Як ірландський кордон став основною проблемою Brexit - FT

Поділитися
Завдяки кропіткій дворічній дипломатичній роботі Дубліна, Брюссель підтримує ідею відсутності жорстко контрольованого кордону між Ірландією і Північною Ірландією.

Ніхто точно не пам'ятає, хто винайшов термін, який міг би потопити переговори з Brexit. У публічному просторі, у всякому разі, це був прем'єр-міністр Ірландії Лео Варадкар, який вперше згадав "план зворотного ходу" для кордону з Північною Ірландією "якщо все інше не вийде". Вираз увійшов в ужиток, оскільки однією фразою ілюструє один з найбільших дипломатичних ризиків після референдуму про вихід Великобританії з ЄС, пише Financial Times.

У грудні 2017 року Варадкар звернувся до ірландського парламенту з проханням створити план зворотного ходу, який покликаний гарантувати, що жорсткий кордон не повернеться на острів Ірландії, що б не трапилося з відносинами між Великобританією та ЄС після Brexit. Ця ідея, навіть будучи нечітко сформульованою, призвела переговори з Brexit і уряд на чолі з Терезою Мей до межі краху.

Протягом кількох днів був досягнутий умовний компроміс, коли Британія вперше погодилася з планом зворотного ходу. Але план був неточним, тому що старші радники ЄС вважали, що колізія щодо статусу Північної Ірландії в певний момент є неминучою.

"Ірландський кордон - це те місце, де реальність зустрічається із фантазіями про Brexit", - було сказано. Залишається всього чотири місяці до дня виходу Британії з ЄС, і момент вирішення питання стрімко наближається.

Прикордонні суперечки знову гальмують переговори Brexit. Емоційні гасла повернулися в політику Північної Ірландії, а члени профспілок пообіцяли захистити свої "криваві кордони". Парламентери з Brexit бачать, що ризик виходу з ЄС без укладення угоди зростає. Попередження про повернення до насильства в провінціях як від політиків, так і від поліції, стали рутинними. І за складними переговорами в Брюсселі стоїть одна неминуча проблема.

"Незалежно від того, як ви це повернете, ви повернетеся до нашого плану зворотного ходу", - сказав один з високопоставлених чиновників ЄС.

Брюссель розглядав план в якості практичного вирішення проблем, пов'язаних з Brexit. Для збереження відкритих сухопутних кордонів в Ірландії потрібно нормативна лінія вздовж ірландського моря, за умови, що британські провінції будуть перебувати в торговельній та регуляторній зоні ЄС.

На практиці, однак, план зворотного ходу еволюціонував з часом в більшій мірі, ніж будь-який інший елемент стратегії переговорів з Brexit. Це історія дворічної кропіткої ірландської дипломатії, чому сприяли британські помилкові кроки і прорахунки.

Через кризу довіри з'явився цей "страховий поліс", який може допомогти укласти чи розірвати угоду про вихід Британії з ЄС, а також визначити майбутні відносини між сторонами. На тлі спадщини Смути в Північній Ірландії, збройного конфлікту, що тривав до кінця 1990-х і забрав понад 3600 життів, ставки навряд чи могли б бути вищими.

Один високопоставлений дипломат з ЄС, тісно пов'язаний з переговорами, назвав визнання Великобританією плану зворотного ходу "катастрофічною помилкою", яка може мати величезні наслідки для обох сторін. Кілька британських чиновників в приватному порядку попередили Брюссель, що це еквівалент "карфагенського миру". Незалежно від того, чи є попередження перебільшеними чи ні, сьогодні план зворотного ходу є головною ціною угоди щодо Brexit.

Зазначимо, що ЄС більше не очікує, що нова пропозиція Британії для встановлення ірландського кордону виправлять після Brexit, і учасники переговорів з обох сторін націлені на зменшення розбіжностей у прямих переговорах.

Раніше повідомлялося, що переговори з ЄС з приводу Brexit зайшли в глухий кут. Велика Британія загрожує вийти без підсумкової угоди, якщо лідери блоку не пом'якшать свою позицію щодо ірландського кордону і торгівлі. У свою чергу голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив про те, що ЄС готовий до всіх можливих наслідків переговорів.

З-за Brexit у відставку пішли вже кілька британських міністрів, в тому числі головний парламентер по виходу Британії Девід Девіс і глава МЗС Борис Джонсон - прибічники "жорсткого" Brexit, у той час як прем'єр Тереза Мей воліла "м'який" вихід королівства з ЄС.

Нагадаємо, 12 липня уряд Мей представив свій план щодо Brexit, призначеного на 29 березня 2019 року. Мінфін Британії передбачив більше трьох мільярдів доларів, прораховуючи різні сценарії Brexit.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі