Захід повинен допомогти Україні розвинути військовий флот - Atlantic Council

Поділитися
Захід повинен допомогти Україні розвинути військовий флот - Atlantic Council Україні потрібен військовий флот, і це в інтересах Заходу. © dumskaya.net
Це потрібно як для української націоанльної безпеки, так і для захисту країн НАТО на Балканах.

Через чотири роки після вторгнення російських військ в Крим і 3, російська агресія проти України не зменшилася.

"Попри всю неспроможність уряду в Києві провести реформи, Україна досі б'ється в нашій війні. Якби не бажання українців захистити себе, НАТО довелося б витратити цілий статок на реформування своїх старих структур і процедур, щоб захистити своїх членів від російських загроз. Якби українська незалежність і територіальна цілісність стали жертвами Росії, НАТО був би зобов'язаний посилити оборону Польщі, Угорщини і Словаччини на додачу до вже розгорнутих сил в Балтії", - пише в статті для Atlantic Council старший науковий співробітник Американської ради зовнішньої політики Стівен Бланк.

Він зауважує, що в цей час у багатьох столицях НАТО не хочуть визнавати, що Путін постійно посилює війну проти Заходу, на яку ще раз вказує хімічна атака в Солсбері. Тому надання Україні необхідної допомоги лишається в національних інтересах США, попри те, що на Київ доводиться тиснути, щоб реформи продовжувались.

Одна з ігнорованих сфер, де Захід міг би надати матеріальну допомогу Україні і водночас захистити власні інтереси безпеки - це флот. Окупувавши Крим, Москва знищила чи взяла під контроль майже весь український влот, лишивши країну без ресурсів для побудови нових бойових суден. Україна стала уразливою перед загрозою десантної висадки російських військ, ракетного обстрілу наземних об'єктів з акваторії і навіть морської блокади.

"Незрозуміло чому, але Міністерство оборони України, яке лишається з багатьох точок зору інститутом радянського типу, не виділило необхідних коштів для розвитку справжньої морської оборони", - зауважує експерт.

Тим часом, Росія захопила не лише Крим, а й всі морські енергетичні об'єкти. Крім того, вона проводить широкомасштабне нарощення звичайних і ядерних озброєнь включно з флотом на окупованому півострові. Згідно з "Дозвільним оборонним актом США на 2018-й фіскальний рік", Україна повинна отримати два патрульних катери класу "Айленд", які стоять в гавані Балтімор, і заплатити лише за транспортування і навчання екіпажу. Ці судна допоможуть Україні захистити свою виключну економічну зону, яка втричі більша, ніж Кримський півострів. З 2014 року Росія окупувала щонайменше п'ять енергетичних родовищ в акваторії і пробурила 11 нових свердловин. Російський Чорноморський флот захищає ці свердловини і може це зробити, тому що Україна через брак військово-морських можливостей не контролює свою виключну економічну зону.

Бойові патрульні судна потрібні українським військово-морським силам для того, щоб уникнути фактору несподіванки від російської активності. І катери класу "Айленд" здаються хорошим рішенням для цієї проблеми. Вони невеликі і не помітні, можуть швидко прибути в потрібну точку і вести автономне партулювання впродовж 5-7 днів.

Водночас, Київ повинен скористатися будь-якою доступною міжнародною юрисдикцією, щоб змусити Росію відповісти за незаконне захоплення української території і активів, а також зобов'язати Москву заплатити відшкодування за такі дії. Це було б виправданою відповіддю на нинішню агресію Кремля.

Бланк зуважує, що перетворення Чорного моря на суто російську акваторію не в інтересах ні України, ні Заходу. Російський рух в цьому напрямку з 2014 року загрожує країнам НАТО на Балканах і західним партнерам на Кавказі. Альянс почав звертати увагу на Чорне море і відправляти свої судна в акваторію, згідно з Конвенцією Монтре. Але, зважаючи на всі загрози, потрібно зробити більше.

Експерт пропонує США розробити тимчасову версію "лендлізу" для Києва, щоб Америка чи навіть НАТО могли "позичити" Україні кораблі, які їм більше не потрібні. Ці судна могли б перейти під український прапор в обмін на оренду військово-морської бази в Чорному морі на українській території. Або ж, якщо це буде надто провокативно, в лізинг могли б перейти ті енергетичні родовища, які зараз незаконно окупувала Росія. Так Захід спільно з Україною могли б дати відсіч Москві, посилити українські оборонні можливості і збільшити присутність НАТО в Чорному морі. Бланк заувадує, що такий план був би плідним лише в тому випадку, якби Міністерство оборони України визнало б загрозу з моря, скористалося б можливостями і провело реальні реформи.

Бланк визнає, що запропонований ним план може спровокувати Росію на посилення агресії проти України. Однак, це б означало продовження війни і посилення ерозії Москви, а також посилення опору НАТО в той час, коли Кремль не демонструє бажання пожвавлювати бойові дії в сусідній країні. Втім, ризик все одно суттєвий. Однак, ефективне втілення плану пішло б на користь безпеці України і Заходу.

Раніше повідомлялося, що в оборонному бюджеті США передбачена підтримка українського флоту, що постраждав після анексії Криму. Про це сказав сенатор від Республіканської партії Роберт Портман, коментуючи бюджет на 2018 рік.

Як писав у своїй статті для DT.UA Юрій Бутусов, країни Заходу не виробили чіткої доктрини надання військової допомоги Україні, внаслідок чого постачання Києву озброєнь стало предметом ситуативних рішень.

За його словами, західна дипломатія наполягає на необхідності припинити конфлікт в Донбасі та знизити ескалацію бойових дій, проте політики країн Заходу не пояснили своїм військовим, як саме можна домогтися виконання цих цілей.

Детальніше про проблемні аспекти американської військової допомоги Україні читайте в статті Юрія Бутусова "Військова техніка США для України: політичний символізм і цілепокладання" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Підготував/ла Лесь Димань
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі