Під час пам'ятних заходів з нагоди 100-річчя закінчення Першої світової війни президент Франції Еммануель Макрон знову закликав до створення єдиної армії ЄС. За його словами, на США не можна розраховувати, оскільки вони відступили від прихильності до захисту Європи. Аналогічні заяви говорила канцлер Німеччини Ангела Меркель, пише Bloomberg.
Образи Дональдом Трампом європейських лідерів викликали напруженість в альянсі НАТО. Російська загроза на континенті зросте, якщо президент США вийде з Договору про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності. Але пропозиція Макрона про створення єдиної армії ЄС ігнорує факт того, що США продовжують розширювати свою військову присутність в Європі. Витрати Пентагону на Європу в цьому році зросли до 4.77 мільярдів доларів, у порівнянні з 789 мільйонами, коли обрали Трампа. США оплачують 70% військових витрат НАТО. Пентагон має 65 тисяч військовослужбовців і десятки баз по всій Європі, і він проводить ротацію військ і техніки в країнах Балтії та Польщі - найбільш уразливих до російської агресії.
Європа навряд чи може дозволити собі робити стільки ж. У минулому році лише невелика частина європейських країн виконала зобов'язання держав-членів НАТО інвестувати 2% ВВП на оборону. Франція заявила, що не зможе робити це, принаймні, до 2025 року. Торік Макрон запропонував скоротити військові витрати майже на мільярд доларів, що призвело до того, що головний генерал країни пішов у відставку на знак протесту.
Раніше Європа робила кроки для отримання військової незалежності. У 1992 році Франція і Німеччина створили невелике об'єднання "Європейський корпус". Воно займалося миротворчими місіями в Афганістані в 2004 році. Об'єднання було неефективне через постійну ротацію військових начальників й бюрократію. Потім в минулому році європейці вирішили пов'язати збройні сили з бюрократією PESCO - Постійного структурованого співробітництва з питань безпеки і оборони. Це програма держав-членів ЄС, яка багато в чому буде дублювати ініціативи НАТО. Бачення Макрона щодо єдиної армії набагато більш масштабне.
Сумна іронія в тому, що Макрон вніс свою пропозицію в день 100-річчя закінчення Першої світової війни - жорстокого конфлікту, який продемонстрував необхідність співпраці Європи і США для підтримки миру на континенті. НАТО чудово справлявся з цим завданням протягом шести десятиліть, у якості як військового альянсу, так і платформи для переговорів про політичні розбіжності. У Європи немає необхідності замінювати його.
Раніше повідомлялося, що президент Франції Еммануель Макрон запропонував створити єдину армію Євросоюзу до 2020 року. Макрон назвав нинішню Європу "занадто слабкою, занадто повільною, дуже неефективною".
На думку президента Франції, вихід США з договору РСМД завдасть найбільшої шкоди Євросоюзу, який не зможе захистити себе без "реальної європейської армії".