Захід може отримати важливу перевагу у протистоянні з Китаєм — Bloomberg

Поділитися
Захід може отримати важливу перевагу у протистоянні з Китаєм — Bloomberg © Pixabay
У геополітичній конфронтації між Заходом та Китаєм з’являється дедалі більше символізму. 

Конфлікт Заходу з Китаєм може перерости у чергову «холодну війну». У міру загострення напруженості, США шукає союзників у своєму протистоянні з Пекіном. ЄС також може отримати переваги, якщо перегляне свою інвестиційну угоду з Китаєм, пише Bloomberg.

У геополітичному протистоянні між Заходом та Китаєм з’являється дедалі більше символізму. Американці та європейці критикують Пекін за порушення прав людини в Синьцзяні, придушення демократії в Гонконгу та дестабілізацію миру в Тайванській протоці. Китай тим часом відкидає всі звинувачення та просить західних лідерів займатися своїми справами і не втручатися у внутрішню політику Пекіна.

Кожного разу, коли китайські дипломати відчувають занепокоєння, вони поводяться як «воїни-вовки». Вони вважають, що саме цього бажає їхній лідер Сі Цзіньпін. Пекін намагається продемонструвати Заходу свою силу і готовність давати відсіч.

Приклад цього: дзеркальні санкції Китаю проти ЄС цього місяця. Після того, як Євросоюз, США, Канада та Велика Британія запровадили санкції проти китайських чиновників, які причетні до порушення прав уйгурів, це розізлило Пекін. Китай одразу ж відреагував, запровадивши санкції проти деяких європейських аналітичних центрів, науковців і навіть членів Європарламенту.

Мета китайців у таких ситуаціях - показати, що вони завжди готові до ескалації конфлікту і будуть реагувати швидше, ніж Захід. Тим часом США та ЄС знають, що їхні санкції проти Китаю – фактично лише символічний жест, але це вже краще, ніж нічого.

І все-таки є ще один важіль, який ЄС може застосувати проти Китаю: інвестиційна угода. Про домовленості між Пекіном та ЄС було оголошено ще в грудні, але угода не була ратифікована Європарламентом, проти якого Китай нещодавно запровадив санкції.

Багато аналітиків суперечливо ставилися до угоди ЄС та Пекіна. США також неоднозначно сприйняли таке зближення Європи з Китаєм напередодні вступу Джо Байдена на посаду президента.

Чи могла б принести інвестиційна угода з Китаєм серйозну комерційну вигоду для ЄС? Важко сказати. Договір має на меті створити рівні умови між китайськими та європейськими компаніями, що ведуть бізнес між собою. І Китай поступився більше, ніж ЄС. Але лише тому, що європейська економіка вже була досить відкритою для китайців, тоді як Пекін відверто стримував вплив західних компаній у Китаї.

Угода дійсно вирішує деякі проблеми. Певним чином вона забороняє наявні вимоги Пекіна про те, щоб західні компанії в Китаї утворювали спільні підприємства з місцевими фірмами – Пекін часто використовував це, щоб отримувати інформацію про нові технології та комерційні таємниці. В інших суперечливих сферах обіцянки Китаю є більш розмитими.

Однак найслабшою частиною угоди є невизначене зобов'язання Китаю рухатись до можливої ратифікації конвенцій Міжнародної організації праці, які забороняють примусову працю. Чому Китай не поспішає ратифікувати конвенції? Йдеться про Сіньцзян, де Пекін жорстоко поводиться з уйгурами. Неоднозначність Китаю з цього приводу стала причиною того, що ЄС не поспішав запроваджувати санкції проти Пекіна за порушення прав людини.

Однак, проблемою стало те, що держави-члени ЄС мають різні інтереси. Зокрема, Німеччина піклується про свої ділові та комерційні зв'язки - п'ять років поспіль Китай є її найбільшим торговельним партнером, випередивши навіть США у цьому аспекті. Хоча Німеччина все ще експортує багато товарів до Америки.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що хоче уникнути ситуації, яка буде вимагати зробити вибір між США та Китаєм, адже світ не повинен повернутися до утворення блоків протистояння, як це було під час «холодної війни».

У цьому відношенні її погляди частково збігаються з цілями Сі Цзіньпіна. Мета китайського лідера полягає у тому, щоб утримати США та ЄС від протистояння з Китаєм. Тож китайський лідер пішов на кілька поступок, аби отримати інвестиційну угоду з Європою, яку він розглядає як потенційний каталізатор для підписання нових пактів. Але ця геополітична мотивація також означає, що Китай може втратити більше, ніж ЄС, якщо угода не буде ратифікована - асиметрія, яку може використати Європа.

Німеччині та решті Європи варто пам’ятати, про що йдеться: конфлікт між системами цінностей, які протиставляють західні уявлення про верховенство закону та відкриті суспільства проти китайської моделі самодержавства. Європа не може робити вигляд, що залишається нейтральною у цьому змаганні, резюмує видання.

США, ЄС, Велика Британія і Канада оголосили про запровадження санкцій проти чиновників Китаю, через порушення прав людини.
«Ми разом з Британією, Канадою і ЄС спільно виступаємо за притягнення до відповідальності тих, хто порушує права людини», - заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.

Державний департамент США вважає утиски прав уйгурів геноцидом.

Поділитися
Дивіться спецтему: Протистояння США і Китаю
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі