На сьогодні відомо, що новий штам SARS-COV-2, вірусу, який викликає COVID-19, поширюється дуже швидко. Радник уряду Англії з питань охорони здоров’я Кріс Вітті оголосив, що варіант коронавірусу, який називається B.1.1.7, є на 70% більш заразним, якщо вірити дослідженням. B.1.1.7 спричинив багато випадків хвороби у південно-східній Англії за короткий проміжок часу, швидко витіснивши інші циркулюючі варіанти. Це, безумовно, викликає занепокоєння та вимагає термінових наукових розслідувань, адже дані, які підтверджують, що саме цей варіант коронавірусу обумовлює збільшення випадків хвороби, є недостатньо обґрунтованими. Тим не менше, політики відразу почали вдаватися до масштабних дій, пише британська газета The Guardian.
Кілька країн запровадили заборони на поїздки, значно послабивши транспортне сполучення з Великою Британією або повністю заблокувавши його. Пізніше країни почали обережно відновлювати сполучення з Британією. Губернатор Нью-Йорка Ендрю Куомо закликав уряд США запровадити численні обмеження, зокрема заборони на прибуття пасажирів з Європи. Згодом він задовольнився обов’язковим експрес-тестуванням для всіх пасажирів, що прямують до США з Великої Британії.
З огляду на високу поширеність усіх варіантів Sars-CoV-2, у тому числі у Великій Британії та багатьох країнах, запровадження обтяжливих обмежень на поїздки навряд чи може суттєво вплинути на загальну ситуацію з пандемією. Крім того, такі заборони можуть бути запізнілими.
Варіант В.1.1.7 був зареєстрований в інших європейських країнах, а також в Австралії. Деякі політики, схоже, керуються страхом перед мутацією вірусу з невідомими властивостями, а не реальними даними.
Генетична мутація, процес, який керує всією еволюційною адаптацією, є нормальною та очікуваною, особливо для вірусів. Щоразу, коли вірус копіює свій генетичний матеріал, який називається геномом, він може помилитися. Якщо цю помилку не виправити, вона буде скопійована наступного разу, коли вірус знову повторює свій геном. Мутації трапляються випадково, але якщо вони трапляються в критичному місці і дають вірусу перевагу, це дозволяє перевершити інші вірусні варіанти і зміни зберігаються.
Наприклад, мутації спайкового білка Sars-CoV-2, який дозволяє вірусу проникати та інфікувати клітини господаря, можуть залишитися якщо вони роблять вірус сильнішим.
Цілком ймовірно, що надалі будуть з’являтися інші, більш небезпечні мутації вірусу. Необхідно бути готовими реагувати поінформовано та вдумливо, а не хаотично. На жаль, оскільки Sars-CoV-2 поширюється настільки широко, вірус має багато можливостей для розвитку мутацій, які дають йому конкурентну перевагу. Єдиний спосіб зупинити вірус від мутації - відняти у нього здатність до реплікації, що означає різке зменшення передачі інфекції спільнотою.
Мутації не роблять вірус автоматично більш винятковим патогеном. Вірусні мутації не завжди є шкідливими для людини-господаря. Багато мутацій можуть зробити вірус більш заразним, але не матимуть впливу на тяжкість або тип захворювання, яке вони викликають. У випадку з B.1.1.7, на щастя, немає жодних ознак того, що наявні мутації призводять до більш складного перебігу COVID-19.
Твердження про те, що В.1.1.7 є більш заразним, ґрунтується на першочергових епідеміологічних даних та даних про підвищені вірусні навантаження, і є вагомим, але далеко не вирішальним. Щоб наочно продемонструвати, що B.1.1.7 є більш заразним, потрібно провести більшу кількість досліджень.
Навіть якщо B.1.1.7 виявиться більш заразним, це не означає, що він буде передаватися іншим шляхом, який відрізняється від механізму поширення традиційного варіанту коронавірусу.
Новий штам не отримав вірусні суперсили, які роблять існуючі запобіжні заходи неактуальними, і цей вірус все ще передається переважно шляхом вдихання або безпосереднього контакту з вірусними частинками.
Заборони на поїздки говорять про спрощене розуміння того, як віруси поширюються та еволюціонують. Велика Британія є світовим лідером у галузі геномних досліджень, це дозволило країні однією із перших виявити новий штам. B.1.1.7, ймовірно, вже розповсюджується і в інших країнах, але просто ще не виявлений через і без того високу поширеність Sars-CoV-2 та менш комплексні геномні дослідження. «Драконівські заходи» можуть лише спонукати до паніки та погіршити ситуацію. Коли у Великій Британії було оголошено про блокування та обмеження внутрішніх поїздок, пасажири почали масово збиратися на платформах залізничного вокзалу та в переповнених вагонах, щоб виїхати з Лондона до запровадження карантинних обмежень рівня 4, створюючи умови, сприятливі для поширення вірусу.
Замість жорстких та досить часто неефективних заборон на подорожі, слід натомість зосередитись на заохоченні дотримуватися перевірених заходів, таких як носіння масок, соціальне дистанціювання, уникнення скупчення людей та миття рук.
Передачу хвороби можна зменшити, якщо надати людям інформацію для прийняття правильних рішень щодо захисту себе та своїх сімей.
Зараз відомо, що пандемія вийшла з-під контролю у більшості країн світу. Саме тому необхідно збалансувати наукову невизначеність із розумними підходами, які будуть ефективними для зменшення передачі коронавірусу. Рішучі заходи, запроваджені через страх і невизначеність, втрачають можливість бути ефективними. Люди вже зазнали неприпустимих втрат від COVID-19. Щоб по-справжньому стримувати пандемію, лідери та політики повинні помірковано реагувати на подібні загрози, а не поширювати паніку серед населення, резюмує видання.