення дикої природи.
З моменту початку пандемії коронавірусу ООН, Всесвітня організація охорони здоров'я та інші міжнародні організації попереджають, що світ повинен боротися з першопричиною цих спалахів, а не лише з наслідками пандемії. У червні експерти назвали пандемію коронавірусу "SOS-сигналом для людської підприємницької діяльності".
Вперше спалах коронавірусу у китайському місті Вухань був зафіксований 12 грудня 2019 року. Першими про випадки захворювання за межами Китаю заявили влади Японії, Таїланду та Південної Кореї. 30 січня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила міжнародну надзвичайну ситуацію через коронавірус, а вже 11 березня - пандемію.
Яким буде світ після пандемії, які загрози коронавірус несе для майбутнього людства, читайте у статті архімандрита Кирила Говоруна «Життя після SARS-CoV-2: Середньовіччя чи Ренесанс?» в ZN.UA.