ЄС підштовхнув багатьох до інтеграції, амбітна стратегія обернулася для нього не найкращим чином, вважає колумніст Джон Кей у The Financial Times.
"Кілька років тому я почув слова одного європейського державного діяча, людини, яка відіграла провідну роль не тільки в політичному житті своєї країни, але і в раді ЄС. Він говорив про цінності Європи - її культуру, її солідарность, і якість її інститутів. Він підкреслив необхідність об'єднання, щоб поширити ці цінності", - пише Кей.
За його словами, для тих, хто будує сучасну Європу, розширення союзу так само важливе, як і більш тісний взаємозв'язок у ньому. Автор вважає приєднання до ЄС Греції поспішним. Після новими членами стали Іспанія та Португалія. "Амбітний проект створення валютного союзу між Францією і Німеччиною був розширений, при цьому були знижені стандарти прийому в ЄС. Основним критерієм для членства в європейському клубі стало бажання приєднатися", - підкреслює Кей.
Тепер же виникає питання про можливості для ЄС підтримувати свої імперіалістичні проекти. Адже тепер Європейський союз зіткнувся з геополітичним протистоянням з боку Росії, а також зі складними відносинами між периферійними економіками єврозони.
Українська криза показала багато в чому, наскільки далеко "зайшли" обіцянки політичної, економічної і військової підтримки ЕС. У балтійських держав достатньо підстав для занепокоєння.
"Зараз вже мало хто може сумніватися в тому, що приєднання Греції було помилкою. І це не просто питання економіки. Проблема в тому, що політичні інститути країни не достатньо зрілі, щоб здійснити грамотне управління або господарське відання, а також відповідальна взаємодія з інститутами Західної Європи. І Греція - не єдина держава-член ЄС, до яких можна пред'явити таку критику", - говорить Кей.
Історія імперій показує, що вони, як правило, зазнали краху через перенапруження. "У ЄС зараз подібні симптоми. ЄС досяг успіхів у підштовхуванні до інтеграції швидше, ніж він зміг би надати підтримку своїм новим членам. Можливо, амбітна стратегія в даний час є надто далеким кроком", - резюмує автор.
Раніше члени комітету Палати лордів виступили з різкою критикою західних дипломатів, які "катастрофічно невірно оцінили" дії Москви напередодні кризи в Україні. На думку лордів, Євросоюз недооцінив глибину російського неприйняття планів євроінтеграції України, а Британія не проявила "твердого і помітного" участі по вирішенню кризи.
Греція, яка нещодавно нарешті досягла угоди з кредиторами, раніше зіткнулася із загрозою дефолту. Мінфін Німеччині до останнього відмовлявся приймати навіть нові пропозиції Греції, в яких Ціпрас йшов на великі поступки, і розглядав варіант виходу Греції з єврозони на п'ять років.