Затриманий ФБР колишній киянин створив найбільшу у світі мережу з відмивання грошей

Поділитися
Затриманий ФБР колишній киянин створив найбільшу у світі мережу з відмивання грошей Артур Будовський, він же Артур Беланчук, він же Ерік Пальц, - колишній киянин, нині громадянин Коста-Ріки © espanarusa.com
Влада США ще не стикалася з такими гігантськими масштабами відмивання грошей. Колишньому киянину Будовському вдалося створити унікальну систему, яка фактично стала аналогом світової банківської системи у Мережі.

Влада США повідомила про розгром однієї з найбільших у світі електронних платіжних систем, що виявилася "наймасштабнішим в історії" засобом відмивання грошей. За допомогою Liberty Reserve з 2006 року було здійснено понад 55 млн незаконних транзакцій і відмито понад 6 мільярдів доларів.

Як відзначає газета The New York Times, Liberty Reserve була "першорядним банком для кіберзлочинців і сприяла широкому діапазону злочинної діяльності онлайн". За твердженням газети, влада США ще не стикалася з такими гігантськими масштабами відмивання грошей.

Одним із засновників компанії був 39-річний Артур Будовський, він же Артур Беланчук, він же Ерік Пальц, - колишній киянин, нині громадянин Коста-Ріки. Його затримали в Іспанії під час спільної операції Інтерполу, ФБР і силових структур ряду країн.

До відповідальності притягнуто сім осіб - керівників і співробітників компанії, у тому числі 41-річний Володимир Кац, який був другим керівником компанії. П'ятеро підозрюваних вже затримано, обшуки пройшли у 17 країнах.

- Влада США заблокувала Liberty Reserve - найбільшу мережу з відмивання грошей

Серед затриманих, окрім Каца, заарештованого у Нью-Йорку, також 46-річний громадянин Коста-Ріки Аззеддін Амін, який "керував фінансовими рахунками Liberty", і два українці - 30-річний Марк Мармілєв і 27-річний Максим Чухарев, які розробляли і обслуговували технологічну інфраструктуру Liberty. На волі залишилися 42-річний Ахмед Ясін Абдельгані і 28-річний Аллан Естебан Ідальго Хіменес, обидва громадяни Коста-Ріки.

Усім підозрюваним загрожує до 20 років в'язниці за змову з метою відмивання грошей і до п'яти років за переказ коштів без належної ліцензії.

Сайт "пральні" закрили у четвер, напередодні арешту його власника. Для цього експерти силових структур США просто "викрали" її домен libertyreserve.com, зареєстрований у Швеції, закрили його від зміни DNS і увімкнули тотальний моніторинг всього трафіку. Крім того, заарештовано 45 банківських рахунків по всьому світу, з яких і на які переводилися гроші через Liberty Reserve, та припинено роботу 35 сторонніх сайтів, які слідство визнало контрагентами компанії.

Послугами системи електронних платежів, що належить зареєстрованій у Коста-Ріці компанії Liberty Reserve, користувалися, за словами американських прокурорів, не менше мільйона осіб зі всього світу. Зокрема, у США в компанії було близько 200 тисяч клієнтів.

В обвинувальному висновку йдеться, що Liberty проводила за 12 млн фінансових операцій на рік на загальну суму понад 1,4 млрд доларів. Система була анонімною, її підозрюють у зв'язках зі злочинною діяльністю, зокрема, дитячою порнографією, шахрайством з кредитними картками і незаконним обігом наркотиків.

Окрім того, як підозрюють слідчі, послугами компанії широко користувалися зловмисники, які продають інформацію про банківські картки, і хакери, що діють у В'єтнамі, Нігерії, Гонконгу, Китаї та США. Згідно з документами, які влада США оприлюднила на початку травня, Liberty причетна до відмивання 45 млн доларів, нещодавно викрадених з двох близькосхідних банків. За однією версією, Будовський спочатку був громадянином Росії, потім одержав американський паспорт, а потім відмовився від американського громадянства і став громадянином Коста-Ріки. За іншою версією, шахрай спочатку був громадянином не Росії, а України.

У 2006 році Будовського і Каца вже притягували до відповідальності за переказ коштів без належної ліцензії через компанію Gold Age, яка використовувала модну тоді віртуальну валюту E-Gold. Тоді обвинувачені відбулися умовним засудженням до п'яти років і виплатою компенсації, яка, за словами тодішнього адвоката Будовського, колишнього одесита Ігоря Неймана, була "копійчаною".

Незабаром після цього Будовський переїхав у Коста-Ріку та в 2006 році заснував Liberty Reserve, яка пропонувала аналогічні послуги, але на умовах майже повної анонімності. Відкриваючи рахунок, нові клієнти повинні були повідомити своє ім'я, дату народження, місце проживання і адресу електронної пошти, але, на відміну від звичайних банків, компанія не вимагала у них документів.

Тому, за словами прокурорів, клієнти нерідко відкривали рахунки під вигаданими іменами, такими як Russia Hackers ("Російські хакери") або Hacker Account ("Рахунок хакера"). Один зі слідчих відкрив рахунок в компанії на ім'я Джо Богуса ("Джо Липовий"), що проживає за адресою будинок 123 Фейк-мейн-стріт ("Фальшива головна вулиця") в населеному пункті "Абсолютно вигадане місто Нью-Йорк". Ніхто не звернув уваги.

Адітья Суд, фахівець з кібербезпеки з Університету Мічигану вважає, що Будовському вдалося створити унікальну систему, яка фактично стала аналогом світової банківської системи в Мережі. "У системі Будовського вам не треба надавати ваші контактні дані або тому подібні речі. Ви не знаєте нічого про рахунок, на який ви відправляєте гроші. В цьому і полягає краса системи", - заявив учений агентству Associated Press.

За словами прокурорів, обвинувачені прекрасно знали, що займаються незаконним відмиванням. Наприклад, слідчі цитують розмову між Кацем і Абдельгані, що мала місце в одному чаті. Кац недвозначно назвав діяльність Liberty незаконною і зауважив, що "всі у США", включаючи Мін'юст, знають, що компанія є операцією з відмивання, якою користуються хакери". !zn

Читайте також:

Кіберграбіжники всього за кілька годин викрали 45 мільйонів доларів у банкоматах 26 країн

Найбільший банк США підозрюють у відмиванні грошей

У Донецьку ліквідовано "конверт" з оборотом понад 400 млн грн

Найбільші банки світу допомагають мафії зберігати свої заощадження, - The New York Times

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі