Жорстокий і з «непростим» минулим: колишній підлеглий про нового російського командувача для СNN

Поділитися
Жорстокий і з «непростим» минулим: колишній підлеглий про нового російського командувача для СNN Сєрєй Суровікін © скриншот
Відомі і невідомі факти про Сєргєя Суровікіна.

Після того, як нещодавно Україна відвоювала більше території, ніж російська армія взяла за останні шість місяців, Міністерство оборони Росії призначило Сергія Суровікіна новим головнокомандувачем військових операцій. Примітно, що раніше він як головнокомандувач російських повітряно-космічних сил відігравав важливу роль в операціях Росії в Сирії, під час яких російська бойова авіація спричинила масові руйнування в контрольованих повстанцями районах.

Сара Дін із CNN поспілкувалася з колишнім лейтенантом російських ВПС Глєбом Ірісовим, який служив під його керівництвом у Сирії. За його словами, Суровікін був «дуже близький до режиму Путіна» і «ніколи не мав політичних амбіцій, тому завжди виконував план саме так, як хотів уряд». Більше про Суровікіна – у статті CNN.

Аналітики кажуть, що призначення Суровікіна навряд чи змінить те, як російські війська ведуть війну, але це свідчить про незадоволення Путіна попередніми командувачами. За словами Мейсона Кларка, керівника аналітичного центру Інституту вивчення війни (ISW), це також, ймовірно, має на меті «пом’якшити» націоналістичну та провоєнну базу в самій Росії.

Лідер Чечні Рамзан Кадиров, який закликав Росію «вжити більш радикальних заходів», ​зокрема застосувати «ядерну зброю» в Україні, привітав призначення Суровікіна, який побував на службі в Афганістані в 1980-х, перш ніж командувати підрозділом у Другій чеченській війні у 2004 році.

«Я особисто дуже добре знаю Сергія майже 15 років. З упевненістю можу сказати, що це справжній генерал і воїн, досвідчений, свавільний і далекоглядний полководець, який завжди ставить понад усе патріотизм, честь і повагу, – написав Кадиров у соцмережі після новин про призначення Суровікіна минулої суботи. – Об'єднане угруповання армій тепер у надійних руках».

«Вони ненавиділи його»

Ірісов, колишній підлеглий Суровікіна, залишив свою п'ятирічну кар'єру в збройних силах після перебування в Сирії, оскільки його власні політичні погляди суперечили тому, що він пережив. 

«Ви, звичайно, розумієте, хто правий, а хто ні, – сказав Ірісов. – Я був свідком багатьох речей, перебуваючи в системі».

Під час служби на авіабазі Латакія в Сирії в 2019 і 2020 роках 31-річний хлопець працював у сфері авіаційної безпеки та управління повітряним рухом, координуючи польоти з цивільними авіакомпаніями Дамаска. Він розповідає, що бачив Суровікіна кілька разів під час якихось завдань і спілкувався з високопоставленими офіцерами.

«Він дуже розлютив багатьох людей – вони його ненавиділи», – сказав Ірісов, описуючи, як «прямого» генерала не любили в штабі через те, як він намагався застосувати свій піхотний досвід у ВПС.

За його словами, Суровікін мав тісні зв’язки зі схваленою Кремлем ПВК «Вагнера», яка діяла в Сирії. Хоча Кремль заперечує будь-які зв'язки з Вагнером і наполягає, що приватні військові компанії є незаконними в Росії.

Звання героя

Суровікін, чия військова кар'єра почалася в 1983 році, має, м'яко кажучи, складну історію. У 2004 році, згідно з даними російських ЗМІ та щонайменше двох аналітичних центрів, він так жорстоко облаяв підлеглого і той наклав на себе руки.

А в книзі дослідницького центру Jamestown Foundation із Вашингтона йдеться, що під час невдалої спроби державного перевороту проти Міхаіла Горбачова в серпні 1991 року солдати під командуванням Суровікіна вбили трьох протестувальників і через це Суровікін провів щонайменше шість місяців у в'язниці.

У звіті 2020 року Human Rights Watch назвала його «особою, яка може нести ​відповідальність за десятки повітряних і наземних атак на цивільні об’єкти та інфраструктуру з порушенням законів війни​» під час наступу в Ідлібі у 2019-2020 роках у Сирії. Згідно з даними HRW, які посилаються на дані ООН, у результаті нападів загинуло щонайменше 1600 мирних жителів і було біженцями стали приблизно 1,4 мільйона людей.

За час перебування в Сирії нині 56-річний Суровікін отримав звання Героя Російської Федерації. У лютому цього року він потрапив під санкції Європейського Союзу як керівник Повітряно-космічних сил «за активну підтримку та реалізацію дій і політики, які підривають і загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України, а також стабільності чи безпеці в Україні».

Ірісов вважає, що зараз його поставили керувати Україною з трьох причин: близькість до влади та Путіна; його міжгалузевий досвід як у піхоті, так і в авіації; його досвід з літа командування російськими силами в південних українських областях Херсонщини, Запоріжжя та Криму. 

«Це території, які Путін намагається контролювати «за будь-яку ціну», — сказав Ірісов.

Лише через два дні після призначення Суровікіна в суботу Росія здійснила найсильніше бомбардування України з перших днів війни. 

«Суровікін знайомий з крилатими ракетами, можливо, він використав свої зв’язки та досвід, щоб організувати цей ланцюг нищівних атак», – сказав Ірісов.

Але Кларк з ISW припускає, що підвищення генерала – це «скоріше обрамлення, щоб влити нову кров у російську командну систему».

Він вважає, що те, що відбувається зараз, є відображенням того, що сталося у квітні, коли головним командувачем операції в Україні був призначений Олександр Дворніков.

«Таким же чином він до того був командувачем одного з угруповань російських військ і мав у Сирії таку ж репутацію, як і Суровікін, за жорстокість, заслуживши назву “різника Алеппо”», – сказав Кларк.

У той час Дворнікова також вважали командиром, «який збирався змінити ситуацію в Україні та виконати роботу», сказав він, додавши, що «окремий командир не зможе змінити те, наскільки заплутаним є російське командування та контроль на даному етапі війни, чи низький моральний дух російських сил».

Андреа Кендалл-Тейлор, директор Програми трансатлантичної безпеки в Центрі нової американської безпеки, також сказала CNN цього тижня, що призначення Суровікіна «віддзеркалює перевагу багатьох жорстких голосів усередині Росії... які закликають Путіна внести зміни та привести когось, хто захоче здійснити ці безжальні атаки».

Кларк пояснює, що «з того, що ми бачили, дуже ймовірно, що Путін бере участь у прийнятті рішень на дуже тактичному рівні і в деяких випадках обходить старших російських військових офіцерів».

За словами Кларка, «у Кремля немає хорошого варіанту, якщо Суровікін не виконає своїх обов’язків або якщо Путін вирішить, що він також не справляється зі своїм завданням. Не так багато інших старших російських офіцерів, і це просто призведе до подальшої деградації російських військових зусиль».

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі