Загроза Північної Кореї змушує Байдена шукати баланс у відносинах із Китаєм — NYT

Поділитися
Північна Корея продовжує розробляти свою систему озброєнь.

Нещодавні спроби Вашингтона встановити зв'язок з Пхеньяном зазнали невдачі, в результаті чого американські чиновники зверталися до країн регіону з проханням допомогти «натиснути» на Північну Корею. Крім того, ситуація загострюється, адже у КНДР можуть готуватися до проведення нових випробувань зброї, пише The New York Times.

Завершуючи свій перший дипломатичний тур на високому рівні в Азії, адміністрація президента США Джо Байдена робить ставку на міжнародні союзи в регіоні, щоб допомогти зупинити загрозу, яку представляють балістичні ракети та ядерний потенціал КНДР. Але країна, яка, ймовірно, найбільш ефективно може вплинути на Пхеньян - це Китай, який президент Байден вважає противником США.

Після дипломатичних зустрічей на високому рівні цьому тижня в Південній Кореї та Японії адміністрація Байдена опинилася в дипломатичному глухому куті, який свого часу непокоїв екс-президента Барака Обаму і змусив ще одного американського колишнього лідера Дональда Трампа заявити про свою прихильність до лідера Північної Кореї Кім Чен Ина.

Північна Корея продовжує розробляти свою систему озброєнь, і міжнародні чиновники заявили, що її репресивна внутрішня політика, яка включає спостереження за власним населенням, катування і табори, є порушенням прав людини. Нещодавні спроби адміністрації Байдена відкрити лінію зв'язку були відкинуті Північною Кореєю, тому США були змушені звертатися до своїх союзників у регіоні з проханням допомогти здійснити тиск на Пхеньян.

«Що стосується Північної Кореї, то найважливіші наші зусилля стосуються саме співпраці з партнерами та союзниками в регіоні. Це одна з причин, чому ми тут», - заявив держсекретар США Ентоні Блінкен журналістам після переговорів у Сеулі з міністрами закордонних справ та оборони Південної Кореї.

За його словами, адміністрація Байдена тісно співпрацює та консультується з урядами Південної Кореї, Японії та інших союзних держав, "які стурбовані діяльністю Північної Кореї".

Але Китай є головним фінансовим і політичним «партнером» Північної Кореї, і Блінкен визнав, що Пекін "повинен відігравати вирішальну роль" у будь-яких дипломатичних зусиллях у політиці відносно Пхеньяну. Він припустив, що Китай також стурбований ядерними та ракетними програмами Північної Кореї.

"Китаю також було б вигідно допомогти впоратися з цим. Тому ми сподіваємось, що Пекін відіграватиме свою роль у просуванні спільних інтересів щодо Північної Кореї", - сказав Блінкен.

Чи зможуть США залучити Пекін до участі, стане більш зрозуміло лише після переговорів, які відбудуться пізніше в четвер і в п’ятницю в штаті Аляска, коли два найвищих дипломати Китаю зустрінуться з Блінкеном та радником Білого дому з питань національної безпеки Джейком Салліваном. Американські чиновники назвали переговори плавним обміном політичними поглядами.

Як стримувати Північну Корею, буде одним із питань, яке впливатиме на відносини Китаю і США. Це одна з небагатьох сфер, в якій американські чиновники вважають, що можуть співпрацювати з Пекіном, але водночас адміністрація Байдена продовжує протистояти військовому експансіонізму Китаю, його репресіям проти демократії та економічному примусу в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Раніше Блінкен описав Китай як "найбільший геополітичний виклик для Америки XXI століття", а адміністрація Байдена оголосила про суворі попередження та фінансові санкції проти Пекіна у відповідь на деякі його агресивні дії.

"Розумно намагатись заручитися підтримкою Китаю, враховуючи його політичні та економічні відносини з Північною Кореєю та загальну ситуацію в регіоні", - сказав Френк Аум з Інституту миру США у Вашингтоні.

Але Френк Аум також зазначив, що Китай не контролює низку вимог, висунутих Північною Кореєю в обмін на роззброєння, включаючи скасування американських санкцій та припинення спільних американсько-південнокорейських військових навчань.

Лідер Південної Кореї Мун Чже Ін прагне, щоб США відновили дипломатичні перемовини з Північною Кореєю та іншими регіональними державами. Він неодноразово доводив, що без'ядерний Корейський півострів можливий, наполягаючи на тому, що Кім Чен Ин готовий відмовитись від зброї та зосередитись на економічному зростанні, якщо Вашингтон забезпечить правильні стимули.

