Індійські та китайські війська зіткнулися на спірному гімалайському кордоні, що стало першим відомим інцидентом між двома азійськими ядерними державами за майже два роки, повідомляє CNN.
У заяві міністерства оборони Індії йдеться, що військові обох сторін отримали незначні поранення внаслідок зіткнення, яке сталося в п'ятницю в секторі Таванг на північному сході Індії в штаті Аруначал-Прадеш, віддаленому і негостинному регіоні, що межує з південним Китаєм.
Спірна межа протяжністю 3 379 км вже давно є джерелом тертя між Нью-Делі та Пекіном, причому напруженість різко зросла в червні 2020 року, коли внаслідок зіткнення між двома сторонами загинули щонайменше 20 індійських і чотири китайські солдати в Аксай Чайна-Ладакх.
Виступаючи перед законодавцями у вівторок, міністр оборони Індії Раджнат Сінгх звинуватив війська Народно-визвольної армії Китаю (НВАК) у спробі "в односторонньому порядку" змінити статус-кво, спробувавши перетнути лінію фактичного контролю (ЛФК) — фактичний кордон двох країн.
"Зіткнення, що відбулося, призвело до фізичної сутички, в ході якої індійська армія хоробро припинила спробу НВАК перетнути нашу територію і змусила їх повернутися на свої позиції", — сказав Сінгх, додавши, що з індійського боку ніхто серйозно не постраждав.
У своїй попередній заяві Міністерство оборони Індії повідомило, що обидві сторони "негайно покинули цей район", а командувачі відповідних країн провели там зустріч для обговорення проблеми у "відповідності до структурованих механізмів для відновлення миру та спокою".
Сінгх сказав, що зустріч відбулася в неділю, і китайську сторону "попросили утриматися від подібних дій та підтримувати мир та спокій" на кордоні. Це питання також розглядається дипломатичними каналами, додав він.
Міністерство закордонних справ Китаю не підтвердило факту інциденту на регулярному брифінгу у вівторок.
"Наскільки нам відомо, китайсько-індійська прикордонна зона в цілому стабільна, і обидві сторони підтримують безперебійний зв'язок з прикордонних питань з дипломатичних та військових каналів", - сказав прес-секретар Ван Веньбінь, відповідаючи на запитання про заяву Індії щодо інциденту, і зазначив журналістам на "компетентні органи" для отримання "конкретної інформації. - Китай сподівається, що Індія буде на одній хвилі, щоб спільно зберігати мир та стабільність китайсько-індійського кордону", — додав він.
Прикордонна суперечка між Індією та Китаєм триває з 1962 року. У результаті було проведено “лінію фактичного розмежування”. Однак дві країни не згодні з її точним місцем розташування, і обидві регулярно звинувачують одна одну в порушенні кордонів або прагненні розширити свою територію.
За минулі роки відбулася низка переважно нелетальних сутичок через становище кордону, включаючи останній відомий приклад у 2021 році, згідно з тодішньою заявою індійської армії.
У вересні уряд Індії заявив, що індійські та китайські війська почали роз'їжджатися з прикордонного району Гогра-Хотспрінгс у західних Гімалаях через два роки після того, як зіткнення на кордоні призвели до загострення дипломатичних відносин.
Ця заява прозвучала напередодні регіонального саміту в Узбекистані, в якому взяли участь прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді та лідер Китаю Сі Цзіньпін.
В останні роки Китай став насторожено ставитися до зв'язків Індії із США, оскільки відносини між Китаєм та США погіршилися, а діалог з безпеки Quad, до якого входять Індія, США та американські союзники Японія та Австралія, став активнішим.
Востаннє Моді та китайський лідер Сі зустрічалися на саміті Групи 20 (G20) на Балі минулого місяця, де вони потиснули один одному руки, але не провели двосторонньої розмови.
Виступаючи в парламенті минулого тижня перед сутичкою, міністр закордонних справ Індії Субрахманіям Джайшанкар сказав, що останніми роками в китайсько-індійських відносинах спостерігалися "аномалії" через прикордонні проблеми, і що Нью-Делі "дипломатично" "дуже чітко" дав зрозуміти Китаю, що "не зазнає спроб в односторонньому порядку змінити" ЛФК.
Нагадаємо, найсерйозніша індо-китайська сутичка на лінії фактичного контролю відбулася у червні 2020 року. Внаслідок зіткнення між країнами загинули щонайменше 20 індійських військових.