США висловлюють надію на те, що дії нового президента України Володимира Зеленського дозволять нарешті мирно врегулювати збройний конфлікт на сході України, заявив державний секретар США Майк Помпео в інтерв'ю The Daily Signal.
Помпео зазначив, що він дивиться на перспективу "пожвавлення" Зеленським мирних переговорів з відомим оптимізмом.
"Ми активно намагаємося знайти вірний набір рішень. Сподіваємося, це можна розв'язати. Ми дійсно сподіваємося, що нормандський формат відродиться після зміни керівництва в Україні", − підкреслив дипломат.
Помпео не став коментувати можливість приєднання США до "нормандського формату" мирних переговорів, однак зазначив, що рішення Путіна відпустити полонених українських моряків стало б чудовим сигналом з боку Москви про готовність до мирних переговорів. При цьому він нагадав, що США не визнають анексію Криму Росією і засуджують російську агресію проти України.
"Ми дуже чітко позначили нашу позицію щодо ролі Росії в Україні. Ми знаємо, Європа знає − всі розуміють, що це українська територія", − додав держсекретар.
14 липня в Парижі відбулася зустріч зовнішньополітичних радників лідерів України, Німеччини, Франції та Росії з метою відновлення роботи "нормандського формату".
Після загибелі чотирьох українських морських піхотинців під Павлополем 6 серпня президент України Володимир Зеленськийзакликав лідерів держав "Нормандської четвірки" зібратися для відновлення переговорів щодо ситуації в Донбасі. Він також запропонував розширити "Нормандський формат" за рахунок США.
У Вашингтоні відзначили, що залучення нових учасників до переговорного процес вимагає згоди всіх лідерів "Нормандської четвірки". А в МЗС Франції висловилися за підтримання діалогу з Вашингтоном щодо Донбасу, але категорично проти участі США у "нормандському форматі".
Президент РФ Володимир Путін не брав участі в роботі "Нормандської четвірки" з березня 2018 року, коли було зроблено спільну заяву лідерів чотирьох держав. Остання на сьогодні зустріч лідерів України, Франції, Німеччини та Росії відбулася в Берліні в жовтні 2016 року.
Детальніше про перебіг Мінського процесу читайте у статті Сергія Рахманіна "Неоголошена війна" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".