У буремному 2022 році на українських АЕС розглядали ймовірний «фукусімський сценарій», тим часом нині Японія розглядає можливість початку скидання з атомної електростанції "Фукусіма" очищеної радіоактивної води в море. Попередньо, йдеться про період з кінця серпня до початку вересня, хоча місцеві рибалки та деякі країни залишаються проти цього плану. Про це пише Kyodo News з посиланням на джерела в уряді.
Очікується, що уряд визначить конкретну дату початку спуску води після того, як прем’єр-міністр Фуміо Кішіда повернеться 20 серпня з тристороннього саміту за участю Сполучених Штатів і Південної Кореї, який відбудеться в президентському резиденції Кемп-Девід поблизу Вашингтона.
Очікується, що Кішіда додатково пояснить план скидання води президенту Південної Кореї Юн Сук Йолю, сподіваючись, що це буде передано південнокорейській громадськості, щоб зменшити її занепокоєння.
Однак Японія може відкласти початок випуску до тих пір, поки не пояснить план китайським лідерам на полях саміту Асоціації держав Південно-Східної Азії в Індонезії та саміту Групи 20 в Індії, обидва заплановані на початок вересня.
У той час як деякі європейські країни нещодавно зняли свої обмеження на імпорт японських продуктів харчування, Китай запровадив загальне тестування на радіацію японських морепродуктів, очевидно, намагаючись чинити тиск на Токіо щодо плану скидання води.
Після того, як у квітні 2021 року уряд під керівництвом попередника Кішіди, Йосіхіде Суги, схвалив план скидання води в море «приблизно через два роки», нинішня адміністрація в січні вирішила здійснити це десь «з весни приблизно до літа».
У понеділок Кішіда заявив журналістам, що в цьому плані немає змін.
Уряд зважує терміни після того, як Міжнародне агентство з атомної енергії заявило у своєму остаточному звіті на початку липня, що запланований скид відповідатиме світовим стандартам безпеки.
Але японському уряду залишаються проблеми, які потрібно вирішити, включаючи проблеми безпеки в деяких сусідніх і тихоокеанських країнах, а також занепокоєння місцевих рибалок щодо потенційної репутаційної шкоди їхнім морепродуктам.
Якщо випуск води розпочнеться, як заплановано, він збігається з сезоном тралового лову біля Фукусіми, який розпочнеться у вересні.
Південна Корея заявила, що «поважає» результати звіту агентства ООН, а Юн попросив Японію поділитися інформацією моніторингу в реальному часі та дозволити південнокорейським експертам брати участь у процесі перевірки безпеки.
За словами інших джерел, Кішіда також планує провести переговори з головою національної рибальської федерації Японії, щоб передати готовність уряду вжити заходів для захисту репутації морепродуктів.
Станом на кінець липня обсяг очищеної води, що зберігається в резервуарах на ядерному комплексі Фукусіма, становив близько 1,34 мільйона тонн, або 98 відсотків ємності сховища, за даними оператора станції Tokyo Electric Power Company Holdings Inc.
Очищена вода з незначними кількостями тритію буде розбавлена до однієї 40-ої концентрації, дозволеної японськими стандартами безпеки, перш ніж випустити через підводний тунель за 1 кілометр від електростанції.