Спеціальний моніторинг Єврокомісії стежить за успіхами обох країн у викоріненні корупції. Від виконання цих умов залежить їх потрапляння в Шенгенсую зону.
У моніторингу сказано, що з 2013 року Румунія значно просунулася у боротьбі з корупцією серед політиків усіх рангів і партій, а також серед чиновників та бізнесменів. При цьому успіхи в боротьбі з корупцією низького рівня значно менше. Проблемою є і непрозора система недоторканності румунських політиків, яка дозволяє їм уникати правосуддя.
Але найбільша проблема ховається в тому, що система не змінена безповоротно. Прикладом цьому є спроби уряду декриміналізувати деякі злочини, серед яких і корупційні. Виступив проти цих поправок президента Клаусу Йоганнісу парламент пригрозив імпічментом.
У той же час Болгарія безнадійно відстає, не проводячи антикорупційної стратегії і маючи проблеми з незалежністю судів у. У зв'язку з цим Комісія рекомендує країнам прискорити швидкість реформ у цьому напрямку. Брюссель так само сподівається, що Шенгенська зона стане достатнім мотиватором для збільшення зусиль країн.
Раніше повідомлялося, що близько десяти тисяч людей вийшли на антиурядові протести в Бухаресті через наміри уряду декриміналізувати деякі корупційні злочини. До протестувальників приєднався і президент Румунії Клаус Йоганніс, який закликав уряд відмовитися від нових поправок.