Після зустрічі з американськими дипломатами міністр закордонних справ Південної Кореї Чун Ей-Йонг заявив, що сподівається на "швидке відновлення діалогу" між Сполученими Штатами та Північною Кореєю, додавши, що уряд у Сеулі буде продовжувати підтримувати зусилля Вашингтона щодо встановлення дипломатичного контакту з Пхеньяном.

Він також припустив, що прямий дипломатичний підхід Трампа забезпечив "основні принципи" щодо того, як досягти денуклеаризації та миру на Корейському півострові.

"Наш досвід за останні три роки довів, що наполегливе залучення КНДР до тісної співпраці між Південною Кореєю та Сполученими Штатами може допомогти вирішити ядерну проблему", - сказав Чун Ей-Йонг.

Минуло більше року, як Північна Корея безпосередньо розмовляла з американськими чиновниками, сказав Блінкен у Токіо. І зустрічі в Сеулі цього тижня були першими за останні п'ять років між південнокорейськими міністрами закордонних справ та оборони і їхніми американськими колегами.

Свого часу Мун Чже Ін допоміг зібрати Трампа та Кім Чен Ина на два саміти. Але після другого, у 2019 році, який раптово закінчився без домовленості про зняття американських санкцій або темпів роззброєння Північної Кореї, південнокорейський лідер намагався відновити це питання у переговорах.

Посадовці Північної Кореї відкидають спроби Вашингтона налагодити діалог, "доки США не припинять свою ворожу політику", заявила перший віце-міністр закордонних справ країни Чое Сон Хуей.

Чое Сон Хуей назвала військові навчання, які Сполучені Штати провели з Південною Кореєю, та обговорення у Вашингтоні запровадження додаткових санкцій проти КНДР прикладами цієї ворожнечі.

Північна Корея не проводила жодних випробувань зброї з часу запуску ракет малої дальності в березні минулого року. Але під час військового параду в жовтні вона представила нову потужну міжконтинентальну балістичну ракету.

На засіданні партії у січні Кім Чен Ин пообіцяв продовжувати розвивати ядерний потенціал своєї країни, додавши, що вона почне розвивати нові технології та робити ядерні боєголовки легшими та точнішими.

Пхеньян уважно стежив за поїздками Блінкена до Токіо та Сеула, шукаючи підказки щодо підходу адміністрації Байдена. Очікується, що Північна Корея після спостереження за Вашингтоном вирішить, чи поновлювати випробування зброї та створювати новий цикл напруженості, щоб отримати важелі впливу.

Блінкен заявив, що позиція США щодо Північної Кореї включатиме поєднання варіантів регіонального тиску та потенціалу для майбутньої дипломатії.

Френк Аум з Інституту миру США заявив, що політика адміністрації Байдена може включати в себе тиск на Китай, щоб він робив більше для стримування Північної Кореї.

Пекін в основному закликав Північну Корею та Сполучені Штати самостійно вирішити проблеми, хоча китайська влада також виступала за зняття санкцій та зупинку американських військових навчань із Сеулом в обмін на замороження Пхеньяном ядерних та ракетних випробувань.

"Всі сторони повинні працювати разом для підтримки миру та стабільності на Корейському півострові. Китай продовжуватиме відігравати конструктивну роль у цьому процесі ", - заявив речник Міністерства закордонних справ Китаю Чжао Ліцзянь.

Президент Джо Байден успадкував від свого попередника затяжну, але до сих пір невирішену північнокорейську проблему.

Шоу-дипломатія, обрана Дональдом Трампом в стосунках з лідером КНДР, які не наблизила дві країни до денуклеаризації Корейського півострова, а стала для Кім Чен Ина хорошим трампліном для виходу на міжнародну арену. І хоча саміт в Ханої став для нього глибоким розчаруванням, а підігрування Трампу в демонстрації «хороших міжособистісних відносин» так і не обернулося хоча б частковим зняттям санкцій в обмін на окремі поступки в реалізації ядерної програми, свої висновки північнокорейський лідер зробив.

Детальніше про те, чи зможе Джо Байден вирішити проблему Північної Кореї, читайте в статті Наталії Бутирській « Гра за правилами » в ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі