Путін вже програв, але що він робитиме далі? Politico про можливі сценарії розвитку подій

Поділитися
Путін вже програв, але що він робитиме далі? Politico про можливі сценарії розвитку подій © Офіційний сайт Кремля
Росія може продовжити звірства проти українців, активізувати диверсії в Європі та розігрувати схеми з затягуванням часу.

Владімір Путін, який програв, вдається до все більш отруйних схем, змушуючи західні столиці розігрувати його вбивчі сценарії. Він тероризує українців у тилових містах, його підозрюють у вчиненні диверсій на газопроводах до Європи і, що найжахливіше, він погрожує ядерною війною. Це все лише за кілька тижнів.

Західні лідери зараз намагаються передбачити, що він може зробити далі. Вони, як пише Politico, побоюються ще страшніших версій того, що вже сталося: терористичні кампанії з метою знищення українських енергетичних об’єктів напередодні зими; більше руйнування інфраструктури, що живить європейське суспільство; більше ядерного брязкання. Мета полягає в тому, щоб вичерпати терпіння та ресурси Заходу в надії розпалити розриви на Заході перед поразкою на полі бою.

«Російські сили зазнають поразки на полі бою, – сказав командувач армією США в Європі Бен Ходжес, – Українці досягли незворотного імпульсу».

Офіційні особи не можуть повністю захиститися від усіх тактик Путіна, вони обговорюють, яка нова зброя може знадобитися Україні для бою, як краще контролювати критичну інфраструктуру Європи та як не допустити ядерного удару.

«Як союзники ми повинні зберігати спокій і не дозволяти його неприйнятній риториці диктувати нашу відповідь», – заявила міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен, додавши, що НАТО готовий до будь-якого сценарію.

Ось огляд кількох ситуацій, які можуть виникнути, і того, як до них готуються західні союзники.

Терор мирних українців

У понеділок вранці, дуже символічно, російські ракети вразили центр Києва в годину пік. Ракетні атаки, сказав один високопоставлений дипломат із Центральної Європи, були «помстою за міст», що з’єднує Крим із Росією. Але деякі експерти побоюються, що триває ширша кампанія, бо в понеділок обстрілів зазнала низка інших українських міст, деякі з яких були в спокої протягом місяців, і штурм продовжився у вівторок.

Ціллю, за словами українських чиновників, є енергетичні об'єкти. З наближенням зими такі комунальні послуги життєво необхідні. Аналітики стурбовані тим, що може бути далі. Генріх Браус, колишній помічник генсека НАТО, стурбований тим, що новопризначений Росією командувач російськими силами в Україні Сєрєй Суровікін вважається «абсолютно жорстоким і не дбає про цивільне населення».

У понеділок Німеччина оголосила, що пришвидшить доставку передових систем протиповітряної оборони IRIS-T до Києва, а Україна має отримати дві американські передові національні ракетні системи «земля-повітря» (NASAMS) до листопада. Президент США Джо Байден продовжив свою обіцянку запропонувати країні «передові системи ППО», не повідомляючи конкретики.

Але з технічної точки зору, кажуть експерти, майже «неможливо захистити» всю Україну.

Саботаж європейського життя

Навряд чи Росія буде кидати безпосередній виклик союзнику по НАТО, але Кремль, схоже, дедалі більше бажає таємно знищити системи, що лежать в основі суспільств країн НАТО. По-перше, відбулися вибухи на підводних газопроводах Nord Stream – диверсійна змова з відбитками пальців Кремля. Потім хтось перерізав кабелі, через які німецькі потяги курсували, що підняло привид ще однієї можливої ​​змови Кремля. Інших можливих сценаріїв саботажу, що викликає занепокоєння, безліч.

«У нас є багато трубопроводів, нафти і газу, у нас є кабелі для передачі даних, – сказав прем'єр-міністр Латвії Кріш'яніс Каріньш. – Нам просто потрібно підвищити нашу власну обізнаність про те, що може бути вразливим, а потім посилити захист нашої потенційно вразливої ​​інфраструктури».

Раніше цього року в оновленому стратегічному документі НАТО визнала, що такі «гібридні атаки» можуть стати настільки серйозними, що призведуть до дії статті 5 військового альянсу, яка говорить, що військовий напад на одного союзника є нападом на всіх.

Виступаючи у вівторок, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив журналістам, що після інцидентів з Nord Stream альянс «подвоїв» свою присутність у Балтійському та Північному морях і що союзники «підвищують безпеку навколо ключових об’єктів». Але експерти визнають, що інфраструктурні мережі Європи настільки великі, що можливості урядів обмежені. Можна посилити патрулювання як на суші, так і на морі, але навіть у цьому випадку неможливо контролювати все. Існує також кіберзагроза, яка додає ще один громіздкий вимір.

«Загалом, – сказав Браусс, – ми всі вразливі».

Купуйте час

Хоча Путін підвищує ставки, експерти кажуть, що він також намагається виграти час, сподіваючись, що холод змінить динаміку конфлікту і Захід зрештою втомиться озброювати та фінансувати Україну.

«Путін перейшов від питання "як мені виграти?" до "як мені уникнути поразки?"», – сказав Марк Галеотті, старший науковий співробітник Королівського інституту об’єднаних служб. Він назвав підхід російського лідера «стратегічним терпінням».

Експерти стверджують, що Путін залучив до бойових дій кілька сотень тисяч нових росіян є частиною цього підступу. Західні лідери добре усвідомлюють, що Путін робить ставку на втому від війни та високі ціни на енергоносії, щоб зменшити підтримку України. У відповідь у західних столицях є відчуття, що союзники України повинні розробити власну довгострокову стратегію.

Спостерігачі за Росією попереджають, що довга гра Москви може вийти далеко за межі України. Росія має тривалу історію розпалювання заворушень за кордоном, з особливим акцентом на колишніх радянських країнах на східному краю ЄС.

«Я вважаю, що ми повинні бути готові до подальшої ескалації», — сказав Деніел С. Гамільтон, колишній чиновник США, який зараз є старшим науковим співробітником Інституту зовнішньої політики SAIS.

Погрози апокаліпсисом

Крім того, є перспектива ядерної війни – концепція, яка донедавна здавалася немислимою. Фахівці попереджають, що ядерна зброя залишається найменш імовірним варіантом для Москви. Натомість ядерна риторика, на думку чиновників та експертів, пропонує тактику залякування, яка має налякати людей як в Україні, так і в країнах, які підтримують Київ.

Західні лідери прийняли двосторонній підхід – не дозволяти ядерній риториці диктувати політику щодо України та одночасно попередити Москву про катастрофічні наслідки будь-яких ядерних дій.

«Якщо Росія може погрожувати ядерною зброєю, щоб убезпечити територію, яку вона тимчасово завоювала, тоді ми всі – будь-хто з нас – піддаємося шантажу, – сказав Каріньш, прем’єр-міністр Латвії. – То що далі, Путін, російські війська рушать до Молдови і погрожують ядерною атакою, якщо хтось щось зробить? І тоді, ймовірно, це може йти далі й далі».

Консенсус полягає в тому, що Вашингтон повинен взяти на себе ініціативу, щоб переконати Путіна не порушувати ядерне табу. Такі великі країни, як Китай та Індія, які допомагають утримувати російську економіку на плаву, також можуть зіграти свою роль. Ядерний напад неминуче потрясе міжнародну систему та глобальну економіку, які й без того тремтять, чого хотіли б уникнути навіть союзники Росії.

Поки що американські офіційні особи навмисно залишалися невизначеними щодо свого плану відповіді, вказуючи на те, що Вашингтон особисто повідомив про свою думку російським офіційним особам. Очікується, що реакція США не стосуватиметься власного ядерного арсеналу, але вона, безумовно, буде жорсткою та значною.

Але є «багато відповідей», які «були б значними».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі