WSJ: Щоб з війною Росії проти України зробив Ніксон?

Поділитися
WSJ: Щоб з війною Росії проти України зробив Ніксон? © flickr/AK Rockefeller
Колишній лідер республіканців вказує на американський досвід у допомозі Ізраїлю під час війни за виживання країни в 1973 році.

Рішучі дії президента можуть визначити, чим закінчаться конфлікти за кордоном: успіхом чи катастрофою. Достатньо лише подивитися на 50 років у минуле, і історія може запропонувати приклад американського президентського лідерства, яке необхідне, щоб перемогти Росію Владіміра Путіна в Україні і допомогти зберегти українську незалежність на довго.

Про це в статті для Wall Street Journal пише колишній лідер Республіканської партії в Нью-Йорку Ед Кокс. Він нагадує про Війну судного дня, яка почалася в 1973 році. На думку республіканця, російське вторгнення в Україну точно таке ж. Тоді, як і зараз, йшлося про дещо більше, ніж регіональний конфлікт. Ізраїль був важливим стратегічним партнером США на Близькому Сході. Єгипет і Сирія ж були тісно пов’язані з СРСР. Коли армії обох країн почали атаку з двох флангів у найсвятіший день в єврейському календарі - на Йом-Кіпур - Ізраїль був не готовий.

Ранні успіхи арабських загарбників змусили Ізраїль битися за своє виживання. На третій день війни він був у дуже скрутному становищі, втративши більше тисячі солдатів і третину своїх танків.

«Я був у Білому домі і пам’ятаю дилему, з якою зіштовхнувся мій тесть президент Річард Ніксон: як подбати про виживання Ізраїлю, не розв’язавши при цьому конфлікт між супердержавами. Щоб не здатися «жалюгідним, безпорадним гігантом», який не хоче використати свою військову силу, щоб підтримати союзника і стратегічного партнера, США потрібно було діяти рішуче. Ніксон наказав Департаменту оборони швидко поповнити всі ізраїльські втрати в техніці», - пригадує Кокс.

Він пише, що тоді Пентагон «не зрозумів послання». Коли президент США запитав про стан речей, його радник з національної безпеки Генрі Кіссінджер сказав: «Міноборони створює всі можливі перепони». Тим часом американська розвідка повідомила, що СРСР організував потужний канал постачання зброї і забезпечення в Сирію і Єгипет. Президент Ніксон сказав Кіссінджеру, щоб він повідомив Пентагон про необхідність «пришвидшитись». Минуло ще кілька днів, але оборонне відомство не просунулося вперед. Радянський Союз на той час постачав 700 тонн військового обладнання в Єгипет і Сирію щодня. Ніксон знав, що США потрібно діяти. Але йому доповіли, що ВПС ніяк не можуть вирішити, які саме вантажні літаки використати, щоб доставити допомогу.

«Чорт забирай, використайте всі. Скажіть їм, хай відправлять все, що літає», - сказав Ніксон Кіссінджеру.

Кокс пише, що це президентське розпорядження стало вирішальним. Через 7 днів після початку війни 30 транспортних літаків C-130 вже були на шляху в Ізраїль. А впродовж наступного місяця було здійснено більше 550 американських повітряних місіц, щоб забезпечити ізраїльську армію всім необхідним. В цьому завданні брали участь також транспортні літаки C-5, які, пролітаючи низько над ізраїльським узбережжям, стали стійким доказом прибуття гостро необхідної американської допомоги. Крім того, ці поставки підняли моральний дух країни, яка оборонялася.

«СРСР відповів погрозами відправити війська. Ніксон не піддався. Він перевів усі сили США до рівня DefCon 3 - найвищого рівня бойової готовності в мирні часи. СРСР відступив. Ізраїль змінив хід війни, а організоване Америкою врегулювання успішно тримало Москву подалі від Близького Сходу впродовж наступних 40 років», - нагадує республіканець.

Кокс цитує генерала Армії США у відставці Баррі МакКаффрі, який нещодавно сказав: «Одна рота німецьких танків через 3-4 місяці і один батальйон танків M1A2 через рік - це несерйозний жест в бік України… На кону її існування». Автор погоджується з військовим і закликає президента Джо Байдена взяти приклад з Річарда Ніксона.

«Ще не пізно для США і їхніх західних партнерів відправити в Україну «все, що літає»», - пише Кокс.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі