У західні санкційні списки підприємство потрапило в 2014 році за обслуговування російського військово-промислового комплексу після початку Росією агресії проти України. Євросоюз прийняв рішення про замороження коштів і активів підприємства "Алмаз-Антей" і деяких інших компаній російського оборонпрома.
"Суд відхилив позов "Алмаз-Антей" і таким чином підтримав рішення про заморожування грошових коштів компанії", - йдеться в повідомленні прес-служби суду.
Винесене судом рішення, стало першим у низці справ щодо оскарження санкцій, введених відносно російських компаній. Європейський суд планує застосувати принцип прецедентного права, внаслідок чого можна очікувати такого ж рішення стосовно інших російських підприємств з ідентичними причинами і обставинами накладення санкцій.
"Суд вважає, що Рада ЄС не діяла непропорційно, коли вирішила заморозити кошти підприємств, які підтримують, матеріально чи фінансово, ті дії російської влади, які підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України", - сказано в рішенні суду.
Відповідні рішення, на думку суду, повинні привести до того, що агресивні і протизаконні дії Росії "припиняться чи стануть дорожче для тих, хто їх вчиняє, і це буде сприяти мирному врегулюванню кризи в Україні".
Суд погодився з наданими Радою ЄС доказами того, що Росія незаконно передавала зенітно-ракетні комплекси "Бук" та ракети класу "земля-повітря" бойовикам непідконтрольних Україні територій Донбасу. Суд також врахував "численні повідомлення" про те, що ця зброя використовувалася для того, щоб збивати українські військові літаки і вертольоти. Сам "Алмаз-Антей" не заперечує дану інформацію.
"Виробляючи озброєння і військову техніку і поставляючи її російській державі, яка в свою чергу забезпечує зброєю сепаратистів на сході України, "Алмаз-Антей" істотно підтримує дії, які загрожують або підривають територіальну цілісність, суверенітет і незалежність України", - зазначають представники Європейського суду.
Суду не знадобилися докази про причетність окремих осіб до обслуговування "Бука", з якого був збитий малайзійський літак MH-17, щоб прийняти рішення про замороження активів російської компанії.
"Суд також вважає, що Рада ЄС не була зобов'язана доводити, що зброя, яку виробляє "Алмаз-Антей", була використана в Україні саме сепаратистами. Такі докази було б важко забезпечити, особливо в ситуації тривалого конфлікту, де іноді буває важко точно встановити відповідальність і види зброї, використовувані кожною з воюючих сторін", - підкреслюється в рішенні суду.
Нагадаємо, 1 і 7 вересня США розширили списки фізичних та юридичних осіб, на яких накладені санкції за причетність до російської агресії та окупації українських територій. У список також потрапили компанії, що працюють в анексованому Криму. Санкції наклали на 17 російських і українських громадян, причетних до терористичних організацій та збройної агресії проти України, а також більш ніж 100 компаній.